YİYECEKLERİN KİLO VERME ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

YİYECEKLERİN KİLO VERME ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

YİYECEKLERİN KİLO VERME ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

 

Yapay zeka teknolojilerinin geliştiği bir dönemde; insan beyninin ve metabolizmanın sırlarının tek tek ortaya çıktığı düşünülürse belki teknolojik gelişmeler insan vücudunun çok hassas yapısının yanında çok geride olduğu söylenebilir.

 

 

Yıllardır hangi yiyeceklerin yedikçe kilo verdiren yiyecekler olduğu araştırıldı, çok hızlı kilo verdiren şeyler yıllardır tartışılır durumda yiyeceklerin kilo verme üzerindeki etkileri daha çok su götürecek bir konudur.

 

 

Herbalife beslenme felsefesi düşünüldüğünde bütün tartışmalara son verecek olan yağlar, karbonhidrat, protein ve mikro besinlerin tam bir ahenk içinde sunulduğu bir beslenme tablosu ortaya çıkmaktadır.

 

 

Her şeye rağmen sağlıklı kilo vermek mümkündür.Uygulanacak kişisel beslenme programları sağlıklı besinler üzerine kurulu sağlam bir düzendir.Beslenme düzeniniz de hangi gıdalar ile nasıl bir beslenme programı yapılması gerektiği hatta kilo vermeye yardımcı öneriler ile detaylandırılmış konulardır.

 

 

Günümüz alışveriş sepetlerine baktığınız zaman genelde şüphe duyulan tartışmayı alevlendiren yiyecekler ile doludur.

 

 

Maalesef yağsız ya da katkısız olarak reklam verilen birçok ürünün beklenenden fazla yağlı olduğu katkısız denilen ürünlerin ise yüksek oranda katkı içerdiği gibi konular toplumun dikkatini çekmek üzere Gıda ve Tarım Bakanlığı tarafından zaman zaman ifşa edilmektedir.

 

 

Planlanan kilo verme hedeflerinin tutturulması daha çok sağlıklı yağlar ilave şeker içermeyen gıdaların beslenme listelerine alınması gerekliliğini doğuruyor.Bu nedenle fazla yağlı yiyeceklerden uzaklaşmak hatta şekerli ve karbonhidrat içeren gıdaların yerine Herbalife önerilerinin konulması bile kilo vermeye yardımcı olacaktır.Tüm diyetisyenler tarafından da onaylanan sağlıklı tavsiyeler sizin içinde uygulanabilir.

 

 

Şeker ve kilo kontrolü açısından önemi

 

 

Şekerin kullanıldığı alanlar düşünülürse; o kadar fazla kullanılıyor ki neredeyse abartmaksızın şeker fasulye diye tabir edilen taze fasulye yemeğine bile şeker atan kadınlara şahit olduk.

 

 

Bu nedenle şekerin bir kilo kontrolü açısından önemi düşünüldüğünde kilo vermeye yardımcı içecekler tüketen kadınların içtikleri bitki çaylarına bile şeker ilavesi yapmadan tüketimi yapmadıklarını görüyoruz.

 

 

Şeker artık o kadar sıradanlaştırılmış bir durumda ki;bu nedenle toplumsal bir farkındalık yaratılması gerekiyor.Toplumun en tabanından en yukarısına doğru bir dip dalgası gibi şekerin sağlık açısından ne gibi olumsuz etkiler yarattığının bilinmesi gereklidir.

 

 

Bugün modern tıp biliminin geldiği noktada kronik hastalıklarla mücadele eden bütün hekimlerin şeker ile olan bağın kesilmesinin birçok hastalığın tedavisinde ve çeşitli hastalıkların oluşmasında faydalı bir davranış olacağı savunulmaktadır.

 

 

Haklılık payı da yok denecek kadar azdır genel itibariyle çocukların erken ergenlik döneminden tutunda iltihap oluşumlarının bile şeker tüketimi ile yakından ilişkisi olduğu bilinmesine rağmen kilo problemleri ile yüzleşmek zorunda kalan insanların karbonhidrat tüketimi ve özellikle şekerli gıdaların tüketimi konusunda ısrarla tüketim miktarlarını azaltmalarını isteme sebebimiz şekerin zaman içerisinde vücutta yağ katmanlarına destek veren, vücudu tembelleştiren, şeker hastalığı gibi risk durumlarının alenen ortada olması gerçekçi ve anlaşılır bir sebeptir.

 

 

Bütün dünya belirli klinik deneyler ve hastaların yakın takibi sonucu şeker tüketiminin mevcut kanser rahatsızlıklarında ve olası şişmanlık ve buna bağlı cerrahi müdahalelerde büyük risk olarak görüldüğü ifade edilmektedir.

 

 

Kilo vermek isteyen insanların beslenme alışkanlıkları doğrultusunda diyet listelerinin gözden geçirilmesi şeker içeren gıdaların ve hatta ilave şeker ile tatlandırılmış gıdaların ivedilikle diyet listesinden çıkarılması, günlük beslenme planlarında daha kabul edilebilir gıdaların yerini alması sağlanmalıdır.

 

 

Obezite riskinin şeker kaynaklı olduğu insülin direnci ile başlayan yolculuğun aşama aşama insanların yaşantısını derinden etkilediği gözlemlenmektedir.Sanki bir uyuşturucu gibi beynin belli hüküm noktalarına etki eden şeker bir noktadan sonra kısır döngü halinde insanları etkisi altına almaktadır.

 

 

İşte bu nedenle zayıflamaya çalışırken her defasında vazgeçmeler, direnmeler ve hatta aile içi diyet konusunda sürüp giden kavgaları, şikayet ve serzenişlere şahit olmuşuzdur.

 

 

Olumsuz etkileri düşünüldüğünde şekerin yerini alabilecek sağlıklı gıdalarda vardır. Şeker yerine ne tüketilmeli denildiği zaman iyi şekerlerde vardır,ancak doğal olan yollardan elde edilen ve meyveler yolu ile tüketilen fruktozunda dengeyi bozmaması ve kilo alma üzerinde etkili olduğu unutulmamalıdır.

 

Yağların kilo almaya yada kilo vermeye etkisi

 

Katı yağların olduğu kadar endüstriyel olarak çok kolay elde edilen farklı tohumlar ve farklı bitkilerden elde edilen ve zamanla yaygınlaşan sıvı yağları göz önüne alırsak ciddi şekilde sağlık riski içerdikleri kilo almaya ya da kilo vermeye çalışan insanlarda belirgin etkiler bıraktıkları açıktır.

 

 

Kişilerin çok kısa sürede sahip oldukları fazlalıkların uzun vadede ve belli disiplin içerisinde ortadan kaldırıldığı düşünülürse; kilo kontrolünü otokontrol haline getirmek isteyen sağlıklı yaşamın bir parçası olarak beslenme ilkesini savunan insanların en başta zeytinyağı, badem, fındık gibi ürünlerin yağlarını tercih ettikleri ve son yıllarda yaygınlaşan bir bilgiyi de buradan paylaşmış olalım popüler olan değil sağlıklı olan taraftan bakabilen insanların kilo problemleri ile sık sık karşılaşmaları nadir görülmektedir.

 

 

Doymuş ve doymamış yağların ne anlama geldiğini bilen bilinçli bir topluma doğru yol almak istiyoruz hindistancevizi, avakado bizim iklimimize ne kadar ters gözüksede artan talep üzerine avokado ve hindistan cevizi gibi meyvelerin yağları da revaçta ve diyet yapan insanların beslenme planı içerisinde faydalı yağlar olarak görülmektedir.

 

 

Sağlıklı yağların uzun vadede enerji verdiği yüksek enerjiye ihtiyaç duyan sporcuların karma beslenme planlarında muhakkak sağlıklı yağlar tercih ettikleri gerçeğini bir kez daha hatırlatalım, ancak ne var ki denge ile dengeyi kaybetmek arasında her zaman bir ince çizgi vardır.Her ne kadar sağlıklı yağlar faydaları ile biliniyor olsa bile fazla tüketilmesi sonucunda kilo almaya neden olabilirler süreci takip etmek ve zayıflamaya yardımcı yiyecekler ve formüller paylaşmaya devam edeceğiz.

 

Herbalife Bağımsız Üyesi Lider Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.