SAĞLIKLI KALMAK İÇİN BAĞIŞIKLIK ÖNERİLERİ

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN BAĞIŞIKLIK ÖNERİLERİ

SAĞLIKLI KALMAK İÇİN BAĞIŞIKLIK ÖNERİLERİ

 

 

Hepimizin aylardır konuşmuş olduğu renkli ve çeşitli beslenme, tek bir kaynağa bağımlı kalmamak gibi genel görüşlerin insan sağlığın da daha fazla yer bulduğu günlerden geçiyoruz.

 

 

Virüs etkisini artırmaya ve yayılmaya devam ederken dikkat edilecek hususlardan bahsedeceğiz.Sağlıklı kalmak için bağışıklık önerileri oluşturmak ve uygun şartları sağlamak, Maske takmak, sosyal mesafe gibi kuralları zaten sıkça duyuyoruz.

 

 

Güçlü bir bağışıklık sisteminden söz etmek gerekirse günümüzde daha elzem bir konu haline gelmiştir.

 

 

Kısaca bağışıklık

 

Tüm haber sitelerinin günlük haber yetiştirme telaşı içerisinde muhakkak araya sıkıştırdığı “bağışıklık nedir” sorusunu kısaca yanıtlayalım.

 

 

Bağışıklık insan için vücudun en küçük parçasından hücrelerden başlamaktadır.Öyleyse; en küçük parçadan en büyük parçaya doğru bir örümcek ağı gibi vücudu sımsıkı saran sinir ve hücrelerin bağışıklık üzerindeki işlevi bu kadar önemli sayılıyor olması tesadüfi bir bilgi değildir.

 

 

Bağışıklık sisteminin temel görevi nedir? En önemlisi hastalıkları oluşturan mikropların vücuda girmesini ve giren mikropların da vücuttan atılmasını sağlayan oto kontrol mekanizması diyebiliriz.

 

 

Bu bağlamda vücut içerisinde vücuda zarar verebilecek yapılanmaların çoğalmasını ve yayılmasını engellemeye yönelik ikinci bir sistemden de bahsetmek mümkün olabilir. Temel felsefe vücut içerisine girebilecek bakteriler ile savaşan, çoğalmalarını engellemeye çalışan yapıya bağışıklık sistemi demek mümkündür.

 

 

 

Sistem nasıl çalışıyor

 

 

İnsan bedeni mükemmel bir yapıya sahipken, mikropların vücuda erişimi ve hızlı bir şekilde yayılma taktikleri her geçen yüzyılda evrilerek değişim gösterebilir.Ancak insan vücudu bağışıklık sistemi sayesinde herhangi bir virüs ile karşılaştığı zaman tepkimeler gösterir.

 

 

Vücut sistematik olarak vücuda giren yabancı ve yıkıcı etkiyi azaltmak için sürekli yeni yöntemler geliştirmeyi ihmal etmez. İnsan bedeninin değişikliklere ayak uydurmak için verdiği mücadele takdire şayan bir durum.

 

 

Vücut hücreler arası çok hızlı bir şekilde gelişen iletişim faaliyetleri ile kendini korumaya alıyor.

 

 

Beslenme ve bağışıklık

 

 

Çocukluktan itibaren beslenmenin önemini okullarda öğrendiğimiz bilinen bir konu.

 

 

Öğrendiklerimizi uygulamak ise tamamen bize kalmış bir durum. İnsan metabolizmasının farklı durumlara karşı elinde her zaman bir takım A planı, B planı, C planı gibi kozları bulunur.Bunların tamamı beslenmemiz ile alakalı olarak yapmamız gereken tedbir davranışları ve yediklerimizle alakalı bir durum.

 

 

Aksi takdirde nerede olduğumuz ya da nasıl yaşadığımızdan ziyade temel sağlıklı beslenme tercihlerimiz ile alakalı olabilir. Vücudun enerji kaynaklarını ve bağışıklık sistemini destekleyen çeşitli vitaminler, mineral depolarının sürekli güncel olarak takip edilmesi beslenme açısından önemli konular.

 

Metabolizma ve bağışıklık arasındaki sıkı bağlar beslenme alışkanlıkları ve bağırsakların yürütmüş olduğu sistematik faaliyetler ile yakından ilişkilidir. Sağlıklı bağırsak sistemi ve uygulanan diyet doğru yönde ilerlememizi kolaylaştırabilir.Yeterince su içme konusunda bütün uzmanlar hemfikirken; siz kendi beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirdiniz mi?

 

Herbalife Heartwell

İnsanlar için temel besin grupları içerisinde proteinlerin, vitamin ve minerallerin önemi günümüzde daha fazla yer buluyor.Tüm ekranlarda bağırsak sağlığının pro-probiyotik gıdalarla ve hücre arası iletişimi güçlendiren Omega 3 gibi sağlıklı yağlardan fayda sağlanması konusunda bilgilendirmeler yapılıyor.

 

 

Sağlık için ek tedbirler

Virüs ile ilgili tedbirleri  uygulamaya devam etmek gerekiyor. Elbette sağlık için ek tedbirler alarak düzenli uygulanan beslenme programları her geçen gün daha fazla insanın dikkatini çekiyor.Herhangi bir virüs tehdidinden ve bulaş riskinin en aza indirilmesi konusunda temel bilgileri buradan tekrarlamak daha faydalı olabilir.

1- Sıralamanın en başında el hijyeni bulunmaktadır. Gün içinde mümkün olduğu her fırsatta ellerinizi sık sık yıkamak bağışıklık sistemine gelebilecek dış düşmanların uzaklaştırılması için su sabun ve alkol bazlı dezenfektanlar ile en büyük yardımcımız ellerimizin temiz kalması açısından önemli.

2- Korona şüphesi olan insanlarla ve hastalığa yakalanmış insanlarla olan temastan kaçınmak.

3- Karantina durumunda ev de kalmak en akılcı çözümdür.

4- Virüsün bireysel temas ve öksürük yolu ile yayıldığı bilinmektedir.Maske kullanımı ve hapşırma öksürme durumlarında tek kullanımlık mendil ya da peçete kullanarak uygun bir şekilde çöpe atmak gerekiyor.Ayrıca gün boyunca temasta olduğunuz eşyaları da dezenfektan ile temizlemek uygun bir tercih olacaktır.

 

 

Lider Beslenme Herbalife Bağımsız Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.