YORGUNLUK VE HALSİZLİĞE ÇÖZÜM

YORGUNLUK VE HALSİZLİĞE ÇÖZÜM

 

 

Gerçek şu ki bugünlerde nerede kiminle konuşsak sürekli bir halsizlik yorgunluk halidir,günler böyle geçip gidiyor konuştuğumuz bütün insanlar beslenme alışkanlıkları konusunda ya da günlük su tüketimi konusunda bilgi sahibi değiller.

 

 

Maalesef insanımızın günlük yaşantısını sosyal medya, TV dizileri ve alışveriş dünyası ele geçirmiş gözüküyor yorgunluk ve halsizlik insanların mevsimsel şikayetleri arasında bulunan geçici bir durum gibi lanse ediliyor.

 

 

Ne yazık ki çözüm arayışları zayıf yakarışlar dan ibaret geçen hafta görüştüğümüz özel sektör çalışanı Mehmet Bey bulunduğu kuruluşta yönetici konumunda olmasına rağmen ;artık yorgunluk ve stres ile başa çıkamadığını anlatırken günlük ne kadar su içtiğini sorduğumuzda sorumuz yanıtsız kaldı.

 

 

Günde 5-6 bardak çay harici her hangi bir sıvı tüketemediğini bahsediyor.Su tüketimi konusunda kaçamak cevaplar ile konuyu geçiştirmeye çalıştı biraz farklı konuları irdeleme imkanı da bulduk beslenme alışkanlıkları konusunda da sınıfta kaldı.

 

 

Sabahları kahvaltı etmediğini öğleye doğru bir fincan sıcak kahve ve bir küçük poğaça yediğini akşam yemeklerinde ise bazen dışarıda bazen de evde ailesi ile yemek yediğini eşinin tüm ısrarlarına rağmen düzenli beslenme konusunda herhangi bir gelişim sağlayamadığını bizlerle paylaştı.

 

 

Mehmet bey kimi zaman saatlerce uyumasına rağmen yorgunluk belirtilerinin her sabah kendisine kötü hisler yaşattığını bir süre önce dahiliye hekiminden genel vücut muayenesi için randevu aldığını ancak herhangi bir hastalık belirtisi olmamakla birlikte doktorunun su tüketimi ve beslenme konularında biraz destek alıp verilen tavsiyeleri uygulaması konusunda tembihlenmiş.

 

 

Bu sebeple yorgunluk ve çözümleri konusunda bizim de fikrimizi almak istemiş .Siz de böyle arzu edilmeyen durumlar yaşıyor iseniz genel anlamda yorgunluk ve halsizliğe çözüm yazımızı gözden geçirmenizde fayda var.

 

 

Tamam peki rahatına düşkün olabilirsiniz fazla uyuma konusunda belki ısrarcı da olabilirsiniz normal sağlıklı bir insanım 7- 8 saat uyuyorum diyorsanız ve hala yorgunluk hissiniz devam ediyorsa bunun altında yatan sebeplerin başında; şekerli gıdaları fazlaca tüketiyor olma ihtimaliniz yüksektir.

 

 

Normal şartlarda her gün 7- 8 saat uyku uyuyan bir insan yataktan kalkarken keyifsiz kalkmamalı ama durumunuz  halen değişiklik göstermiyorsa bunun altında ciddi sebepler aramalısınız kimi zaman Mehmet Bey gibi gece geç saatlere kadar çalışıp uykusuz kalıyor olabilirsiniz.

 

 

Çalışma ortamına göre farklılık gösteren vardiya nedeniyle uyku düzeniniz aksaklığa uğrayabilir.Ancak her ne olursa olsun yorgunluk ve halsizlik için en pratik çözümler uyku düzenini sağlamak ile başlıyor sistemin getirdiği sıkıntılar,iş yerindeki çalışma şartları günlük uyku düzeninizi bozmuş olabilir.

 

 

Kısa süreçte çözülebilecek mevsimsel geçişlerin verdiği halsizlik dışında gerçekleşen bir bitkinlik ve ruhi sinir durumdan bahsediyorsanız. Böylece yavaş yavaş kilo almaya başlıyorsunuz bunu tetikleyen etkenleri incelemeye devam edelim.

 

 

Buradan hiç kimseyi yargılama gibi bir niyetimiz yok bizim görüştüğümüz insanlar yargılamak kolay çözüm önerileri nelerdir? diye biraz tatlı sert eleştiriler ile sohbete başlıyor.Tabii ki çözüm önerilerimiz var beslenme şeklinizi değiştirerek yorgunluk ve halsizlik için doğal gıda takviyelerini tercih edebilirsiniz.

 

 

Herbalife ideal beslenme ürünleri sizin için yardımcı olabilir.İnsanlar genelde hamur işi gıdalar,asitli içecekler, yüksek kalorili yemekler tüketiyor akabinde sürekli yorgunluk ve halsizlik durumlarından şikayet ediyor, iyi ama bu yiyecekleri tüketerek nereye kadar götürebilirsiniz.

 

 

Her gün aynı rutin yorgun ruh halinden bıkmadınız mı ?eğer öyleyse her gün sabah düzenli kahvaltıyı tercih edebilirsiniz. Herbalife formül 1 Shake günde 1 defa tüketimi sayesinde hem kilo kontrolü konusunda yardımcı olur hem de vücudun sabah dingin bir şekilde güne hazırlanması için gereken vitamin, mineral ve dengeli protein kombinasyonunu sizler için bir porsiyon Herbalife Shake içerisinde 216 kalori değeri ile her gün sabah sizlere sunabilir.

 

Yüksek kalorili yiyecekler insanların yaşam kalitesini düşürmekle kalmıyor, otuzlu yaşlardan sonra çalışan insanlarda bıkkınlık hissini ve sonu gelmez harabiyet duygusunu tetikliyor.

 

 

Öyleyse kendiniz için bir adım atabilirsiniz yorgunluğa karşı yeteri derecede uyku ve planlı beslenme konusunda biraz daha cesur olabilirsiniz, bir fincan kahveden daha az kafein içeren bir bardak Herbalife bitkisel konsantre çay içerek çay keyfiniz’den ödün vermeden yüksek kalorili hazır kahveleri tercih etmek yerine kendi varyasyon şeklinizi yaratabilirsiniz.

 

Herbalife Bitkisel Konsantre Çay 100 gr

Yüz yüze görüştüğümüz Mehmet Bey gibi günde farklı içecekleri suya tercih ediyorsanız yorgunluk ataklarınız devam etmeye ve sizi günden güne tükenmişlik sendromuna doğru götürmek için; etrafınızda düşman aramanıza gerek yoktur.

 

 

Bir insanın minimum 2 litre su tüketmesi gerekiyor bizim tavsiyemiz ise (vücut ağırlığınız x 35 mililitre) suyu gün boyunca yudum yudum vücudu kasmadan vücudun ihtiyacına hizmet edecek şekilde bir gün içinde dilediğiniz her yerde su içebilirsiniz.

 

 

Nasıl ki kahve zinciri mekanlarda bol bol kahve tüketiyorsunuz kendiniz için tercihiniz kafeinin ya da çayın etken maddesi tein gibi negatif etkilerden uzak tutmak için her gün ağırlığınız oranında ihtiyacınız kadar suyu tüketerek kendinize bir şans verebilirsiniz.

 

 

Herhalde insan vücudunun kahve ya da çay ile çalıştığını düşünmüyorsunuz. Elbette öyle olduğuna biz de inanmıyoruz su içmeyi kolaylaştırmak için her sabah yataktan kalkar kalkmaz bir bardak su için.

 

 

İşe giderken yanınızda kahve götürmek yerine bir şişe su ile evden çıkın, iş yerine gittiğinizde her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz 500 mililitrelik bir şişe suyunuz hazır vaziyette sizi beklesin,öyle ki ofis dışında ya da ofis içinde daima su size yakın bir yerde durmalı.

 

 

Merak etmeyin bugüne kadar içtiğiniz çay, kahve, meşrubatlar gibi ha bire vücuttan su atılmasını tetikleyen bir içecek tavsiye etmiyoruz.

 

 

Sadece su içmenizi öneriyoruz gün boyu bu alışkanlığı perçinlemesi için telefonunuzda birer saatlik ara ile otomatik hatırlatıcı alarm kurabilir her alarm da su içmenizi hatırlayabilirsiniz.

 

 

İş yerinden ayrılırken suyunuzu almayı unutmayın unutsanız da ister aracınıza ister toplu taşıma araçlarına binmeden mutlaka bir şişe suyu yanınıza alın,gece yatmadan bir bardak su içerseniz kalp krizi riskiniz düşüyor.Bunu biliyor muydunuz? Bize göre su ile aranıza barajlar koymanıza gerek yok.

 

 

Hayat kısa zaman önemli günlük telaş içerisinde kendiniz için bir çözüm aramaya devam ederken; halsizlik yorgunluk eklem ağrıları ile kıvranmaya devam etmek istemiyorsanız hayatınıza egzersizi ,Herbalife aktif yaşam gereksinimi kolay egzersizleri adapte edebilirsiniz.

 

 

Artık bir dünya uzmanın dengeli yaşam egzersiz ile başlar sözünü unutmayın yolunuza çıkan engelleri egzersiz sayesinde aşabilirsiniz.Daha fazla enerji istiyorsanız ve hakikaten bu ağrı sızı durumu sizi rahatsız ediyorsa korkmayın egzersiz yapmak bu kadar zor olmasa gerek.

 

 

Rutin kan pompalanmasını arttırarak kendi enerjinizi kendi vücudunuz ile sağlayabilirsiniz.Bunun için yüksek hedefler belirlemenize de gerek yok günlük çalışma ve dinlenme saatlerinize göre halsizlikten kurtulmak için yarım saat egzersiz sizin için kafi gelecektir.

 

 

Hem bu arada kilo kontrolü yapmak isteyen bütün kadınlara ya da erkeklere Herbalife egzersiz videolarını evde uygulamaları konusunda motive ediyoruz, egzersiz yapan danışanlarımız güne daha aktif başlamanın keyfini yaşıyor.

 

 

Peki sizin bahaneniz var mı? Egzersiz yapmamak için.

 

 

Son zamanlarda Öğretmen, Emniyet personeli ,Küçük esnaf,İmalathane çalışanı gibi bir çok farklı meslek grubundan görüştüğümüz insanlar ile sohbetlerimiz de genelde bu insanların hep kapalı ortamlarda uzun süre çalıştıkları ve gün boyu açık havadan mahrum bir gün geçirdikleri konusunda kesin yargılara ulaştık.

 

 

İnsanlar beslenme, egzersiz, su tüketimi ve açık alanda yeterince vakit geçirmeleri konusunda biraz cimri davranıyorlar bir çok meslek grubu evden işe, işten eve bir tempo içerisinde gidiyor boş kalan saatlerde ise ya dışarıda kapalı mekanlarda vakit geçiriliyor ya da evde TV başında vakit geçiriliyor.

 

 

Tabii ki bu durum insanların güneşle arasında bir set oluşturuyor bir çoğu durumu kabul etse bile çözüm noktasında pek cesur adımlar atmayı göze alamıyor, malumunuz kış mevsimi havalar yağışlı iş yerine 10 dakika yürüyüş mesafesinde olan Aylin Hanım iş yerine yağışlı olsun ya da olmasın muhakkak araçla gittiğini söylüyor.

 

 

Bir yandan da halsizlik için çözüm arıyor .Oysa ki haftada bir kaç gün yağmur yağabilir hava açıkken 10 dakika yürüyüş bile rahatlamak için yeterli bir süredir insanlar rahatını ne kadar erteler ise sağlıklı bir vücut için yatırım bu derecede kuvvetlenecektir.

 

 

Bu nedenle dışarıda vakit geçirmenin keyfini sürmenizi istiyoruz inanın bir zaman sonra bu sizin için vazgeçilmez bir bağlılık haline gelecek evden işe ya da işten eve hiç fark etmez ya da eşinizi yanınıza alıp iki sokak ötede ki markete alışverişe giderken yolu biraz uzatıp alışverişi dönüşe bırakabilirsiniz.

 

 

Yeter ki çözüm üretmek noktasında istekli ve kararlı olun güneşten ve açık havadan faydalanmanın bir çok farklı yolu mevcuttur hem sonra dışarıda geçirilen yarım saatlik kısa bir tur Doktora gidip ilaç almaktan daha sağlıklıdır.

 

 

Halsizlik yorgunluk uyku hali neden olur? Diye derin düşüncelere dalmak tansa yaratıcı olup Stresle nasıl başa çıkarım? Bunun pratiğini çalışsanız daha faydalı olur.

 

 

İnsanlar yazın sıcakta klimanın altında ya da kışın kalorifer peteğinin yanında vakit geçirdiği kadar stres ile başa çıkmanın çok zor olmadığını basit bir kaç adımla stresten uzaklaşabileceğini bilseler halsizlik için çözüm yolları tasarlamak daha basit olacak.

 

 

Vücudun düşmanı stres iş hayatı ve günlük yaşamın bize dayattığı zamanlama iç güdüsüyle sürekli bir baskı hissi uyandırmakta bunun nedeni her gün bir şeyler hakkında acil karar vermek ya da bir yerlere iş yetiştirmek kaygısı yatıyor.

 

 

İyi ama biz sağlam olmazsak daima yorgun olursak bizim işlerimizi kim yapacak diye hiç düşündünüz mü? Öyleyse stresten uzak olmak için yeri geldiğinde sosyal medya ve televizyondan uzak kalıp sevdiğimiz bir kitabı bir çırpıda okuyabiliriz.

 

 

İşte o zaman anlıyoruz hayat bizim dışımızda çok hızlı akıyor, stres sadece bizim kişisel alanımızda bizi hapsetmek ile meşgulken onu elimizin tersi ile itebiliriz, isterseniz neleri başarabileceğinize bir göz atın.

 

 

YORGUNLUK İÇİN ALTERNATİF YOLLAR

 

1-) 5-10 DAKİKA KOŞ

 

 

Türkiye’de genelde 30- 45 yaş arası insanların genel problemi kilo yönetimi ve halsizlik hakkında tutarlı beslenme tarzı ve hareketli yaşam için isteksiz davranışlar oluyor, ister vasıflı bir eleman olun isterse vasıfsız bir çalışan olmanız önemli değil.

 

 

Hepiniz bir spor ayakkabı alıp her sabah sadece 5-10 dakikanızı ayırarak kısa bir nefes açıcı koşu için yerinizden kalkın; merak etmeyin bir şey kaybetmeyeceksiniz yoruldunuz mu bırakın kendinizi zorlamayın hemen yürüyüşe devam edin.Endişe etmeyin kimse size gülmeyecek, zaten kendinize güvenin gerisi daha kolay olacak.

 

 

2-)KISA MESAFELER İÇİN KENDİNİZE ŞANS VERİN

 

 

Etrafınızdaki insanlar belki asansörü kullanamıyorum dediklerinde biraz tuhaf bakıyorsunuz ama emin olun bu insanlar sağlıklı kararlar alıyor.İzmir merkezde 13. katta çalışan Merve Hanım işe başladığı 2 yıldan bu yana hiç bir gün asansöre ihtiyaç duymadığını, hatta molalarda bile asansör kullanmadığını iş yerinde katlar arasında sürekli evrak getir götür işleri ile meşgulken sürekli merdivenleri kullandığı konusunda bilinçli mesajlarını bizler ile paylaştı.

 

 

Bunu başarmanız çok zor olmayacak Merve Hanım 34 yaşında iki çocuk annesi günlük stresten uzak kalmanın yolunu bulmuş gözüküyor.

 

 

3-) MÜZİĞİN RİTMİ SİZE ÇAĞRI YAPIYOR

 

 

Herhalde çok ciddi bir milletiz ki hiç kimse sabahları işe giderken ya da iş dönüşü birbirine gülümsemiyor.Herkes kasvetli bir hava altında yüzü asık benim burada ne işim var aslında ben burada olmamalıyım der gibi bir hava estiriyor.

 

 

Oysa ki çalışmak gayri ihtiyari herkesin zorunlulukları arasında yer alıyor bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız önce kendiniz değişime ayak uydurun.

 

 

Elbette ofisin ortasında ya da fabrikanın ortasında patlat bir oyun havası demiyoruz ama yol arkadaşı olarak sosyal medya videolarını izlemek yerine insanı motive eden popüler parçalardan oluşan bir liste size iyi gelecektir müziğin ritmine kendinizi bırakın zaten o size nereye gitmenizi söyleyecek, kasvetli havanızı dağıtmak strese bir set çekmek istiyorsanız pozitif düşünün, uygulayın bu kadar kolay unutmayın hem kim zarar etmiş ki aktif yaşamdan.

 

 

 

Lider Beslenme Herbalife Bağımsız Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.