HIZLI YEMEK YEMEK ZARARLI MIDIR

HIZLI YEMEK YEMEK ZARARLI MIDIR

HIZLI YEMEK YEMEK ZARARLI MIDIR

 

 

Bundan 50-60 yıl öncesi hızlı yemek yemek gibi bir derdimiz yoktu ve dolayısıyla insanların kilo problemi gibi sık sık karşılaşılan bir durum ile mücadele etmek gibi bir amaçları da yoktu.

 

 

Zaman ve mekan insanların yemek yeme kültürü ve beslenilen gıdaların içerikleri değiştikçe insanların zaman problemi ve hızlı yemek kültürü artık hayatın tam ortasında yerine almış durumda.Fazla kilolarla uğraşan birçok insan hikayesine şahit olmuşsunuzdur.

 

 

Çok hızlı yemek yemenin metabolizma üzerindeki olumsuz etkileri çok yönlü olarak araştırılıyor hızlı yemek yeme psikolojisi neler üzerinde yükseliyor farklı bakış açılarıyla zaman zaman yapılan bilgilendirme yazıları ile açıklamaya çalışıyoruz.

 

 

Herbalife Nutrıtıon her insanın hızlı yemek yeme zararlı mıdır sorusunu basitçe yanıtlıyor.

 

 

Evet hızlı yemek yemek kısa vadede olmasa bile zaman içerisinde birçok farklı rahatsızlığa neden olan ciddi sağlıksız bir alışkanlıktır.

 

 

Alışmış olduğunuz hızlı yemek yemek alışkanlıklarını kendinize zaman tanıyarak nasıl iyileştirebilirsiniz,bu sayede kilonuzu da kontrol altına alacağınızı bilmeniz gerekiyor.

 

 

Kilo vermek için yemek yemeye özen gösterin

 

 

Hızlı ve özensiz yemek yemek kilo almak istemeyen insanların hızla kilo almasını ve geri dönüşü zor bir yolculuğu baştan kabullenmesi demek oluyor.

 

 

Bu nedenle kilo vermek için yemek yemeye özen göstermeniz gerekiyor.İnsan tokluk hissini yemek yemeye başladıktan yaklaşık yarım saat içinde hissediyor çok hızlı yemek yediğiniz zaman tekrar acıkma hissi yaşamak en büyük handikap olarak karşınıza çıkıyor.

 

 

Bu nedenle 1 öğün yemek için minimum yarım saatlik bir zaman ayırmak gerekiyor ancak bu şekilde vücut tokluk hissini yaşıyor ve yenilen içilen gıdaları sindirmek için çalışmaya başlıyor.

 

 

Hızlı yemek yemek şişkinlik hissini arttırıyor

 

 

Çoğu insan şişkinliği önlemek için kola ve maden suyu gibi içecekleri tercih eder.

 

 

Oysa ki şişkinliğin temel sebebi yeterince çiğnemeden yutulan lokmalar ve hızlı yemek yemenin dezavantajını düşünmeden çok kısa sürede yemek masasından kalkmak içecek ile düzeltilecek bir durum değildir.

 

 

Daha çok sindirim, yemek yemeye başladığımız zaman çiğneme ile başlayan sırasıyla organların devreye girdiği bir bütün sistemi işaret eder.

 

 

Bir lokmayı 15-20 kez çiğnemeden yutmak mide için zorlayıcı bir durumdur ve çiğnemeden yutulan yiyecekleri sindirebilmek için hem daha fazla asit salgılamak zorunda kalıyor hem de vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor.

 

 

Neticede metabolizma aşırı stres yükü altında kalınca ister istemez şişkinlik hissi günlük hayatı da etkiliyor.

 

 

Yemek yeme süreniz beden ve ruh sağlığını nasıl etkiliyor

 

 

Yemek yemek için zaman ayırmak istemeyen insanların vücut postürüne bakıldığı zaman istenmeyen kilolarla ve çeşitli hazımsızlık rahatsızlıklarıyla sürekli baş etmek zorunda kaldıkları bilinen bir gerçekliktir.

 

 

Yemek yemek için gösterilen özene etki tepki bakış açısı ile vücudu dinleyen bir teknik geliştirilebilir. Yemek yemek için zaman ayırmak, yeterince çiğnemek, vücut bütünlüğünü hem maddi hem manevi olarak yakından ilgilendiren bir konudur.

 

 

Örneğin kilo almak istemiyorsanız yediklerinizin niteliği kadar ne kadar zamanda tükettiğiniz de önemlidir .Ancak böyle olumlu gelişmeler sonucunda bağırsaklar beyne rahatlama konusunda uyarılarda bulunarak insan psikolojisine katkıda bulunur.

 

 

Yeterince vakit ayıran insanlar kendi sağlıkları için sanki yıka ve çık dercesine pervasızca yemek ye ve çık sloganını terse çevirebilirler.Böylece sindirim problemleri gibi ya da fazla kilolar gibi negatif etkileri nötr hale getirebilirler.

 

 

Hızlı yemek kilo aldırır mı

 

 

Elbette hızlı yemek yemek kilo aldırıyor insan metabolizması alışık olmadığı şekilde stres altında yaşamaya biraz önce de söylediğimiz gibi etki tepki kuralına göre vücudun kilo alması gibi olumsuz tepkiler ile uyarılarda bulunur.

 

 

Hızlı yemek yemenin faydaları gibi bir durum söz konusu olamaz insan düşünen ve fayda zarar hesabını yapabilen bir varlıktır.

 

 

Beslenme sürecinde yemek yemek kesinlikle hızlı yemek yeme yarışması değildir.Vücudun ihtiyaçlarına yönelik karbonhidrat, protein, sağlıklı yağlar ile oluşturulan menüler sağlıklı yemek tarifleri ile yaşamı devam ettirirken ihtiyacı karşılayacak oranda tüketilmelidir.

 

 

Ortalama yemek yeme süresi kilo alma yada kilo verme konusunda tereddüt yaşayan insanları kuşkusuz kesin sonuç alacakları şekle getirir.

 

 

Bu süreyi her insan için yarım saat olarak belirlemek bile insan sağlığını pozitif yönde etkilemeye yetecek bir süredir her zaman kilonuzu kontrol etmek istiyorsanız yemek yeme alışkanlıklarınızı birkaç adımda değiştirebilirsiniz.

 

 

1- Yemek yeme hızınızı düşürün

 

 

Hızlı tükettiğiniz kadar hızla acıkmaya başlayacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Vücudun ahengini korumak için midenizi ve bağırsaklarınızı rahatlatacak en pratik yöntem yavaş yavaş çiğneyerek yediklerinizi yutmaya başlamak açlık derecenizi yavaş yavaş düşürmek açısından önemlidir.

 

 

Böylece tekrar yemek yeme isteğini bastırmış olmanız sağlık ve hazımsızlık problemleri ile karşılaşmadan günü tamamlamanın altın formülüdür.Sabah kahvaltıları öğlen yemekleri ve akşam yemekleri hep aynı seyirde olursa hayatınız düzene girecek demektir.

 

 

2- Yavaş yavaş servis edin

 

 

Yemeklerinizin bütününü bir çırpıda servis ederseniz hangi öğün olduğuna bakmaksızın kan şekerinizi kontrol etmek pek mümkün olmayabilir daha uygun olan yöntem hafif yiyecekler ile yemeğe başlayıp ana yemeği ikinci planda servis edebilirsiniz mideyi zorlamanın ani kilo değişikliklerine sebep olduğu bilinciyle hareket etmelisiniz.

 

 

3- Çevresel faktörler

 

 

İnsanın yemek yediği ortam zaman zaman renkler gibi etkenler bilinçaltında hızlı yemek yeme alışkanlıklarını tetiklemektedir.Kalabalık gürültülü ortamlar, Televizyon karşısında olmadan sakin huzurlu ortamlarda tüketilen yemekler yemek yeme alışkanlıklarınızı pozitif gelişme yönünde etkiler.

 

 

4- Yemeklerinizi vücut ısısı ile eş orantıda takip edin

 

 

Çoğu insan sıcak yada soğuk fark etmeksizin hızlı hızlı yemek yiyerek kilo aldığının farkında değildir.Aslında vücut sıcak olan yiyecekleri soğutmak, soğuk olan yiyecekleri de ısıtmak için karşı atak geliştirir.Bu tamamen vücudun doğal yapısından gelen bir tepkidir genel olarak tükettiğimiz gıdaların doğru sıcaklıkta vücut ısısı ile eş orantıda olması midenizi yormaz böylece ekstra stres yaşamayan vücut kilo almak gibi yollara sapmaz.

 

 

5- Çiğnemek sindirmenin en kolay yöntemidir

 

 

Hızlı düzensiz yemek tüketmek, çiğnemeden her şeyi mideye sevk etmek kilo almanın en kolay yöntemidir.Bu tamamen basit bir kural, tamamen çiğnemeden elinizdeki çatalın ya da kaşığın tabağınıza uzanmasını engellemek sizin elinizde. İnanın bu tavsiyeler çok işinize yarayacak yemekte asitli içecekler tercih etmek yerine zaman zaman yemek sırasında bir bardak su ile mola vermek sizi rahatlatabilir.

 

 

Lider Beslenme Herbalife Official Member

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.