OBEZİTE VE DİYABET ARASINDAKİ SIKI BAĞLAR

OBEZİTE VE DİYABET ARASINDAKİ SIKI BAĞLAR

OBEZİTE VE DİYABET ARASINDAKİ SIKI BAĞLAR

 

Diyabet nedir kısaca tanımı

Diyabet Nedir?

 

 

Her şey renkli vitrinleri,sergilenen renkli menüleri takip ederek basitçe anlamlandırılabilir.Bundan sonraki süreçte Tabii ki obezite ve diyabet arasındaki sıkı bağlar tek tek ifşa edilebilir.

 

 

Diyabet ve obezite bütün insanların benim başıma gelmez rahatlığı içerisinde Türk toplumu içerisinde de uzun bir hikaye olmasa da her geçen gün diyabete ve obeziteye karşı mücadele veren insanların en yakınımızdaki insanlar olabileceği gibi sevdiğimiz,akrabalarımız ve kardeşlerimiz olabileceği her geçen gün obezite gerçeğinin verdiği hasarlar ile yüzleşme ihtimalimizin yüksek oranda olduğunu bilmemiz gerekiyor.

 

 

Bütün bu beslenme kaynaklı yaşanılan olumsuzluklar insanların zamansız ani ölümlerine neden olan birçok hastalığında tetikleyicisi konumuna gelmiştir.

 

 

Kalp-damar hastalıklarının, felç,inme gibi ani gelişen rahatsızlıkların temelinde bir bakıma sağlıksız beslenme ,obezite ve dolayısıyla diyabet rahatsızlıkları yatmaktadır.

 

 

Temel’de toplum olarak beslenme yetersizliği konusunda bilgi sahibi değiliz ancak fikrimiz sorulursa herkes kendi beslenme şeklini ekonomik sebeplere bağlıyor.

 

 

Ancak gençlerde beslenme ve atıştırmalık kültürü tamamen sağlıksız yiyeceklere doğru kayma eğiliminde olabilir.

 

İnsülin hormonun vücutta yaratacağı dengesizlikler yeterince tartışılmıyor ve tekdüze kısır tartışmalar içerisinde insanların toplumdan dışlanmış hissettikleri ve tamamen içlerine kapandıkları gözlemlenmektedir.

 

 

Her ne kadar kilomla barışığım gibi bir yaklaşım sergileniyor gösterilse bile artık insanların obez olma olasılıkları eskiye oranla çok daha vahim rakamlar ile şaşırtıcı seviyelere gelmiştir.

 

 

Diyabet problemlerine genel bakış 

 

Toplumumuzu medyatik haber bombardımanı altında bırakan,binlerce yemek tarifi,menü fotoğrafları gibi ilgi çekici paylaşımlar aslında temel sağlıklı beslenme ilkelerini bir bir ortadan kaldırıyor ve sonrasında insanlar bu diyabet ve obezite nereden çıktı.

 

 

Nasıl oldu gibi söylemlerle araştırma yapmaksızın çeşitli ilaçlara bağımlı olarak yaşamak zorunda kalıyor.Aslında diyabet hastalarının neredeyse yüzde yirmilik bir kısmı haricinde kalan büyük gruba ait insanlar obezite ile yüzleşmek durumunda kalıyor.

 

 

Maalesef obezite şişmanlık çerçevesi içerisine sıkıştırılan dar bir alanda tartışma konusu yapılan hatta hafife alınan;tamam canım biraz spor yaparsın zayıflarsın gibi günü kurtaran geçiştirmelere maruz kalıyor.

 

 

Doğal olarak tüm obez olan ya da obezite sınırlarında risk grubu üyelerinin diyabet hastalığı ile yüzleşeceği anlamına gelmiyor ancak Sağlık Bakanlığı verileri genel olarak obez ve obezite sınırında yaşayan insanların zaman içerisinde kilo problemlerinden çok daha vahim hastalıklar ile karşılaşacağı gerçeğini bütün platformlarda halkın dikkatine sunuyor.

 

 

Özellikle kadınlar arasında obezitenin yaygınlaşması doğurganlık yaşların da çocuk sahibi olamama,erken ergenlik,cilt problemleri ve daha birçok rahatsızlığa sebep olduğu biliniyor.

 

 

Diyabet hastalarının çoğunluğunda üreme problemlerinin baş gösterdiği, kilo vermeden hamile kalamayacağımı doktordan öğrendim serzenişinde bulunan birçok kadından defalarca duyduk.

 

 

Aynı zamanda kronik rahatsızlıkların vücut ağırlığı ekseninde kadınları olumsuz etkilediği, neredeyse beslenme ve egzersiz konusunda dikkatli davranan kadınlara göre 10 kat daha risk altında oldukları açıkça ölüm nedeni olarak obezite ve obezite kaynaklı rahatsızlıkların önümüzdeki süreçte adeta bir salgın gibi yaygınlaşması beklenmekte.

 

 

Bu kadar yazılan çizilen ve tartışılan diyabet hastalığı hayatın büyük bir kısmının diyabet ve diyabete bağlı rahatsızlıklar ile sürdürüleceği, kalp ve damar hastalıklarının artacağı, günlük yaşam kalitesinin hızla düşeceği,öngörülen yaş ortalamasından daha önce hayatın son bulacağı gibi ciddi veriler bütün resmi kurumların gündeminde bulunan araştırma sonuçlarının neticesidir.

 

 

Aslında diyabet hastalığı ile ilgili olarak obezitenin ve obeziteye yol açan nedenlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir.

 

 

Artan gıda maliyetlerinin yanında beslenme alışkanlıklarının da değişmiş olması ve şekerli, yüksek kalorili yiyeceklere ulaşımın çok kolaylaştırılması gibi nedenler obezite ve diyabetin toplum sağlığı açısından tüm bireyleri ekonomik anlamda da zorlayacağı endişesi taşınmaktadır.

 

 

Her yıl açıklanan diyabet ve obezite oranları yükseliş eğrisi içine girdiği gözlemlenmektedir.Konunun istatistikler ve araştırmalar neticesinde insanımız üzerinde büyük etkiye sahip olduğunu görmekteyiz.

 

 

Bunun için harekete geçilmesi ve bireylerin beslenme alışkanlıklarının geliştirilmesi konusunda yeniden yapılanma içerisine girilmesi gerekliliği olduğunu hatırlatırız.

Diyabete karşı önlemler obezite ile mücadele olabilir

 

 

Henüz 30 yaşına gelmemiş birçok kadının çocuk sahibi olmak için doktor bekleme salonlarında çözüm arayışında olması gibi üzücü fakat hayatın gerçeği olan bu obezite ve kilo problemleri ile yüzleşmemiz gerekmektedir.

 

 

Sihirli bir formül ya da büyülü bir el gelip diyabet ya da obezite ile ilişkilendirilen bu problemleri ortadan kaldırmasını beklemek hayalcilikten öte gidemezdi.

 

 

Sağlıklı beslenme denildiği zaman ilk akla gelen maddi olarak kısıtlılık olduğu söyleniyor olsa bile artık insan sağlığını etkileyen bu problemlere bir dur demenin maddi olarak ölçülmemesi hayatın her alanında hareketli yaşam biçiminin egzersizler ile desteklenmesi, sihirli bir formül olmasa gerek.

 

 

Hastalıklarla yaşamak yerine beslenme için yapılan alışverişlerin sağlıklı tercihler ile revize edilmesi, fayda zarar hesabını daha kolay bir yörüngeye oturtacaktır.

 

 

Diyabete karşı tedbirler:

  • Sebzelerden ve meyvelerden oluşan taze, mevsiminde tüketilen yiyeceklerin karşılaşılabilecek diyabet problemlerine karşı çözümleyici olacağını not ediniz.

 

  • Yüksek şeker içeren gıdalardan ve içeceklerden uzak durmanın pratik yollarını öğrenebilirsiniz.

 

  • Koruyucu maddeler içeren, raf ömrü uzatılan yiyeceklerdeki riski fark ederek alışveriş listesi oluşturmalısınız.

 

  • 3 Beyazdan olan tuz ile aranızdaki mesafeyi ölçülü tutarak vücudun ödem toplamasını engelleyebilirsiniz.

 

  • Trans yağların kol gezdiği yüksek oranda soslarla perdeleme yapılan yiyecekleri tercih etmeyerek bir adım atabilirsiniz.

 

  • Protein içeren yağsız et, balık ve bitki proteini ile diyetinizi dengede tutabilirsiniz.

 

  • Sağlıklı lifler içeren gıdaları günlük hayatın tüketim malzemeleri arasına eklemek suretiyle sindirim sisteminizi aktif edebilirsiniz.

 

  • Yağlı ve hamur işlerine olan tutkulu bağlarınızı yeniden gözden geçirmek ve tam tahıllar ile tanışmayı değil yaşamayı öğrenmeniz gerektiği gerçeğini kabul ederek yaşam kalitenizi arzu edilen seviyelere taşımak elinizde.

 

 

Egzersiz ve planlı diyet diyabete vurulan darbe

 

 

İnsan hayatının dönüm noktası obezite ve şişmanlık gerçeğinin bir kader olmadığı,egzersiz ve planlı diyet diyabete vurulan darbe olacaktır fikri ile hareketsizlikten kurtulmak gereği, harekete geçilmesi; yüksek tansiyon, dengesiz kan şekeri gibi olumsuz faktörleri ortadan kaldırmaya yönelik realist bir adım olarak seçenekler arasında sunulmaktadır.

 

 

Artık sigaranın bile çok ciddi rakamlara ulaşan sağlık problemlerini tetiklediği bilinmesine rağmen obezite tehlikesinin kısa vade ve orta vade planlarında toplumu etkileyen kitlesel hastalıklar arasında sayılmasını da manidar buluyoruz.

 

 

Tüm yaş gruplarında davranış değişiklikleri hareketli yaşamın olmazsa olmazı, hayatın bir parçası haline gelmesi, fiziksel aktivite ve egzersizlerin günde minimum 30 dakika gibi kısa bir zaman diliminde yapılıyor olmasının bütün hastalık risklerini azalttığı gibi obezite ve şişmanlık konusunda da büyük fayda sağladığı takdiri hak eden bir durumdur.

 

 

Aslında yapılan bütün egzersizler günlük atılan 10000 adım, kullanılan ilaçlardan daha sağlıklı çözümler ile kendinizi korumak anlamına gelmektedir.Bütün insanların ne tükettiği, hangi sıklıkta beslendiği ne kadar önemli ise davranış değişikliği üstüne çalışan insanların daha sağlıklı ve mutlu bir dünya için kendilerine yeniden bir şans verdikleri anlamına gelmektedir.

 

Lider Beslenme Herbalife Official Member

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.