SİNDİRİM SİSTEMİNE SAĞLIKLI YAKLAŞIM HAYAT KALİTESİNİ YÜKSELTİYOR

SİNDİRİM SİSTEMİNE SAĞLIKLI YAKLAŞIM HAYAT KALİTESİNİ YÜKSELTİYOR

SİNDİRİM SİSTEMİNE SAĞLIKLI YAKLAŞIM HAYAT KALİTESİNİ YÜKSELTİYOR-0535 497 19 52

 

 

Göç yolda düzülür mantığı ile hareket etmek insanların karşılaştıkları sorunları ve çözümlemek için verdikleri mücadeleleri görmekteyiz.

 

 

Sindirim sistemi kısaca insanların tüketmiş oldukları gıdaların diş yardımı ile parçalanması, mide de mama kıvamına getirilerek işlenmeye hazır hale getirilmesi, bağırsaklar kanalı ile vücuda gerekli besinlerin aktarılması, sırasıyla bütün organların birbiriyle uyumu sayesinde gerçekleşen beslenme sürecinin evreleridir.

 

 

Sindirim sisteminin görevlerini problemsiz başarı ile yerine getirmesi, düzenli su tüketimi, lif bakımından zengin gıdaların tüketilmesi, bunun yanında yapılan düzenli egzersizler sayesinde gerçekleşir.Günümüz insanı sindirim sistemi hakkında ayrıntılara pek önem vermiyor.

 

 

Tüketmiş oldu gıdaların ne kadar lif içerdiği ne kadar sağlıklı olduğu gün içerisinde ne kadar su tüketmesi gerektiği gibi konuları pek önemsemiyor.

 

 

Sindirim sisteminde oluşan aksamalar söz konusu olduğunda sistemin bir bütün olarak hareket ettiği ve sindirim sistemi nasıl çalışır metabolizma nasıl hızlandırılır gibi konuları irdelemeye başlıyor.

 

 

Çalışan bir mekanizmanın çarkları gibi her bir organ üstüne düşen görevi yerine getirirken bağışıklık sistemine katkıda bulunuyor aynı zamanda çeşitli hastalıklara neden olabilecek bakteriler ile savaşmada öncülük ediyor.Metabolizmanın çekirdeği ince bağırsaklar vücudun bütün yapısını etkileyen, düşünce ve ruh halini yakından ilgilendiren yetkiler ile donatılmıştır.

 

 

Bağırsakların işlevselliği sadece dışkıların vücuttan atılması değildir.Bağırsaklar bir orkestra şefi gibi bütün sistemi kontrol ediyor aynı zamanda herhangi bir gelişme olduğu zaman beyni uyarıyor.Olumlu ya da olumsuz bütün gelişmeleri sistematik bir şekilde yönlendiriyor.

 

 

Sindirim sistemi sağlığını korumak için neler yapmalıyız, nasıl bir yol haritası çıkarmalıyız, hepsi bütün insanları ilgilendiren bir konudur.Buna rağmen insanlar tüketmiş olduğu gıdaların az veya çok nelere sebep olabileceği konusunda bilgi sahibi olmalarına rağmen işlenmiş gıdaları tüketmekte, az çiğnemenin ya da hızlı yemek yemenin önemini kavramakta zorlanıyor.

Sağlıklı Sindirim Sistemi İçin

 

 

Hayatın alışılagelmiş dönemlerinde yaşanılan olaylar, sağlıklı sindirim sistemi için neler yediğiniz, neler içtiğiniz ile yakından ilişkilidir.

 

 

Tüketilen gıdalar besleyici özellikleri ile zengin lif kalitesi ile fark edilen diyet gereksinimlerinde aranılan özellikte olmalıdır.

 

 

Sindirim sisteminde zor sindirilen gıdalar her zaman şüphe ile karşılanmaktadır.Hatta beslenme şekliniz hücresel olarak yenilenme hızını belirlemekte.

 

 

Lifli gıdalar,düzenli su tüketimi, egzersiz hayatın olağan akışında takıntı haline getirilmeden tavsiye edilen genel iyileştirici etkiye sahip faktörlerdir.

 

 

Her zaman olduğu gibi psikolojik olarak ne kadar baskı altında olduğunuz ya da stres seviyenizi azaltıcı adımlarınız sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olabilir.

Sindirimi Sağlayan Yiyecekler

 

 

Sindirimi sağlayan yiyecekler listesine en büyük katkıyı lifli gıdalar yapmaktadır. İnsanların bağırsaklarının aynı hızda çalışmadıkları etrafta gezen insanların vücut yapıları gözlemlendiğinde ve ikili sohbetlerde sıklıkla karşılaşılan bir şikayet konusudur.

 

 

Aslında diyet lifleri yapısı bakımından ikiye ayrılır çözünen ve çözünmeyen lifler olarak bilinirler çözünen lifler su ile etkileşime girdiği için gün içerisinde su tüketiminin önemi ortaya çıkıyor.

 

 

Bağırsakların düzgün çalışması çözünen liflerden daha fazla faydalanmak için yeterli sıvı tüketmelisiniz.

 

 

Çözünmeyen lifler ise kepekli tahıl ürünlerinde bolca bulunur.

 

 

Bu lifler kaba atıkların vücuttan kolayca atılmasını sağlar ancak yine burada da işlevsel olması için sıvı tüketiminin dengeli şekilde takip edilmesi gerekiyor.

 

 

Yediğiniz turunçgiller, elma,yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek, baklagiller sıvı ile karşılaştığı anda şişerek hacim kazanırlar.Bu sayede tokluk hissini arttırmaya yardımcı olurlar ancak bu faydaları yanında vücuda Probiyotik etkileri de söz konusudur.

 

 

Bunun anlamı bağırsak florasında yaşayan iyi huylu bakterilerin çoğalmasını ve mutluluk hissini birlikte getiriyor olmalarıdır.Bağırsakların incecik şeffaf yapısı sayısı trilyonlara ulaşan mikroorganizma oranı ile şaşırtıcı bir gizemi taşımaktadır.

 

 

Bu yüksek sayıda bakterinin vücudun iyi yönde ya da negatif yönde beslenme aritmetiğini etkilediği bilinmektedir.Kötü bakterilerin çoğalması demek birçok hastalığa davetiye çıkardığı anlamına gelmektedir, iyi bakterilerin çoğalması ise bütün vitaminlerden, minerallerden ve besin materyallerinden daha fazla faydalanmak hatta kötü maddelerin ve kötü mikroorganizmaların vücuttan uzaklaştırılması tamamen bu döngü içerisinde gerçekleşmektedir.

 

 

Bu devasa çalışma sistemi her insan için eşit ölçülerde çalışmıyor olabilir.Kötü bakterilerileri vücudunda barındıran insanlarda farkında olmasalar bile yorgunluk, halsizlik ve yoğun stres gözlemlenmektedir.

 

 

Oysa ki iyi bakterilerileri destekleyen beslenme planlarını bu eksende planlayalan ve geliştiren insanların daha çok formda ve ruhsal yapısı her gün aynı enerjiyi tetikleyen yapıdadır.

 

 

Sindirim sistemi hastalıkları açısından bakılırsa yoğurt,kefir,ev yapımı turşu,sindirim sistemi için çalışan faydalı mikroorganizmaları besler ve çoğalmalarını kolaylaştırır.

Stresi Azaltma Taktikleri ve Sindirimi Sağlayan Organları Rahatlatmak

 

 

Hiç şüphesiz ki sağlıklı sindirim sistemi beslenmenin yanında düzenli egzersiz ile stresi azaltma taktikleri ve sindirimi sağlayan organları rahatlatmak bakımından çok önemlidir.

 

 

Örneği şöyle verebiliriz yoğun gaz problemi yaşayan bir insanın ortalama yarım saat yürüyüş yapması üzerindeki yoğun baskıyı azaltması için en pratik yöntemdir.

 

 

Egzersiz sırasında bütün kas grupları çalışmaya başlar nefes alışımız düzenlenir.Bu sayede bağırsaklar vücudun genel rahatlamasından payına düşen oranda rahatlar ve yeniden çalışmaya devam eder.Sportif faaliyetler stres ile mücadelenin en iyi yöntemidir.

 

 

Olumsuz fikirler hareketsiz yaşayan insanların bütünüyle dışa kapalı bir şekle bürünmesini kolaylaştırır. Sindirim sistemi ile beyin arasındaki büyük işbirliği bağırsakların beyne gönderdiği düzenli sinyaller sayesinde stres ya da mutluluk miktarını belirlemektedir.

 

 

Bu da daha çok beslenme şekliniz ve hareket döngünüz ile eş orantıda ilerlemektedir.

 

 

Bağırsaklar yanlış aksak giden bir durum olmadığı müddetçe vücudun kasılmasına sebep olmaz ya da beyni uyaran sinyaller göndermez.Bu durum daha çok işlerin yolunda gitmediği süreçlerde sıklıkla yaşanır.

 

 

Eğer sindirim sisteminde sağlıklı yapı korunuyor ve benimsenen hayat biçimi sindirim sistemini destekliyor ise bağırsakların beyni uyarması daha çok mutluluk hormonu salgılanması yönünde olacaktır.Daha mutlu daha sağlıklı olabilmenin birinci adımı sindirim sağlığını ön planda tutabilmekten geçiyor.

 

 

Neredeyse bütün meyveler ve sebzeler doğal uyarıcılar, antioksidanlar ile yaşam stilimizi destekliyor.Tahıl kaynaklı gıdaların dış kabuğunun yararsız gibi gösterilmesi çabaları son yıllarda yapılan araştırmalarla kepek mucizesini tekrar mutfaklarımıza getirdi.

 

Herbalife Heartwell

Lif içermeyen gıdalar hayatımızı altüst etmiş durumda.Bu nedenle yeterli sıvı alımı, lif yönünden zengin gıdalar, egzersiz, bütünüyle daha mutlu ve stresten uzak yaşamanın anahtarı haline geldi.

 

 

Lider Beslenme Herbalife Bağımsız Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.