SPOR SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

SPOR SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

SPOR SONRASI YAPILMASI GEREKENLER-0535 497 19 52

 

 

İnsanlar ara sıra rejim yaparlar, diyete girdim derler. Spor merakına bir şeyler yapmak isterler.Neyse ki sağlıklı beslenme ve spor konularında artık daha fazla kaynak ve bilgiye erişim olanağınız var.

 

 

Yaş gruplarına göre düzenlenen müsabaka aktiviteleri katılımcıların her geçen gün ilgisini çeken egzersiz çalışmaları ile sürüp gidiyor.

 

 

Ne var ki çalışmalar esnasında kaslar zorlanır, yorulur hareketin en çok etkilediği vücut noktaları eklemler, vücudun yaptığı tüm hareketleri kontrol eden beyin ve sinir sistemi gerilir bütün hareketleri birebir yapmaya çalışırken zaman zaman sorun yaşayabilirsiniz.

 

 

Her şey sağlıklı fit bir vücut kazanmak için verilen mücadelenin bir parçasıdır.Bu aşamalardan sonra egzersiz çalışmaları yapan insanlar için vücudun yavaş yavaş soğutulması, zaman zaman mola verilmesi daha iyi bir performans için kaldığı yerden devam etmesi gerekir.

 

 

Hareketli olmak günlük stresi atmanın en kolay yolu sayılır spor sonrası yapılması gerekenler sizi en iyi noktaya taşıyacak yardımcılardır.

 

 

BEDENİ YAVAŞ YAVAŞ SOĞUTMA

 

 

Salon çalışmalarında fark işi bilinçli yapan bir spor hocasının sizinle birlikte olması ve her adımda yaptığınız çalışmayı gözlemliyor olmasıdır.Bazı insanlar kendi çizdikleri yolda yürümek, koşmak, arkadaş grubu ile aktif olmaktan hoşlanırlar.

 

 

Herkesin kendine has bir tarzı var her nerede egzersiz yapıyor olursanız olun spor sonrasında vücudu soğutmadan egzersizi bitirmeyin çünkü vücut ısısı yükselmiştir, kaslar gergin ve enerjinin tavan yaptığı yerde bile olabilirsiniz.Vücudun bir an evvel toparlanmasını istiyorsanız vücudunuzu yavaş yavaş soğutmak gerekiyor.

 

 

Böylece her şey normale dönebilsin öyle ağır bir çalışma sonrasında hiçbir şey yapmadan gelip kanepeye yıkılmak yok! Çalışma sonrası son 5-10 dakika vücudu normale çevirmek için hafif yürüyüş, yavaş yavaş nabzı düşürmek için küçük refleksler ile tempoyu normalleştirmek kas ve sinir yapısını korur.

 

 

Aktivite sonrası ılık duş iyi gelir.

 

SPOR SONRASI SU İÇMEK NEDEN ÖNEMLİ

 

 

Spor sonrası bütün insanları yakından ilgilendiren bir konu antrenman sonrası yeterince su içmek olmalı.

 

 

Vücudu bütün bedensel atıklardan arındırmak için en öncelikli tercihiniz bu yöntem olmalı böylece vücut performans sergilerken açığa çıkan laktik asit gibi zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmak daha kolay hale gelir.Eğer bunu yapmazsak atık maddeler zamanla yorgunluk hissinin artmasını kolaylaştırır.

 

 

Aktivite esnasında ve spor sonrasında vücudu susuz bırakmamak kasların ve beynin oksijen ihtiyacını tamamlamayı aynı zamanda enerji seviyesini dengelemeyi kolaylaştırır.

 

 

Normal şartlar altında ne kadar su içmeliyim diye düşünüyorsanız aktif olan bir insan için vücut ağırlığının 0,35 ile çarpılması sonucu çıkan miktar günlük içilmesi gereken su miktarının belirlenmesini kolaylaştırır.

 

 

Kesinlikle su yerine diüretik sıvıları tercih etmeyiniz çünkü diüretik içecekler vücuttan normalden fazla sıvı atılmasını kolaylaştırır dengenizi bozabilir.

 

ENERJİNİ KAYBETMEDEN DEPOYU DOLDUR

 

 

Çalışma yaparken yapılan aktiviteler ve süre ne kadar kalori yakılacağı konusunda ortalama boy, kilo yapılan egzersiz çalışması şiddetine göre şekillenir.

 

 

Bütün vücut kasları egzersiz sırasında hazırda bulunan enerjiyi tüketir.Tüketilen kaynakların bütünüyle desteklenmesi bilinçli beslenerek enerji seviyesinin yükseltilmesi gerekir.Sistematik bir şekilde spor yapan insanların kaybedilen enerjiyi yerine koymadıkları durumlarda bütün kaslar büyümeyi durdurur.

 

 

Zamanla kilo vermek isteyen insanların egzersizden kaçınmalarının nedeni kas gruplarından Kas kaybı yaşanması gibi olumsuz gelişmelerdir.Bu gibi engelleme nedeni sayılacak tatsız durumları ortadan kaldırmak için vücudunuzun egzersiz sonrası ihtiyacı olan besin maddeleriyle desteklenmesi kilo verme mücadelenizde sizi yeniden sahalara adapte etmeye yetecektir.

 

 

Yağlardan değil kaslardan kayıp yaşıyorsanız profesyonel destek alabilirsiniz.Protein Temelli beslenmeli ve kaybettiğiniz kasların yeniden onarılması özgün şekline kavuşması için enerjiyi kaybetmeden depoyu doldurmanız gerekiyor.Tabii ki spor sonrası bir daha ki egzersiz çalışmasında daha iyisini başarmak istiyorsanız.

HEP DAHA İYİSİ İÇİN BİRAZ MOLA GEREKLİ

 

Spor eğlenceli olduğu kadar vücudun gerildiği, dayanıklılığını artıran kalıcı kas yapmayı kolaylaştıran bir aktivitedir.İnsanların hareket odaklı çalışmalar yaparken hırs yapmaları bir yere kadar normaldir ama süreci takip etmek gelişimi kendi lehine çevirebilmek tamamen insanın kendi elindedir.

 

 

Nasıl mı olabilir tabii ki haftanın 7 günü spor yapıyor olmak hırsın eseri olabilir.Eğer göstergeleri kendi lehinize çevirmek istiyorsanız haftada en az 2 gün mola vermeniz gerekiyor.

 

 

Bunun yanında günlük beslenme, hidrasyona ilave olarak standart uyku düzeni hep daha iyisi için biraz mola vermek gereğini size hatırlatmış olalım.Vücut dinlenmediği zaman orada sportif faaliyetlerden kaçma eğilimi yükselir.

 

 

Lider Beslenme Herbalife Yaşam Koçu

This entry was posted in Genel and tagged .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.