TATLI FAYDALI MI BİRDE BUNU OKU

tatlı faydalı mı birde bunu oku

TATLI FAYDALI MI BİRDE BUNU OKU

 

 

 

Nedir bu tatlı faydalı mı birde bunu oku başlığının alameti farikası? Sözü evirip çevirmeden bu konuyu hemen açıklayalım.Şu an hayatta olan 70-80 yaş gurubunda olan insanlar çok iyi bilir tatlı karaciğer için çok faydalı deniliyordu bir zamanlar, ancak bir mit mi yoksa gerçek mi bunu bilim adamlarına sormak gerekiyor.

 

 

Tatlı denilince eski insanlar üzüm,incir ve pekmez,bal gibi doğal kaynaklara işaret ediyordu şimdi ise gerçek anlamından çok uzakta demek mümkün.İlk akla gelen pancar şekerinden üretilen unlu mamüllerin bütünü sarmış durumda etrafımızı.

 

 

 

O zaman bu durumda bu yenilenler faydalı mı yoksa zararlı mı bunu daha çok eski tecrübe sahibi insanlara tekrar danışmak ve deneyimlerini dinlemek daha mantıklı olmaz mı sizce de?Korkarım bu konu çok fazlasıyla gündemde ve kimi çevreler tatlıyı dost kimi çevreler düşman ilan etmiş durumdalar.

 

 

Bizim salt ve yorumsuz görüşümüzü soracak olursanız inanın şeker zararlı mı deseler evet ama kime ve neye göre olduğunu açıklama ihtiyacı hissederiz.Beslenme bir bütündür ve öyle hamasi tavır ve vurdumduymaz hareketlerle bir rotaya oturtulacak bir mevzu da değildir.Bir insanın metabolizması hızlı çalışıyor ve hemen eline ne geçerse enerjiye çevirebiliyorsa kararınca tatlı tüketmesi ve sağlıklı hayatını sürdürmesi kadar doğal bir durum yok.

 

 

Metabolizması yavaş insanların ise sabah yataktan uyanınca 2 saate kadar süren bir uyanma süreci vardır güne adapte olmak için illaki şekerli bir şeyler yeme ihtiyacı duyarlar bu insanların tatlıyı tüketmelerinin altında bir çok sebep yatar ki bu konu araştırılması gereken bir durumdur.

 

 

Tatlı faydaları

 

 

Kendi çerçevemizden genele hitap eden bilgiler paylaşalım istiyoruz bu bizim tüm yaş guruplarında insanlarla görüşmelerimizden yansıyan bilgilerden ibaret paylaşımlarımızdır.Tatlı vücutta en kolay enerjiye dönüşen makro besin gurubu olan karbonhidratlardan ibarettir.Yok saymak yerine sahiplenilmesi gereken bir durum söz konusu, tat almak demek sadece basit karbonhidratlardan ibaret bir besin anlamına gelmez.

 

 

İnsan bedeni üzümü,pekmezi,balı,inciri ve bütünüyle taze meyveleri tatlı olarak kabul eder.İhtiyacı kadarını kullanır,fazlasını depolama eğilimindedir.Bu ince çizgiyi iyi takip eden insanlar günlük enerjisinin bir kısmını karbonhidratlardan karşılar.Lif içeriği yüksek besleyici ve kalorisi düşük lezzetleri tüketmek faydalıdır ve tavsiye de edilir.

 

 

Tatlı zararları

 

 

Hastalık başa gelmeden sağlığın kıymeti bilinmez.Bizim insanımız tatlıyı sever ve tüketir yeni yüzyılın en fazla endişe duyulan hastalıkları da sadece obez yada yüksek kiloya sahip insanlardan çıkmıyor.Artık zayıf görünen insanlarda da şeker,kalp,tansiyon ve glisemik indeks eşiğinde gelgitler yaşamalar sıkça karşılaşılan bir durum haline geldi.Yoksa şöyle mi böylemi derken insan gözünü sedyede açabiliyor.Kişi kendi sağlığını riske eden yiyecekleri ve dengeli tercihleri hayata geçirmekte zorluklarla karşılaşabilir.

 

Herbalife Heartwell

Diyetisyen yada uzman hekimlerin yardımına ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda olabilir.Bu gibi durumlarda harekete geçmek ve beslenme düzeniniz hakkında görüşlere önem vermek gerekiyor.Damak tadı genel bir niteleme olsa bile özüne inilince neler çıkabilir içinden siz düşünün.Bir dilim baklavanın besleyiciliğini ve enerji düzeyini düşününce ne kadar önemli olduğunu kavramanız daha kolay olacaktır.

 

 

Tatlıdan sonra ne zaman su içilir

 

 

Bu soruyu soran var desek yalan olur,milletçe bir dondurma yada baklava yesek teklifsiz sunulan suyu hemen içiyoruz bu bizim kan şekerimizi 0 dan 100’e yükselmeye çalışan en hızlı arabadan bile daha hızlı yükseltebiliyor.Tabi ki takip eden saatlerde kan şekeri düştükçe karaciğer şeker üretmeye ve kan şekerini dengelemeye çalışıyor.

 

 

Bu glisemik indeks olgusunun sadece bir parçası demek doğru olur, çünkü birde tersi olduğu zamanlar vardır.Kan şekeri hızla yükselirken pankreas insülün hormonu yaymaya ve hızlı çıkışı firenlemeye çalışır ne kadar zor değil mi.Bu bir borsa haberi değildir etrafınızda gördüğünüz çoğu insanın belkide sizin hayatınızın bir parçası.

 

 

Günlük davranış değişikliklerini ve kişinin hayat kalitesini düşüren bu tarz iniş ve çıkışlar ile o kadar çok karşılaşıyoruz ki bazen biz bile hayret içerisinde durumu algılamaya gayret gösteriyoruz.

 

 

Lider Beslenme Herbalife Resmi Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.
Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.