SAĞLIKLI IZGARA YAPMAK RİSKLERİ AZALTIYOR

SAĞLIKLI IZGARA YAPMAK RİSKLERİ AZALTIYOR

SAĞLIKLI IZGARA YAPMAK RİSKLERİ AZALTIYOR

 

Izgarada et pişirme 

Urfa’dan Adana’ya, Antep’ten Konya’ya bütün şehirlerimizde ızgara yemek yeme alışkanlıklarımız üç aşağı beş yukarı kesinlikle aynı pişirme yöntemleri ile yapıldığı göz önüne alınırsa; son zamanlarda gündemde olan mangal yakma yöntemleri çok fazla tartışılıyor.

 

 

Bunun nedeni mangal kömürü ya da sadece odunlardan elde edilen köz eşliğinde pişirme yöntemi yada taktikleri kimyasal jel, alkol hatta kimi zaman benzin-mazot ile tutuşturulması ateşin bu şekilde hazırlanması alışıldık yöntemlerin kullanılmaması birçok sağlık riskini getiriyor.

 

 

Mangal keyfinin üzerine bir nevi limon sıkılıyor.Bu nedenle sağlıklı mangal yapmak riskleri azaltıyor.Öncelikle genel güvenlik açısından ormanlık ve kuru otlarla çevrili bir yerde mangal yakılacak ise kesinlikle ateş toprak zeminde yakılmamalı.

 

 

Her şeyden önce ciddi yangın risklerini ortadan kaldırmak için basit sıradan bir mangal işinizi güvenli hale getirmenize ve çevreye zarar vermeden lezzetli Izgara et pişirmenizi kolaylaştırır.

 

 

Sağlıklı ızgara ete ihtiyaç var

 

 

Reklamlarda har ateşlerde pişirilen etler gösteriliyor olsa bile eğer arada ateşi pişirilen malzemeden koruyan bir tencere-tava yoksa direkt açık ateşte bir şeyler pişirmeye çalışmak her zaman sağlık risklerini yükseltir.

 

 

Düzenli şekilde tekrarlar ise bu tarz pişirilen gıdaların uzun vadede açacağı zararlar,sizi leziz mangal keyfinden uzaklaştırabilir.

 

 

Bu nedenle köz ateş üzerinde yavaş yavaş açık havanın zevkini tada tada pişirmek ailece ortamın keyifli anlarını çıkarmak gerekiyor.Izgara et, balık, tavuk, köfte kimi zaman sebzelerin közlenmesi sağlıklı lezzetlere ulaşmanın en kolay yoludur hem de eğlencelidir.

 

 

Herkes mangalın ne zaman yanacağı konusunda heyecanlanır.

 

 

Lezzetli köz üzerininde et keyfi ister kırmızı et ister beyaz et herkesi cezbediyor.Bunun yanında ızgara yaparken genelde kuyruk yağı tercih edilmesi lezzet oranını yükseltiyor olabilir.

 

 

Ancak ızgara yaparken kırmızı et-beyaz et tercihlerinde yağsız bölümlerin pişirilmesi mangalda keyfinizi yükseltebilir.Çünkü etleriniz fazla yağlı olursa sürekli közün üzerine yağ damlar bunun sonucunda hiç beklenmedik duman yükselmeye ve közün tekrar alev almasına neden olur.

 

 

Mangal keyfinin dumanla karışık olmasını normal karşılıyor olabilirsiniz yükselen duman içerisinde belirli asitli maddelerin değişikliğe uğrayıp et üzerinde yoğunlaşması muhtemeldir.

 

 

Aynı zamanda etin hazırlanması sırasında bazı sıvı sosların aşırı kullanılması etin yapısını bozmakta etten ateşe damlayan sıvı miktarını çoğaltmaktadır sonuçta buharlaşan zararlı maddeler et yüzeyini kaplıyor sağlık risklerini çoğaltıyor.

 

 

Bütünüyle karamsar olmanızı falan istemiyoruz.Elbette ızgara yapmak en güvenli pişirme yöntemlerindendir, sağlıklıdır ancak hangi yöntemi kullanarak et pişirdiğiniz ve pişirdiğiniz etin yanında hangi gıdaları tükettiğiniz en az mangal kadar önemlidir.

 

 

Genelde sabah kahvaltısı piknik alanında yapılmak isteniyorsa zaten kalorisi yüksek yiyecekler ile kahvaltı edildiği aşikâr’dır.

 

 

Mangal keyfi başlıyor denildiğinde erkekler mangalın etrafında toplanıyor kadınlar ise servis öncesi tercihen önceden hazırladıkları aparatifleri bir bir piknik sepetinden çıkarmaya başlıyor.

 

 

Asitli içecekler,meyve suları ya da alkollü içecekler ile ızgara et servisine yardımcı olmaya çalışıyorlar.Etin yanında hangi besinlerin ya da hangi içeceklerin servis edildiği alınan kalori miktarını belirliyor.

 

 

Bu nedenle etin yanında tüketilen gıdaların daha çok yeşilliklerden oluşması sindirim problemlerini aynı zamanda alınan kalori miktarını dengelemek açısında sağlıklı olacaktır.Izgara bizim kültürümüzde geniş yer tutan bir alışkanlık doğru tercihler yaparak daha sağlıklı sofralar hazırlanabilir.

 

 

Geleneksel yöntemlerin kullanılması kilo problemlerini tetikleyebilir.Sağlıklı tercihler yapabilmeniz için pratik yöntemleri sizlerle paylaşıyoruz:

 

 

Yağsız et :

 

Yağsız et kas yapılanmanızı destekleyen sağlıklı bir yöntemdir protein değeri yüksek sağlıklı lezzetler için etin yağsız kısımlarını tercih ederek közlenmiş kömürün tekrar alevlenmesini engellemiş olursunuz.

 

 

Sosu kendiniz hazırlayın: 

 

Genelde hazır soslar ile eti marine etmek kolay bir yöntem olabilir ancak doğal ev yapımı biraz sirke,nane,kekik,tuz,pul biber,zeytin yağı,yoğurt,fesleğen gibi doğal karışımlar etin lezzetine lezzet katar.

 

 

Közlenmiş ateşte pişirin: Kimyasal yakıt kullanarak ateş yakmayınız kanserojen zerreciklere maruz kalmanız yüksek olasılığını önceden bertaraf ediniz.Ateşin közleşmesi zaten 10-15 dakika içerisinde gerçekleşir köz ateşi etlerin içini de dışını da aynı derecede pişirmeye yeter.Aksi takdirde etleriniz tam bir kömür gibi hiç hoş olmayan bir şekle bürünür.

 

 

Etin öz suyunu muhafaza edin:

 

Etleri Her bir et parçasını sistematik şekilde maşa yardımıyla göz kararı çevirin bu sayede etin besleyici öz suyu ateşe damlayıp kupkuru bir şekle bürünmez etin öz suyu içinde muhafaza edilirse etler tam da lokum kıvamında servis edilebilir.

 

 

Kalorisi düşük lezzetli salatalar ile servis edin:

 

Bir kaç dilim tam tahıllı siyah ekmek size ızgara et yanında eşlik edebilir.En bol salata malzemelerinin bulunduğu bu yaz mevsiminde market rafından satın alınma kalorisi yüksek ve yağlı yiyecekleri ve içecekleri et ile birlikte servis etmek yerine bol yeşillikle desteklenmiş hafif salatalar.Ev yapımı turşular,közlenmiş soğan,biber,patlıcan ve domates daha güzel yemek masaları hazırlamanıza yardım edebilir.

 

Lider Beslenme Herbalife Resmi Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.