KADINLARDA SAĞLIKLI BESLENME

KADINLARDA SAĞLIKLI BESLENME

KADINLARDA SAĞLIKLI BESLENME

 

YETERLİ VE DENGELİ BESLENME

 

 

Kadınlarda sağlıklı beslenme denildiği zaman proteinden ve vitaminlerden uzak bir beslenme yeterli ve dengeli beslenme sayılmaz.Bunun nedeni protein vücudun Temel fonksiyonlarında kullanılan bir besindir.

 

 

Cildin, saçların, sindirim sisteminin, oksijen taşıyan hücrelerin, vücudu ayakta tutan iskelet yapısı ve kasların en çok ihtiyaç duyduğu besin maddeleri içerisinde önemli bir yer tutar.

 

 

Ancak ne var ki protein,karbonhidrat,yağlar Makro besin maddeleridir bu besin maddelerinin işlenebilmesi için vücut temel mikro besin maddeleri olan vitamin ve minerallerden faydalanır.

 

 

Yani her şey bir denge üzere gider özellikle egzersiz yapan kadınların hem günlük metabolizma hızına destek olacak hem de egzersiz için özenle seçilmiş gıdalar ile diyetini sürdürmesi gerekmektedir.

 

 

Ki egzersiz sonrası hasar gören kasları yeniden yerine koyabilsin genelde toplumda protein denildiği zaman sadece erkeklerin yemesi içmesi gereken bir gıda gibi lanse ediliyor olması.

 

 

Sakın kadınları yanıltmasın proteinin özü olan amino asit ve esansiyel aminoasit vücudun gelişimi ve dolayısıyla kasların daha güçlü olarak yeniden yapılanmasını kolaylaştırmaktadır.

 

 

En çok bilineni süt ve süt ürünleri protein açısından zengin gıdalardır.

 

 

Bu nedenle günümüzde doktorlar artık bebeklere sindirim problemi yaşamamaları için inek sütünü tavsiye etmemektedirler, yetişkinlerde ise inek sütü genel anlamda laktoz duyarlılığına göre tavsiye edilmelidir.

PROTEİN GEREKTİĞİNDE DEĞİL DÜZENLİ TÜKETİLMESİ GEREKEN BİR BESİNDİR

Herbalife Pro-Boost Yüksek proteinli aromalı içecek tozu
Herbalife Pro-Boost Yüksek proteinli aromalı içecek tozu

 

 

En basit egzersiz programı uygulayan kadınların bile protein açısından bir ölçüsü olması gerekiyor bu değerler minimum 0.8 gram ile bir buçuk grama kadar değişiklik gösterebilmektedir.

 

 

Sağlıklı beslenmenin gereği vücudun ihtiyacı olan besinleri tüketmektir.Protein cilt problemleri, saç problemleri gibi can sıkıcı kadınların günlük hayatını etkileyen faktörleri ortadan kaldırmakta yardımcı olabilir.

 

 

Zayıflamak istiyorum demek protein tüketimi için bir diyet gerekçesidir aslında.Kadınlarda son yıllarda toplumsal değişimin göstergesi haline gelen şeker, unlu mamüllerin yoğun tüketimi proteinler açısından da geri kalındığını gösteriyor.

 

 

Çünkü zamanla bağışıklık sistemi zayıflayan kadınlar sık sık hastalanır hale geldi.Demek ki beslenme konusunda bütün kadınlar tekrar uyguladıkları diyet ve tükettikleri gıdalar konusunu gözden geçirmeli.

 

 

Protein tüketimi konusunda yetersiz kalan diyetler Kadınlar da sıklıkla görülen ödem problemleri gibi yaşam kalitesini derinden etkileyen vakaları tetiklemektedir.

 

 

En çok topuk ve diz bölgesinde hücresel olarak protein eksikliği nedeni ile ödem toplanması gibi şikayetleri sizler de çok çok kadınlardan duyarsınız katı diyetler uygulamak yerine dengeli beslenme ve diyet çözümlerini denemek mümkün.

 

 

Herbalife geniş ürün çeşitliliği sayesinde kilo vermek isteyen, beslenme desteği alarak sağlıklı fit bir vücut yapmak isteyen tüm kadınların, bütünsel olarak beslenme ve diyet arayışlarını karşılamaya yetecek Herbalife formül 1 Shake başta olmak üzere spor yapan kadınlar için yeterli protein sağlayabilecek Herbalife formül 1 Sport ve Herbalife RB Promax gibi ürünleri tüm kadınların kullanımına sunmuştur.

Herbalife Formül 1 Sport H24 Vanilyalı

 

Tabii ki bu yazımızın konusu sadece protein değildir Makro besinlerin mikro besinlerle desteklenmesi vücut fonksiyonlarının geliştirilmesi açısından önemlidir.Peki kadın sağlığı açısından hangi vitaminleri diyetinize ekleyebilirsiniz.

 

 

KADINLARDA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

 

  • Kadınlarda sağlıklı beslenme, yaşlanma belirtileri görülmeye başlamadan; kemiklerin, dişlerin, cildin ve yumuşak dokuların korunması adına A vitamini yüksek antioksidan özelliği sayesinde kronik rahatsızlıkların riskini azaltabilir.Her yaştan kadının A vitamini ihtiyacını çeşitli kaynaklardan düzenli olarak karşılaması önerilir.Kabak,kayısı,domates,kavun,karpuz,brokoli,lahana,şeftali,ıspanak ,kırmızı biber, yumurta ve bir sakatat olan karaciğer gibi gıdalardan ayrıca süt ürünlerinden karşılanabilir.

 

 

  • Metabolizma dediğimiz zaman vücudu her noktada içten destekleyen bütün organların ortak çalışması da akla gelebilir. B2 vitamini kadınların bağışıklık sistemi ve metabolizmasının desteklenmesini kolaylaştırır.Ayrıca vücut enerjisini arttırarak uyuşma ve stres gerginlikleri azaltabilir.Genelde eksikliği gözler ve çevresinde, dil, boğaz bölgesinde belirginleşir ağız ve dudak yaraları gibi kendini gözle görülen yerlerde hissettirebilir.Mevsiminde tüketilen yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı ürünler, fasulye, fındık, mantar gibi besinlerden karşılanabilir bunun yanında hayvansal gıdalardan et, süt, süt ürünlerinde de B2 vitamini bulabiliriz.

 

 

  • Kadınlarda depresyon devrin moda hastalığıdır.Ayrıca kalp rahatsızlıkları ve hafıza gibi önemli rahatsızlıkların arkasında B6 vitamini eksiklikleri olabilir.Bu nedenle kadınların diyetlerinde B6 vitaminine yer vermeleri gerekiyor.B6 vitamini kan şekerini düzenlemeye faydası var.Eksikliği kansızlığa da neden olabilir dengeli bir diyet için; muz, tahıl, fındık, kuru fasulye, yulaf ve kuru meyvelerden karşılanabilir.

 

 

  • Hücrelerde yağ asitlerinin işlenmesi biotin adı verilen B7 vitamini sayesinde kolaylaşır.Cilt problemlerinin ve saç problemlerinin yaygınlaştığı bugünlerde B7 vitamini tüm beslenme otoritelerince tüketilmesi gereken vitaminler arasında gösterilmektedir.Ter bezleri gibi önemli bir görevi sahip uzuvların desteklenmesi açısından da uygun olan B7 vitamini kandaki kolesterol seviyelerini de belirler.Eksikliği durumunda kalp atışlarınız normal gidişi dışında anormal değişebilir.Kansızlık ve depresyon bunun belirtileri olabilir.Patates,badem,muz,meyveler, sebze,mercimek, biber, yumurta, yulaf ezmesi ve süt ve süt ürünleri biyotin vitamini için gösterilen Kadınlarda sağlıklı beslenme kaynaklarıdır.

 

 

  • Günümüz kadınlarında sıkça karşılaşılan depresyon, hafıza kaybı, alzheimer gibi rahatsızlıkların temelinde folik asit eksikliği olarak da bilinen B9 vitamini yetersizliği vücudun genel fonksiyonlarını etkileyen beyin sağlığı açısından önemlidir.Kadınlarda doğurganlığı arttıran aynı zamanda ceninin gelişimini kolaylaştıran B9 vitamini koyu yeşil sebzeler,kuşkonmaz,çilek,kavun,taze portakal suyu, baklagil grubu gıdalar ve mayalı besinlerde bolca bulunur.

 

 

Tüm bu paylaştığımız bilgiler dengeli bir diyet için gerek duyduğunuz besin maddelerini kolayca tespit etmenize yardımcı olabilir.Kadınlarda sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda siz de beslenmeye önem veremediğinizi düşünüyor iseniz Herbalife Vitamini’de günde iki kez kullanarak diyetinizi geliştirebilirsiniz.

 

Lider Beslenme Herbalife Resmi Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.