ŞİŞMANLIK İLE KANSER ARASINDAKİ MESAFE

ŞİŞMANLIK İLE KANSER ARASINDAKİ MESAFE

ŞİŞMANLIK İLE KANSER ARASINDAKİ MESAFE-0535 497 19 52

 

 

Son günlerde sosyal medya ve internet haberlerinde sıkça bahsedilen sigara zamlarından ziyade daha önemli bir konu ile gündemi değiştirmek istiyoruz tütün ve tütün mamülleri kanser olma riskini yükseltirken gözden kaçırılan ve sinsi bir düşman şişmanlık hemen yanı başımızda bizleri bekliyor.

 

 

Öyle çok da gizli hamleler ile hareket etmiyor her şey gözümüzün önünde dumansız ve kokusuz sinsice olup bitiyor.

 

 

Neden mi bahsediyoruz elbette şişmanlık ile kanser arasındaki yakın ilişkiden bahsediyoruz dünyanın bütün ülkelerinde öyle yada böyle kanser vakaları artmakta bütün uzmanların ortak kanısı beslenme kaynaklı şikayetleri ve hareketsiz yaşamın en az tütün kadar zararlı bulmaktadır.

 

 

Bütün olup bitenler bu şartlar altında gerçekçi önlemler alarak kansere karşı koruyucu bir kalkan oluşturulabilir.

 

 

Kilolu olmak

 

 

Sağlıklı seçenekler düşünülürse kilolu olmak kanser riskini yükselten önemli etkenler arasında yerini koruyor.Bunun yanında temel vücut ağırlığınız ile kanser arasındaki karmaşık bağlantılar her geçen gün biraz daha açık ve net olarak dillendiriliyor.

 

 

Aşırı kilolu insanların kanser olma riski düşünülürse yüzdelik oranda büyük bir kısmının tehlikede olduğu, sigara ve alkol tüketmemesine rağmen potansiyel grup içerisinde sayıldığını belirtmek gerekiyor.

 

 

Metabolizma içerisinde bütün organlar belli bir görev talimatına uygun çalışmaktadır ne zaman ki sık sık fazla kilo problemleri ile yüzleşmek durumunda kaldınız ancak o zaman bir doktor tavsiyesi ile zayıflamayı düşünüyorsunuz.

 

 

Düşünmek bir yana dursun harekete geçmeyi ve düzenli beslenme ile zayıflamayı bir amaç haline getirmeniz gerekiyor.

 

 

Örnek verecek olursak aşırı vücut yağlanmasının bağışıklık sistemini çökerttiği, çeşitli hücresel faaliyetleri kısıtladığı bilinen bir gerçektir.

 

 

Vücutta ödem oluşması, çeşitli iltihap oluşumları metabolizmanızın yeterince sağlıklı olmadığı ve zamanla farklı sağlık risklerini kendi üzerine çektiği gerçekçi bir yaklaşımdır.

 

 

Zamanla oluşan fazla kilolar öyle bir çırpıda gitmiyor aynı kilolar kanser riskini de beraberinde taşımaktadır.

 

 

Öyle ki kadın ya da erkek fazla kilo sınırını aşması demek bir takım hormonları insülin ve östrojen gibi risk taşıyan hormonlardır kontrol altında tutulmazsa ciddi hayati tehlikelere neden olabilmektedir.

 

 

Yapılan bütün çalışmalar obez ve şişmanlık sınırında yaşayan insanların kanser tedavisinden sonra tekrar kanser ile karşılaşma oranının yüksek olduğu gruplar olduğunu belirtiyor.

 

 

Kadınlarda şişmanlık ve yol açtığı problemler

 

 

Kadınlar için menopoz öncesi ve menopoz sonrası süreç kontrollü olarak takip edilmesi gereken bir evredir bu geçiş döneminde fazla kilolu olan kadınlarda göğüs kanseri ile karşılaşma oranı neredeyse normal vücut yapılanmasına sahip insanlara göre daha fazla artış göstermektedir.

 

 

Östrojen hormonunun yağlardan oluştuğu düşünülürse vücut yağı fazla olan kadınların menopoz sonrası dönemde östrojen hormonunu daha fazla salgılaması sonucu meme kanseri ile yüzleşmek durumunda kalabilirler.

 

 

Bu nedenle daha aktif olarak yaşam tarzı ve beslenme koşullarının yeniden gözden geçirilmesi önerilmektedir.Kadınlarda doğurganlık yaşlarında alınan fazla kilolar hep riskli hamileliklere işaret ediyor bunlar sadece bir kaç örnek sıralanabilecek o kadar problem var ki ayrı bir konu başlığı altında detaylandırmak gerekiyor.

 

 

Kanserden korunmak için neler yapılabilir

 

 

İnsan metabolizmasının doğal dengeler sayesinde belli koruma ilkeleri otokontrol yapılmasını kolaylaştırır.Ancak aşırı kilolu insanlarda bu durum daha çok fiziksel aktivite ve beslenme şeklini değiştirerek, kalori kontrollü standart takip tekniği ile kontrol edilebilir kilo koruma programları ile mümkün olabilmektedir.

 

 

Sağlıklı vücut yapısının tamamen vücut ağırlığı ile eş orantıda pozitif gelişeceği ve fazla kilosu olan insanların kendisi ile inatlaşmak yerine en kısa sürede kontrollü şekilde kilo kontrolü sağlamaları gerekmektedir.

 

 

İnsan belli bir düzene alıştığı zaman disiplin içerisinde her öğünde porsiyon boyutlarını ve kalori miktarını dengeleme konusunda daha başarılı çözümler üretebilir.

 

 

Bunun yanında abur cubur tarzı yiyeceklerin tüketilmesini kısıtlamak vücut yağlarının azalmasına yardımcı olabilir.Her şey insanların sağlıklı kilo kontrolü sağlaması adına yapılabilecek planlı hareketler sayesinde olgunlaşabilir.

 

 

Şekerli, hamur işi içeren gıdalardan uzak durmak zaman içerisinde kilo kontrolünde başarıyı getirecek pratik yöntemler arasında sayılmaktadır.

 

 

Erkeklerde ve kadınlarda kalori kontrolü sağlayarak elde edilen sağlıklı kilonun korunması gerekmektedir. Günde kaç öğün yemek yediğiniz ne kadar hareketli olduğunuz sağlık ölçü tablosunda ne kadar başarılı olacağınızı tayin edecek önemli kilometre taşlarıdır.

 

 

Kanser tek başına gelişen ve büyüyen bir hastalık değildir bir biri ile ilintili bir çok faktörün bir araya gelmesi sonucudur ne var ki gelişen dünyada yalnız değilsiniz her bir insan için alınacak koruma tedbirleri daha sağlıklı ve kansersiz bir dünya için umut aşılıyor.

 

 

Lider Beslenme Herbalife Official Member

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.