BASKI ALTINDAYKEN DUYGULARI VE KONDİSYONU DENGELEMEK

BASKI ALTINDAYKEN DUYGULARI VE KONDİSYONU DENGELEMEK

BASKI ALTINDAYKEN DUYGULARI VE KONDİSYONU DENGELEMEK

 

 

Metaforlar bazen insanı hiç ummadığı anda yakalar ve nereden geleceği belli olmaz. Bu yaşananlar hiç bitmeyecek gibi fırtınayı üstünüze çevirir.

 

 

Stres ve baskı altındayken duyguları ve kondisyonu dengelemek çok kolay olmayabilir.

 

 

Örnek verecek olursak o gün çocuğunuzun okula gideceği servis arıza yapmıştır ve o anda siz de çocuğunuzdan çok uzakta olabilirsiniz.

 

 

Bazen de ne bileyim eşinize hediye almaya giderken trafikte takılıp kalmışsınızdır ve eve eli boş gelmek zorunda kaldığınız bu kötü durum hiç beklenmedik stres ve psikolojik baskı yaratır.

 

 

Bu gibi durumlar insanda yeme dürtüsünü ve rahatlama amaçlı saldırgan bir strateji ile yiyeceklere yönelmenizi kolaylaştırır.Stres yeme dürtüsünü tetikleyebilir bu doğru bir bilgi.Kondisyonu strese teslim etmeyeceksiniz değil mi?

 

 

Aslında insan vücuduna doğru desteği verdiği zaman, yeterince beslenmeye duyarlı olduğu zaman; duygu ve mantık bütünlüğü ortaya çıkıyor sonrasında ise vücutta beklenmeyen kilolar ortaya çıkmadan önleminizi almış oluyorsunuz.

 

 

Travmatik problemlerin yüzeysel denemeler ile çözülmeye çalışılması insanın aktif yaşamını fazlasıyla engelliyor.

 

 

STRES ANINDA VÜCUTTA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

 

 

Biraz derinlemesine analiz yaptığımız zaman öyle spesifik tepkiler ile karşı karşıya kalıyoruz ki her insan kendine özgü olarak stres anında vücutta meydana gelen değişikliklerden ve o anda yaşadıklarından bahsediyor.

 

 

Bu durum kadınlarda çok farklı yansımalar sergiliyor bazı bayanlar stres anında işine odaklanmakta zorluk yaşadığını, kimisi eşi ya da sevgilisi ile problemler yaşadıklarını anlatıyor.

 

 

Stres durumlarında vücuttan gelen tepkimeler; kasılma, baş ağrısı, mide bulantısı, açlık hissi gibi birbirinden farklı şikayetler ile yeme içme alışkanlıklarını bile değiştirebiliyor.

 

 

Hiç tüketilmemesi gereken yiyecekler ve içecekler o anda tüketilebiliyor bu ne demek demeyin insanların yaşadıkları her olumsuzluk yeni bir düzeni dayatıyor psikolojik destek bu gibi durumlarda geçici bile olsa alınmalı diye düşünüyoruz.

 

 

STRESİN DAVRANIŞSAL BELİRTİLERİ

 

 

Stresin günlük yaşamda davranışsal belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Gençlerde yaşanan stres tırnak yeme alışkanlıklarını beraberinde getirebiliyor.

 

 

Yetişkin bireylerde ise stres alışveriş tercihlerini belirliyor nedensiz ve ihtiyaç listesinde bile bulunmayan yiyecek ve eşyalar satın alınabiliyor ya da trafikte davranış bozuklukları yaşanabiliyor insan daha çok stres yaşadığı mekanlardan uzaklaşmak istiyor o anda sonunu düşünmek pek kolay olmuyor.

 

 

STRESİN FİZYOLOJİK ETKİLERİ

 

 

Kadınlar için stresin fizyolojik etkileri erkeklere göre daha belirgin şekilde gözlenebilmektedir. Kilo problemleri hat safhaya ulaşmış kadınların yüzde seksen oranında bireysel olarak samimi itirafları fizyolojik olarak görülen şikayetler üzerinden şekilleniyor.

 

 

Buna göre de beslenme konusunda cılız adımlar ile stres ile başa çıkmak kolay değildir. Aşırı stres erkeklerde çok kırılgan bir yapıyı destekliyor.Kadınlar erkeklere göre daha sabırlı çizgi izliyor.

 

Bu nedenle stresten kurtulmak için yapılacak rutin davranış değişiklikleri gerekmektedir.Belki de böylece kondisyon seviyeniz yükselebilir.

 

 

AŞIRI STRESTEN KURTULMANIN YOLLARI

 

 

  • Çetele tutmak günlük yaşantımızın bir parçası bunu isterseniz kağıt üzerinden takip etmek unutma riskini ortadan kaldırıyor.Stresin en büyük etkilerinden birisi insanın unutkanlık ile arasındaki sıkı Bağları kuvvetlendirmesi şeklinde gelişebilir.Bu nedenle yapılacak bütün işleri bir sıraya koyarak tek tek çetelesini tutmak akılcı bir davranıştır. Şöyle ki Kendi kendinizi kontrol ettiğiniz bu basit liste sizi günlük stresin verdiği negatif etkilerden korumaya yetecektir.

 

 

  • Yemeklerinizi ne zaman nerede ve hangi şekilde yiyeceğiniz konusunda önceden planlanan sabah, öğle, akşam yemeklerinde ne yapacağınızı biliyor olmanız stres ve olası geri dönüşleri pozitif enerjiye ve sağlıklı bir vücuda doğru atılacak bir adım size çok anlam katar.

 

 

  • Stres anında bulunduğunuz ortamın negatifini toplamış oluyorsunuz. Hemen bu durumu esnek bir planlama ile bertaraf etmek mümkündür bunun en güzel yolu sizi mutlu edecek aktiviteler olmalı.Neyi seviyorsanız hemen bulunduğunuz ortamdan uzaklaşarak yerine getiririn. Böylece abur cubur bir şeyler bulup yemektense size faydalı bir faaliyet yapmış oluyorsunuz.

 

 

  • Sportmen bir bakış açısı stresi evinizden ve hayatınızdan atmak için büyük bir fırsat yaratmanızı kolaylaştırır. Yalnız kalmak istiyorsanız açık hava etkinlikleri tam size göre üstelik ücretsiz.

 

 

  • Her insan bir sosyal çevrenin parçası olmak için çaba göstermeli. Aşırı stresten korunmanın en güzel yollarından bir tanesi sosyal bir topluluğun parçası olarak aksiyonu yaşamak. Sosyal bir topluluğun faaliyetlerine katılmak belki düzenli bir terapi gibi düşünülebilir. Çünkü kilo problemi yaşayan bütün insanlar belli dönemeçlerden geçiyor kimisi sınıfta kalıyor, kimi insan sosyal çevrenin verdiği destekle içinde bulunduğu buhranı atlatıyor.

 

 

  • En büyük muamma insanların stres altında aşırı yeme alışkanlıklarını durduramıyor olmalarıdır özellikle şekerli ve işlenmiş gıdalardan uzaklaşmak ile stresin, kondisyon ve günlük performansı hatırı sayılır şekilde etkilediği durumlardan kurtulmanın mümkün olduğu gözlemlenmektedir.

 

 

Lider Beslenme Herbalife Official Member

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.