SARKOPENİ NEDİR

SARKOPENİ NEDİR

SARKOPENİ NEDİR 

Herbalife yaşam koçları olarak bizler birçok kişinin hayat  hikayelerinin şahit oluyoruz. Aydın genellikle emekli şehri gibi bir yer.

Toplamda Bir cok kahvehansi olan . Yaş almış insanların vakit geçirdiği bu yerler inanılmaz hikayeler ile dolu.

Hemde öyle alışıldık kahve tarzı da değil. Birçoğu okumuş, uzun yıllar devlet hizmetinde bulunmuş insanlar. Konuyu neden buradan başlatıyorum kısaca açıklayım.

Sarkopeni bir kas hastalığı olarak nitelendirilen bir durum. Genel olarak yaşlı insanlara yakıştırılan bir durum. Kas erimesi ya da kas kaybı diyebiliriz.

Günümüz modern toplumu dengeli beslenme ve fiziksel aktivite denildiği zaman gençlikten bahsediyor. Kas kaybı artık genç nüfusu da tehdit eden bir obezite yan

etkisi demek mümkün.

Bu konu ile ilgili olarak YouTube kanalımızda glisemik indeks konusunda tek tip beslenmeden de geniş bir şekilde bahsetmiştik.

İnsan yaşamaya devam ettiği müddetçe her 10 yılda bir belli bir orantı da Kas kaybı yaşamaya devam ediyor.

Peki neden tek tip beslenme diyoruz. Zaman içerisinde karbonhidrat ağırlıklı beslenen insanlar da 30’lu yaşlardan itibaren sarkopeni görmek artık anormal bir durum olarak değerlendirilmiyor.

Yaşı ilerlemiş insanların % 95’inden fazlası kalça kırığı ile yüzleşmek durumunda kalıyor. Hatta bu konuda bizzat şahit olduğumuz yakın bir komşumuz da tam 7 defa ameliyat geçirmiştir.

Bu nedenle yaşlanma sonucu olarak görülen bu durumun temel nedeni yetersiz protein alımı ve kalsiyum eksiklikleri gibi sebeplere bağlanmaktadır.

Genç yaşta kadınların kötü ve düzensiz diyetler yüzünden kas kaybı ile karşı karşıya kaldığı tespit edilmiş.

Önümüzdeki yıllarda ciddi oranda kas kaybı ve İskelet sağlığını tehdit eden sarkopeni ile yüzleşecekleri öngörülmektedir.

Türkiye’de kısıtlı bir grup ile yapılmış bir çalışma var.  Ancak daha geniş katılımcı ile insanların gözlemlenmesi gerekiyor.

Her yetişkin  bireyin % 3  kas kaybı yaşadığı tespit edilmiş. Genç yetişkinlerde tembellik olarak nitelendirilen,orta yaş grubunda Mental yorgunluk olarak değerlendirilen durumun beslenme değişikliğine giderek çözülmesi mümkün.

Nasıl oluyor derseniz, sarkopeni temel ve kas hücrelerinin dengesizliği kaynaklı bir durum.Hepimizin bildiği gibi protein Temel yapı taşı.

Vücut kas kütlesinin en güçlü destekleyicisidir başta da belirttiğimiz gibi tek tip beslenme bu durumu özetleyebilir.

Demek ki neymiş proteinden yoksun diyetlerin kısa vadede hızlı sonuçlar aldırdığı, ancak yüksek oranda Kas kaybı yaşanmasına neden olduğu gözükmektedir.

SARKOPENİ NEDENLERİ

 

  • Biraz günlük hayattan örnekler verelim o zaman. Elektronik markalarının insanları son tüketici olarak nitelemesi herhalde hareketsiz yaşamın açıklanmasında bize yardımcı olabilir.Çok fazla elektronik minimum hareket anlamına geliyor.

 

Herbalife Pro-Boost Yüksek proteinli aromalı içecek tozu
Herbalife Pro-Boost Yüksek proteinli aromalı içecek tozu
  • Daha önceki yazılarımızda kötü diyetlerden ve ketojenik diyetlerin suçlu bulunduğu, uzman kontrolünde yapılması söylendiği konusunu işlemiştik. Kas kaybı daha çok protein destekli beslenme tarzı ile aşmak mümkün. Demek ki protein yoksunu insanlarda sarkopeni görme olasılığı daha yüksek.
  • Yapılan bilimsel çalışmalar; vücutta ülser, kolit, lupus,vaskülit, bağırsak hastalıkları, tüberküloz ve iltihaplı hastalıkların ve bir takım romatizma hastalıklarına işaret ediyor.
  • Günlük rutin egzersiz denildiği zaman hemen spor salonu akla geliyor. Günlük hareketlerde kısıtlı olmak, beslenmeden yoksun olarak yaşanan her gün Sarkopenik obezite ile eş tutuluyor.
  • Bir de insanlar son günlerde Karaciğer yağlanmasından bahsediyor. Aslında Karaciğer rahatsızlıkları yine tek tip beslenmenin eseri olsa gerek. Bir takım Karaciğer rahatsızlıkları kilolu ve kaslı gibi gözüken insanlarla kas kaybı yaşanmasını kolaylaştırıyor.
  • Son olarak depresyon ve stres konusunu gündeme getirebiliriz. Stres vücutta birçok değişikliğe neden olmaktadır. Stres birçok hastalığı tetiklediği gibi kas kaybını da hat safhaya taşıyabilir.

 

SARKOPENİ (KAS ERİMESİ) ÇÖZÜMLERİ 

Bu konuda yapılan klinik çalışmalar günlük olarak aktif olmayan insanların kilo başına 1 ila 1,5 gram protein alması yönünde uyarısı ile müjdeyi veriyor.

Yeterli ve dengeli beslenerek kas kaybı ile başa çıkmak sarkopeni tedavi sürecinde faydalı olabilir.

Hareket kısıtı olmayan erkek ve kadınlarda protein miktarı vücut ağırlığı ile orantılı olarak bir diyetisten yardımı ile doğru orantı sağlamak mümkün.

Egzersiz insan hayatının vazgeçilmez bir parçası.Fiziksel hareketler kişinin yaşı ve mevcut durumu göz önüne alınarak kademeli olarak tavsiye edilen sarkopeni sendromu karşıtı basit çalışmalar arasında gösteriliyor.

Sarkopeni kimlerde görülür ?.. Elbette kas kaybı belirtileri kas gücünün beklenen düzeyden daha aşağı olması ile açığa çıkar.

Yetişkin bireylerde ülkemizin de bulunduğu coğrafyadan dolayı Akdeniz diyeti adı verilen beslenmenin kas kaybı karşısında güçlü bir alternatif olduğunu tespit edilmiş.

Sarkopeni tanı işlemi basit bir kural üzerine kurulmuştur.  Kısaca eldeki güç kaybının, kavrama testi tespiti yapılarak bu çalışmalarda yol alınıyor.

Tıbbi olarak biraz önce bahsettiğimiz kötü diyetleri de ele alan uzmanlar birtakım  laboratuvar testleri sonucunda tam teşhisi ortaya koyabilmekteler.

Henüz bir şans daha varken D vitamini Omega 3 gibi sağlıklı yağlar ve yapı taşı protein de ilave edilerek benlenmenizi yeni şekli ile değiştirebilirsiniz.

Sarkopeni ve beslenme arasında güçlü bağlar vardır. Herbalife temel felsefesinde % 80 beslenme,% 20 hareket orantısı belki sizin için de bir anlam ifade edilebilir.

Herbalife Bilim Kurulu Türkiye temsilcisi Profesör Dr. İsmet Tamer’ in dediği gibi renkli çeşitli beslenme yetişkin bireylerde olduğu kadar 65 yaş ve üzeri grubunda bulunan insanlar için faydalı olabilir.

 

HERBALİFE VİTAMİN KADIN ERKEK
herbalife vitamin

Sonuçta D vitamini güneş vitamini olarak görülüyor. Ancak insanımız maalesef güneşten yoksun bir yerde gibi.Kapalı alanlarda daha çok vakit geçiriyor.

Yaptığımız değerlendirmeler sizlerin de bir tık ile kolayca ulaşabileceğiniz kaynaklarda daha detaylı bilgiler kapsayan akademik çalışmaları akla getiriyor.

Elbette biz burada genel sarkopeni değerlendirmesi gibi bir çalışma yapmıyoruz.Temel beslenme gerekliliklerini hatırlatan bilgi paylaşımlarını daha fazla kişiye ulaştırmak istiyoruz.

Sportif bir yapıya sahip olmak isteyen 25-34 yaş arası insanların genel olarak atlamış oldukları bir konuya buradan tekrar hatırlatalım istiyoruz.

4 Saat ağır egzersiz yapan bir insanın bir ay içerisinde 14-16 kilo arasında kilo kaybı yaşadığını gördük.

Ancak genel beslenme durumunun kas kaydını tetiklediği durumlarda malnütrisyon denilen ve yine yetersiz ve eksik beslenme ile eşleştirilen bir durumla karşı karşıya kalan insanların da istemsiz olarak Kas kaybı yaşayacakları düşünülmektedir.

Sonuç:

Vücut direncini arttırmanın yolu sıkı beslenmek, bilinçli olarak günlük egzersiz yapmak, beslenme tipini; protein, kompleks karbonhidratlar, sağlıklı lifler, sağlıklı yağlar ile güçlendirilmesi, Sarkopeni görülen kas kaybına maruz olan insanlarda durumun ya da sürecin geciktirilmesi anlamına geliyor.Sağlıklı bireylerde ise yaş ilerlemeden alınan tedbir özelliğine işaret ediyor.

Herbaldiyet Beslenme Herbalife Nutrition Bağımsız Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.
Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.