SPOR DENİLİNCE AKLA TAKILANLAR

SPOR DENİLİNCE AKLA TAKILANLAR

SPOR DENİLİNCE AKLA TAKILANLAR

 

Aerobik ve Anaerobik sporlarda neler yapılıyor nasıl bir yöntem çalıştırılıyor birlikte bakalım.Hafif koşu, Bisiklete binmek ya da yüzmek mükemmel bir tercih olacaktır. Bu böyle yürümek, koşmak derken hani AVM’de vitrinlere baka baka yürümekten bahsetmiyoruz.

 

 

Şöyle bir terlemenizde lazım tişörtünüzün sırtınıza yapışması lazım.Kalbinizin hafif hafif bir çarpıntı hissettirmesi lazım, bunu 30 dakikadan evvel keserseniz hiç bir anlamı yok.Çünkü vücut yağ yakmaya tempolu egzersize başladıktan 20 dakika sonra başlıyor.Ben spor salonuna gidiyorum; önce bana 15 dakika bisiklete bin yada yürüyüş bandında koş diyorlar.

 

 

Terliyorum 15 dakika sonra ağırlık çalışıyorum. Bir türlü göbeğim erimiyor, erimez ağırlık çalışması göbeği eritmez.O göbek eritme; koşuyla, yürüyüşle göbeği istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.

 

Herbalife H24 Rebuild Strength ProMax

Ama onun içinde yağların mobilize olması gerek, en az 20-25 dakika her gün düzenli yaparsanız veya en azından günaşırı düzenli yaparsanız olur.Vücut bu metabolizma hızını, metabolizma uygulamasını benimsiyor.Bunu düzenli olarak yapanlar zaten bilirler 30 dakika bir müddet sonra kesmemeye başlar 40 dakika, 45 dakika, 1 saat ve bunu bir iki sene düzenli yapmaya başladığınızda hedefler artar.

 

 

Ne yaparsınız ya ben maraton mu koşsam, yarı maraton mu koşsam triatlet mi olsam demeye başlarsınız. Enstanteneler ilginç anılar var 3 sene evvel şirket merkezinde bir beyefendi ile tanışmıştım.

 

 

Öyle genç duruyor ama yaşı var belli,boyluca böyle yapılı, atletik yapılı bir arkadaş olmuş, yani kilometrelerce koşuyor, kilometrelerce yüzüyor, kilometrelerce bisiklete biniyor.Bütün bunların hepsini aynı günde yapıyor işte o an dedim çok zor bir şey bu yani nasıl bu sporu yapabiliyorsunuz?.Vallahi dedi benim yaşımda zor gibi geliyor ama dedi.

 

 

Kaç yaşındasınız dedim 55 dedi 55 yaşında Triatlon yapıyor.Dedim herhalde 20 yaşından beri yapıyorsunuzdur, yok dedi 3 sene evvel karar verdim ve başladım 52 yaşında Triatlon yapmaya karar vermiş ve düzenli antremanla üç sene sonra 20 kilometre koşuyor.Galiba 10 kilometre bisiklete biniyor.

 

 

2 kilometre yüzüyor, birkaç saat içerisinde inanılmaz bir şey yani burada kastettiğim şu; hedefinizi koyar ideallerinizi belirler ve doğru beslenme ve doğru antremanlarla doğru kondisyonu kazanırsınız sizi de hiçbir şey engelleyemez.

 

 

Arkadaşlar gelelim Anaarobik ve Aerobik her 2 egzersizde de temel ana faktör oksijen olduğunu belirtmek gerekiyor.Oksijenin enerji sağlaması kaynakları doğru kullanmak anlamı taşıyor, vücudumuzu ortak şekilde kullanan zorlayıcı egzersizler yapmamızı kolaylaştırıyor.

 

Herbalife H24 Prolong

Birincisi kaslarınızı kasarak zorlayarak,veya kendi vücut ağırlığınızı taşımak, kaldırmak anlamında olsun ister ağırlık, dediğim gibi dambıllarla, halterle çalışmak, yaylarla çalışmak, olsa yaklaşık yarım saat, yarım saat 45 dakika aralığında giderek yavaş yavaş beş on dakikadan yarım saat 45 dakikaya artıracak şekilde olmalı.

 

 

Mutlaka yoğun şiddette kısa süreli nasıl aldınız bir ağırlığı  bu ağırlığı işte onun iki defa belli bir hızda kaldırdınız ve zorladınız kol kaslarınızı, omuz kaslarınızı, kaldırdınız kendi vücut ağırlığınız da sabit pozisyonda o ağırlığı tutmaya çalıştınız.Kısa süre ama yoğun bir enerji harcayarak bu ne işe yarar?

 

 

Bu sizin kaslarınızın güçlü kas özellikle de yağsız kas kütlesi için faydalı,kas kütlesi ne kadar fazlaysa vücudunuz o kadar genç kalacaktır.Burada vücut geliştirme çalışan kişilerin o devasa vücutlarından bahsetmiyorum ideal tatlı bir kas gücünden bahsediyorum.

 

 

Genel anlamda atletik yönünden bahsediyorum özellikle belli bir yaştan sonra yani 50-55 yaştan sonra insanoğlunda ki kaslar yavaş yavaş zayıflamaya, her zamankinden daha kuvvetsiz, kitlesel olarak da daha güçsüz hale gelmeye başlarlar.

 

 

Bu maalesef sıkıntılı bir durumdur buna sarkopeni denir ki yani hareketsiz ve güçsüz kalmaya neden olabilir.

 

 

Her zaman genç kalmak, her zaman sağlıklı kalmak,kendinizi dönüştürmek sizin elinizdedir.Şimdi sporları biraz anaerobik ve aerobik gibi güç ve dayanıklılık anlamında da gruplandırmamız mümkün.

 

 

Güç sporları denilince bakın şu yazıyı aranızda çok ilginç telaffuz edenler var strength.Daha değişik telaffuz edenler var onların hepsinin İngilizce’deki anlamı farklı arkadaşlar strength kelimesi tam olarak güç ya da kuvvet anlamına gelir.Ürünlerden birinin markası, biliyorsunuz herbalife strength.

 

 

O yüzden telaffuz çok önemli dikkat edelim buna.Bu güç sporların da anaerobik egzersiz de yapılan hareketler yapılır.Bunlar da birkaç saati geçmeyen antrenmanlarda defalarca ağırlıklar kaldırılır, yaylar, güçlü toplar ve saireler ya da tutulup kendi vücut ağırlığınızı çekersiniz.

 

 

Uzanır kendi gücünüzle şınav, mekikler çekersiniz ama spor dalı anlamına geldiğinde işte halterde ağırlık kaldırmak, boksta karşılıklı kas gücünüzü kullanarak vuruşmak,judo, hızlı 100 m, 1000 metre koşu gibi patlayıcı gücün orada rol oynadığı spor dalları, yine anlık birkaç saniyede çekici çevirip, diski çevirip atma gibi olimpik sporlar işte bütün bunlar güce dayanan ama anlık güce dayanan sporlardır.

 

 

Bunlar’daki beslenme ve egzersiz türleri farklıdır.Antrenmanlar farklıdır, dayanıklılık sporlarında daha farklıdır.

 

 

Vücudunuzun direncinin kırılmasını engelleyecek şekilde düşük ya da orta şiddetli bir egzersiz gerçekleştirirsiniz.Ne yaparsınız?, arkadaşlar ben buradan çıkar işte kimi 20 kilometre koşar o 20 kilometreyi 3-4 saatte koşar.Kimi 20 kilometreyi 8 saatte koşar ama dayanabilecek mi?, o kadar koşabilecek mi?.İdeal olarak dayanıklılık sporları böyle.

 

 

Yarım saat, 1 saatten başlayıp 4 saate kadar süren sporlardır.Triatlon da olduğu gibi klasik yarı maraton ya da maratonlarda olduğu gibi uzun mesafede uzun süre belli bir düşük ya da orta şiddette çok böyle hızlı koşmadan kendinizi bitirmeden egzersiz yapmaktır.Bir de bunların ultra dayanıklılıkları var.Bazen bu sporlar böyle 2 gün 3 gün sürüyor.Sadece gece uyuyor onun dışında bütün gün koşuyorlar.

 

 

Bisiklete biniyorlar ya da efendime söyleyeyim uzun süre değişik sporları ardı ardına birkaç gün yapıyorlar.Bunlar da da vücudun bu sürede uğradığı o bir çeşit spor travması demeyelim, ama sporun zorlamasına karşı direnç göstermesi dayanmasından bahsediyoruz.

 

 

Bunda da bir öncekinde de beslenme ve antremanlar farklılık arz eder her birinin ayrı programlarının yapılması lazım, takdir edersiniz ki bir saatlik bir spor beslenmesi spor besin ürünleri eğitiminde bütün bu detaylara giremiyoruz ama online eğitimler de isteyenlere uzmanlık seviyesinde bu konuları anlatmak mümkün.

 

 

Şimdi temelde ister aerobik ister anaerobik ister güç sporları ister endurance dayanıklılık sporları olsun fark etmez değerlidir.Program hazırlarken bunlardan bir tanesi; vücudun özellikle de kasların ihtiyacı olan proteini o sporcuya zamanında yeteri kadar vermek, ikincisi o sporcunun enerji ihtiyacını gerektiği yerde gerektiği kadar karşılayabilmek.

 

 

Şimdi öncelikle proteinden bahsedelim; biz hep ne diyoruz klasik beslenmemizde sabah kahvaltısını atıştırıp geçmek öğlen yemeğinde ne bulursak allah ne verdiyse onu yiyip geçmek ve akşam yemeğinde de geldik evimizde rahatça çorbasından, salatasına ana yemeğinden işte bakliyatına sonra üzerine meyvesine falan derken patlattığımız bir beslenme tarzımız var.

 

 

Tabii bu patlamada protein nerede? patlama oluyor ama içi boş bir patlama diyebiliriz.

 

 

Günlük aldığımız ihtiyacımız olan protein tam anlamıyla karşılayabilir mi?. Vücudumuzun ihtiyacı olan protein yetişkin bireylerde vücut ağırlığının kilosu başına aşağı yukarı 1 gram civarındadır.

 

 

Yani 70 kilo ağırlığında bir birey 1 gram civarında hesap edersek kilo başına bir gram ve 70 gram protein alırsa aminoasit ihtiyacını karşılamış olur.

 

 

Eğer bu 70 gramı almak için sabah 10-15 gram, öğlen belki 15-20 gram alırsa, akşama neredeyse 45-50 gram protein almak zorunda kalacaktır. İşin kötü tarafı yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki 20-30 gram sınırı yani yaklaşık 30 gram dan sonra alacağınız protein çöpe gidiyor.Çünkü vücut onu ne emebiliyor ne de kullanabiliyor o zaman da siz aldığınızı zannettiğiniz miktarın çok altında protein almış oluyorsunuz.

 

 

Evet diyorsunuz ki hocam ben günlük 80-90 gram protein alıyorum yine de işe yaramıyor.Yaramıyor çünkü doğru almıyorsunuz, doğru şekilde tüketmiyorsunuz ideal olması gereken nedir peki?.İdeali her öğünde bu 30 gram sınırını çok da geçmeyecek şekilde protein tüketmek.

 

 

Mantık olarak davranışlarınız hareketlerinize yansır size geri döner.Şaka gibi değil mi? Protein alıyorsunuz yağlanarak şişmanlıyorsunuz enteresan işte. Bununla ilgili bilimsel çalışmalar gösteriyor ki eğer siz protein aldığınızda egzersiz yaparsanız .

 

 

Bir bireyin protein alımıyla kaslarında amino asit, protein sentezi yani kaslarının büyümesi güçlenmesi diyelim. O kişi protein tükettikten sonra hafif bir egzersiz yapmaya başlarsa o proteinler nasıl kullanılıyor çevrenizde gördüğünüz gibi en az yüzde on ile 100’de 25 seviyesinde kas artışı oluyor.

 

 

Siz eğer öğün  başına 20-30 gram protein alıp yanında da şöyle hafif orta seviyede bir egzersiz yaparsanız kaslarınız bundan azami değer de faydalanabiliyor.Aynı şey gençler için çok daha kıymetli.

 

 

Gençlerin protein alımı, yine genç yaşta egzersizi de eklerseniz ona o protein alımı çok daha maksimum seviyeye yetişkinlerden daha üst seviyelere kadar çıkıyor.Buradaki ana fikir erken yaşta sağlıklı dengeli beslenir, vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri yeterince alır,yine erken yaşta düzgün ve düzenli bir şekilde spor yapmaya başlarsanız çok daha maksimum çok daha zirve düzeylerde başarılara ulaşmanız mümkündür.

 

 

Arkadaşlar şimdi performansta hangi protein kıymetli biz proteinleri artık tam protein, tam olmayan protein diye ayırmıştık hatırlarsanız.Tam protein dediğimiz proteinler 2 gruptur; bir hayvansal proteinler, 2 soya proteini değil mi?.

 

 

 

Bu bitkiler içerisinde tam protein yani bütün esansiyel amino asitleri içeren tek proteinde ama soyanında dünyadaki üretim şartlarından ötürü kendine göre biraz sıkıntıları olabilir.

 

 

Hayvansal proteinleri sürekli eksiksiz sürekli devamlı tüketmek ise kalp damar sağlığı açısından bazı sorunlar yaratabilir.O zaman dengeyi korumak lazım, bitkisel proteinlere gelince bitkisel proteinler; evet tam protein değildir yani içlerinde bütün esansiyel amino asitleri içermeyebilirler.

 

 

Ama bitkisel proteinlerin mesela bakliyat gurubuyla tahıl grubunu  bir arada tükettiğinizde içlerindeki esansiyel aminoasitler birbirlerini tamamlayarak et yemişcesine, almışçasına bütün esansiyel aminoasitleri almanız mümkün olabilir.

 

 

Peki bu durumda bitkisel protein, hayvansal protein sporda hangisini kullanalım?. Arkadaşlar bilimsel olarak spor fizyolojisi bilimi açısından baktığınızda olaya kas yapımı, kas gücünü kas kitlesini artırım ve egzersiz sonrası da hasar gören kasların çok kısa sürede kendini toparlayıp onarılıp güçlenmesi açısından en kıymetli proteinler hayvansal protein dediğiniz proteinlerdir.

 

 

Bunlar içerisinde de en kıymetlisi Whey Proteini dediğimiz proteinlerdir.Aslında Whey proteini bizim peynir altı suyu ya da süt kaynaklı proteinler dediğimiz proteinlerdir ve bu proteinler kendi içinde ikiye ayrılıyor ve kazein ve Whey hani sütten aldığınız proteinlerde ya da peynir altı suyunda  bu ikisini görürsünüz.

 

Herbalife Formül 1 Sport H24 Vanilyalı

İçlerinde diyelim ki 100 gram peynir altı suyu proteini aldınız, süt kaynaklı hayvansal protein aldınız bunun yaklaşık sadece yüzde 20’si yani beşte biri Whey proteini, yüzde sekseni ise kazein proteinidir.

 

 

Aralarında ne fark var Whey proteini vücut tarafından çok hızlı emilir yani egzersizden kısa bir süre önce tükettiğinizde hızla kana karışır hızla gitmesi gereken kaslara ulaşır ve egzersize başladığınızda sizin ve kaslarınız arasında  mükemmel bir amino asit desteği bulunur.

 

 

Biraz daha yavaş emilir vücut tarafından bu daha böyle depo tarzındadır daha yavaş yavaş görevini görür.Bu sayede egzersizin bitimine doğru ve egzersiz sonrasında uzun dönemde kaslarımızın ihtiyacı olan amino asitleri sağlar.İkisini bir arada tükettiğinizde kasın ihtiyacını tam anlamıyla mükemmel karşılamış olursunuz.

 

 

 

Herbalife Bağımsız Temsilcisi Lider Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.