YORGUNLUK VE HALSİZLİK NEDENLERİ NELERDİR

YORGUNLUK VE HALSİZLİK NEDENLERİ NELERDİR

YORGUNLUK VE HALSİZLİK NEDENLERİ NELERDİR? -0535 497 19 52

 

 

Sürekli yorgun hissediyorum ne yapmalıyım diye düşünüyorsanız halsizlik ve yorgunluk için vitamin ilk başlarda sürekli halsizlik ve yorgunluk için geçici bir çözüm olabilir.

 

 

Erkeklerde ve kadınlarda halsizlik ve yorgunluk sadece vitamin eksikliği gibi basit bir nedenin sebep olduğu sıradan bir durum değildir.Bir dizi olayla başlayan bedensel ve ruhsal gelişmeler sonrasında halsizlik yorgunluk ve eklem ağrıları gibi sürüp giden şikayetler bir günün meyvesi olamaz.

 

 

Her insan kendince yeteri miktarda uyuduğunu ancak sürekli yorgun ve halsiz hissettiğini anlatır durur ama çözüm noktasında hiç harekete geçmek gibi gerçekçi bir adım atmaz.

 

 

Bu biraz da rahatlık kavramı ile ilişkilendirilen bir durumda diyebiliriz.Çünkü kimse kendini yataktan kaldırıp egzersiz yapmaya ikna edemiyor, sonrasında şikayetler ardı sıra devam edip gidiyor.Sizde kendinizi tedavi ihtiyacı duyan halsizlik ve yorgunluk müzdaribi olarak mı görüyorsunuz?

 

 

Belki de bugüne kadar kaçırdığınız belli noktalar vardır, yapmanız gerekenleri tam anlamıyla yapmış olsaydınız bir arayış içinde olmazdınız. Doğru mu? O zaman hangi noktaları kaçırdınız bir de birlikte inceleyelim.

 

 

UYUMAYI GERÇEKTEN SEVİYOR MUSUNUZ

 

Kadın ya da erkek fark etmiyor teknolojinin sunduğu imkanları bütün limitleri zorlayarak kullanan bir millet olarak bilgisayar, cep telefonu, oyun konsolu, geniş ekran TV keyfi ve daha neler sizi uyumaktan alı koyuyor hiç düşündünüz mü?

 

 

Uyumayı gerçekten seviyor musunuz yoksa gece geç saate kadar teknoloji limitlerini zorlayan bir insan mısınız?

 

 

Genellikle yüz yüze görüşmeler bizi belli başlı kanaatler oluşturmaya itiyor, insanlar genel olarak gece kaç saat uyuduğu ile ilgileniyor ancak ne var ki kaliteli bir uyku insanı halsizlik, yorgunluk, uyku hali gibi sevimsiz durumlardan uzak tutabilir.

 

 

Kaliteli uyku denilince vücudun metabolik faaliyetlerinin göz önüne alınarak bedensel gelişimi takip etmek gerekiyor.Hangi saatte yemek yediğiniz hangi saatte uyuduğunuz sizin için bir ipucu olabilir ne kadar uyursam uyuyum dinlenemiyorum.

 

 

Şikayetlerinin altında farklı etkenler yatıyor olabilir.Ancak vücudun biyolojik saatini takip etmeyen insanlar da sürekli olarak çalışma şartları, vardiya sistemi gibi olumsuz durumlar da göz önünde bulundurulması gereken etkenler arasındadır.

 

 

Her halükarda uykuya olan ihtiyacınız her yetişkin insan için 7-8 saat ile standart kalıplar içerisinde olmalıdır. Aksi takdirde uykunuzun kaliteli olmadığını söylememiz için bir neden yoktur.

 

 

Uyuduğunuz ortam, ortamın ısısı, ışığı gibi birçok sebep uyku kalitesini belirleyen faktörler arasındadır.

 

 

Çok gürültülü bir ortamda uyuyor olmanız sizi tedirgin edebilir ve dolayısıyla her gün aynı ortamda uyumak zorunda kalan bir insanın halsizlik, yorgunluk, eklem ağrısı gibi şikayetler ile günü tamamlıyor olması gayet normal bir durumdur.

 

BESLENMENİZİ NE KADAR ÖNEMSİYORSUNUZ

 

Nasıl ki ekonomilerde arz-talep dengesini korumak gerektiği üstüne basa basa belirtiliyor ise;insan bedeninde de dengeyi korumak için yemek yemeyi sadece yeme dürtüsü ile gerçekleştirmemek gerekiyor.

 

 

İnanın sadece yemek yemek için değil beslenmek için yemek yemek gerekiyor.Düzenli kahvaltı alışkanlıkları sizi zayıf hissettirmez aynı zamanda dengeyi korumak için de ideal bir yöntem olabilir.

 

 

Ne az yemeli ne de çok yemeli dengeli diyet ve egzersiz halsizlik ve yorgunluk çözümü olarak sizi destekleyebilir.Yiyeceklere odaklanmak gibi bir takıntınız mı var mesela tatlı yemek,gazlı içecekler ile olan bağınız çok mu kuvvetli onlar insanı enerjik ve mutlu hissetmekten uzak tutan boş kaloriden başka bir şey sağlayamayan yiyeceklerdir.

 

 

Aslında kan şekerini dengeli tutacak olan şey lifli, protein içeren gerçekten bedenen zinde hissetmenizi sağlayacak o kadar fazla yiyecek var ki bu sizi halsizleştiren bütün yiyeceklerden daha iyi hissetmenizi sağlayacak gıdalardır.

 

 

Bundan sonrası için kendinizi dengeli bir diyet için motive edebilirsiniz belki bunun nedeni artık kalori değeri yüksek ve basit karbonhidrat sınıfında bulunan yiyecekler ile aranıza konulan mesafenin sizi daha iyi hissettireceğini bilmeniz olabilir.

 

 

Örneğin eti ızgara değil de kızarmış olarak tercih ediyorsanız vücut bunu sindirebilmek için ne kadar mücadele veriyor bilseydiniz daha sağlıklı nasıl pişirebilirim diye düşünürdünüz.

 

 

Sabahları yorgun hissetmenin bir başka nedeni de fazlaca şeker ve şekerli ürünleri tüketiyor olmanız olabilir.Bir gün öncesinden tükettiğiniz gıdalar öyle hemen bir gün içerisinde yakılıp vücuttan atılmıyor şeker ve şekerden arta kalan atıklar ya vücutta yağ olarak birikmeye başlıyor ki vücutta iç yağlanma günümüz halsizlik ve yorgunluklarının ana sebeplerinden gösterilmektedir.

 

 

Çoğu insan su içsem yarıyor gibi geçiştirmeler yapıyor olsa da şeker tüketimi konusunda toplum olarak batı toplumlarına göre rekor kırıyor durumdayız.Taze meyve yemek yerine meyveli bir dondurmayı tercih eden insanın sabahleyin yataktan yorgun uyanmasını anormal bir durum olmadığını da bilmeniz gerekiyor.

 

 

HAREKETTEN UZAKLAŞMAK HALSİZLİK NEDENİ

 

 

Koltukta oturmak ilk başlarda rahat bir çözüm gibi gözükebilir ama günün yorgunluğunu atmak istiyorsanız hareket etmeniz gerekiyor.

 

 

Hareketsiz bir yaşam tarzı metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur.Hareketten uzaklaşma halsiz düşürüyor günler, haftalar boyu hareketsiz kalan metabolizmanız artık kas kaybının çoğalmasını hatta her gün yetersiz sıvı sıvı tüketimi vücudun zamanla halsiz düşmesine neden olabilir.

 

 

Her gün aynı rutin içinde şikayetlerinizi yinelemekten başka bir fayda sağlamaz.

 

 

Çözüm olarak hareketsiz yaşamak yerine hayatınıza hareket katın.Egzersiz Kalbimizin sağlığını koruyan,metabolizmayı tetikleyen özelliğe sahiptir.

 

 

Tabii gün içinde sıvı tüketmeli ayrı bir faydası olacak sıvı tüketmek denilince insanların aklına kahve,çay,gazoz geliyor.

 

Herbalife Tritan Suluk

Vücudumuzun % 70’i sudan oluşuyor susuz bir hayat düşünülemez.Daha iyi hissetmek istiyorsanız suyla aranızdaki engelleri kaldırın.Gün boyu kolayca ulaşabileceğiniz bir su şişesi ile formunuzu yakalayın.

 

Lider Beslenme Herbalife Yaşam Koçu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.