BESLENME TERCİHLERİN GERÇEKTEN SENİ YANSITIYOR MU

BESLENME TERCİHLERİN GERÇEKTEN SENİ YANSITIYOR MU

BESLENME TERCİHLERİN GERÇEKTEN SENİ YANSITIYOR MU

 

 

İnsanlar neler ile beslendiği hangi gıdaları yedikleri ile nasıl bir yol çizeceğini kendileri belirliyor.Kişisel tercihler ihtiyaçlar üzerine kurulu olursa beslenme planları işe yarıyor.

 

 

Bilinçli bir tüketici olup olmadığınızı kendi kararlarınız belirliyor olacaktır.Hayatın farklı yönlerini günlük yaşantının eğlenceli ya da hüzünlü taraflarını nasıl görüyor olduğunuz bile diyet şekliniz ile yemek yeme alışkanlıklarınız üzerinden belirleniyor.

 

 

Bugün marketlere gittiğimiz zaman ambalaj,renkler ve birçok gizli mesaj bilinçaltı dünyamıza doğru gönderiliyor.Tabii ki insan görsel olarak verilen mesajlara eyleme geçerek cevap veriyor.Alışverişlerimizi özellikle gıda alışverişlerimizi daha çok duygusal tercihler belirliyor.Bunun nedenini derinlemesine araştıran birçok bilimsel çalışma var.

 

 

Sonuç olarak kırmızı spor bir arabayı satın alan kişinin duygusal dürtüleri nasıl çalışıyorsa hiç aç olmadığı halde markete girdiği zaman kırmızı ambalajlı bir gofreti alan kişinin duygusal tetikleme mekanizması da üç aşağı beş yukarı aynı felsefe üzerinden hareket ediyor.

 

 

Gerçek anlamda sağlıklı olmaya yardımcı olacak o kadar çok yiyecek var ki diyet listelerini hep sümen altı yapan gerçeklik, duygusal olarak yeme dürtüsü olabilir mi ? Yaşam tarzı insanların sağlıklı düşünce ve hareket kabiliyetini kısıtlayan bir hale gelmişse nedenlerini mantıksal olarak araştırıp yeme içme düzenimizi yeniden inşa etmek gerekebilir.

 

 

Belki bu bilgiler çok şaşırtıcı ya da uçarı olarak kabul edilebilir ama her ne olursa olsun bilimsel çalışmalar yapılan birçok araştırma insanın beslenme alışkanlıklarının genel olarak sağlıklı olup olmayacağı konusunda, duygusal bütünlüğün pozitif yönde olup olmayacağı konusunda gerçekçi verilere dayanarak oluşturulan bir yol haritasını bizlere sunuyor.

 

 

İnsanların dengesiz besleniyor olması fiziksel aktivitelerden ve sürdürülebilir sağlıklı tercihlerden yoksun olması hayat kalitesini her geçen gün daha fazla etkiliyor.

 

 

Kilo problemleri ya da kronik hastalıklar hepsi iç içe geçmiş durumda.İnsanların sağlıklı, mutlu, refah görüntülerinin oluşması daha çok renkli,çeşitli diyet  tercihlerinin yeniden yapılandırılması, bireysel tercihlerin daha sağlıklı gıdalar üzerine kurulması şartına bağlı kalıyor.

 

 

İnsanların tercihleri sonucunda gelişen bir dizi olay, kişisel beslenme planlarını aktif yaşam tarzı ile destekleme gibi davranışlar sağlıklı yapıya kavuşmasını, tamamen negatif duygulardan arınmasını sağlayabilir.Bu süreçte yaşadığı herşey fiziksel yapısını ve günlük yaşamın içinde stres ile olan mücadelesini açıklıyor olabilir.

 

 

Kişiselleştirilen beslenme planları

 

 

Bazen öyle anlar geliyor ki insan göze hoş gelen onca yiyeceği nasıl olup da hiç ihtiyacı yokken tüketiyor.Herhangi bir mantıklı açıklamasını bulamıyor olabilirsiniz.Mantık olarak her gıdanın bütün insanlar üzerindeki etkisi fayda zarar hesabına göre aynı ölçüde olmayabilir.

 

 

Kişisel beslenme planlarını iyileştirmek, yemek dürtüsünün ihtiyaç olmadan devreye girmesini önlemek daha dikkatli olmayı gerektiriyor.Sağlıklı diyet oluşturmak için bazı tetkikler ve kapsamlı araştırma yapılması gerekebilir.Zaman açısından insanlar diyet denildiği anda sabırsız olabiliyor uzun süren bir eziyet ya da külfet olarak görüyor.

 

 

Henüz 40’lı yaşlarda birçok insanın kolay kolay yaşamayacağı sağlık problemlerini düşününce beslenme konusuna ne kadar önem vermek, vücut analizinin ne kadar faydalı olduğunu görmek açısından gerçekten önemli bir durum.

 

 

Çoğu insan internet üzerinden araştırma yaparak kendi diyet listesini oluşturmak için çaba gösteriyor.Bu noktada Herbalife vücut analizi yapmadan yani bedensel değerlerinizi net olarak bilmeden yapılan diyetlerin başarısız olacağını bildiriyor.

 

 

Alışılmışın dışına çıkmak zor 

 

 

Diyet yapmak fazla kilolardan uzaklaşmak öyle çok kolay gözükmüyor olabilir.Çetin bir yol karşınıza çıkınca hemen geri dönmek ve gerçekte beslenme ihtiyaçlarınızı karşılayacak gıdalardan uzaklaşmak temel alışkanlıklarınızdan vazgeçmek çok kolay olmayabilir.

 

 

İnsanın yaşam şekline göre tercihlerinin olması gerekiyor çoğu zaman anneden babadan alışılagelmiş yemek tercihleri, diyet yapan insanların kısa zaman içerisinde diyetten vazgeçmelerini kolaylaştırıyor.Aileden gelen beslenme alışkanlıklarına örnek verilecek olursak bir sofrada 3 farklı yemek hazırlanıyor ama genelde metabolizmanın rahat çalışabileceği bir ortam sunulmuyor.Bu nedenle her gün aynı rutin ile çalışmaya zorlanan vücut bir noktadan sonra sağlık problemleri ile yüzleşmek durumunda kalıyor.

 

 

Beslenme tercihlerinizi belirleyen somut etkenler

 

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi en başta aileden gelen kalıtsal hale gelmiş beslenme davranışları çoğu insan için geçerli bir kuraldır.Tabii ki bölgesel olarak her yörenin kültürüne uyan yiyecekler söz konusu olduğu zaman ayrıca tercih sebebi olan yemeklerde söz konusu.

 

Çoğu zaman insanların yeme içme tercihlerini damak tadı belirliyor ve bunu yaparken de kilo problemleri ya da sağlık bağlantıları düşünülmüyor.

 

 

Arkadaşların ve sosyal çevrenin baskısı bir yerde toplu davranmak zorunluluğu gibi sebepler yemek tercihlerini belirleyebiliyor.Kimi zaman özellikle vejeteryan beslenme tarzını seçen insanların neredeyse yiyecek konusunda alternatif üretemediklerine şahit oluyoruz Herbalife vejeteryan beslenme şeklini destekleyen ürünler ile tam bir vücut elde etmek için yeterli beslenmeyi sağlamanıza yardım edebilir.

 

Herbalife Bağımsız Üyesi Lider Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.