SAĞLIKLI YEMEK İLE OBEZİTEYLE MÜCADELE

SAĞLIKLI YEMEK İLE OBEZİTEYLE MÜCADELE

SAĞLIKLI YEMEK İLE OBEZİTEYLE MÜCADELE

 

 

Kocaeli ilinde yaşayan Ayşe hanım 2 çocuk annesi çalışan bir bayan.Çocukları ile beraber pek vakit geçiremediğini, dışarıda yemek yemek gibi bir sürü problemden dolayı kilo aldığından bahis ediyor.

 

 

Sabahleyin bir anne için en zor olanı çocuklarını hazır yiyecekler ile okula göndermek olsa gerek diyor.Kendisi de durumun farkında ancak kimi insan zaman yoksunluğundan,kimi insan bilgi yoksunluğu nedeniyle,kimi insan ise tamamen kendi kriterlerine göre kıyaslamalar sonucu kendisi ve ailesine sağlıklı yemek yeme alışkanlıklarını kolayca öğretemiyor.

 

 

Bu nedenle artarak devam eden kilolar ile karşı karşıya kalınmakta.Ayşe Hanım gibi yüzlerce hatta binlerce insan kalabalıkların içerisinde kaybolup gidiyor.Biraz hevesli olanlar beslenme konusunu ciddiye alıyor yapılacak bir kaç etkili taktik ile ailenizle ve çocuklarınızla daha sağlıklı yemekler için evde kendinize has tarifleri oluşturabilir daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

 

ŞEHİR HAYATI VE SAĞLIKLI YEMEK

 

Kocaeli ,İzmir , Ankara gibi hatta İstanbul gibi bir çok kalabalık şehrimizde yaşayan insanların bütün problemi şehir yaşantısı.Şehirlerin getirdiği hayat karmaşası herkes bir yerlere yetişmek ile meşgul.

 

 

Hal böyleyken biraz hayatı hızlı yaşamak yerine doya doya yaşamanız ve kendinizi biraz daha ciddiye almanız gerek. Beslenme alışkanlıklarınızı her geçen gün daha iyi yerlere getirebilirsiniz.Yetişen genç neslin dışarıda yemek yemesi artık evde bir tas çorbayı nasıl yapılacağını bilmeden ya da sağlıklı bir öğün yemek nelerle pişirilir bilmeden yaşaması kabul edilebilir bir durum değil.

 

 

Önce kendiniz sonra aileniz için anne babalar olarak bilinçli adımlar atmanız yarının sahibi gençler için sağlıklı yarınların habercisi olabilir.Kalorisi yüksek yiyecekler ile imtihan vermekten yoruldunuz.

 

 

Bir çözüm gerekiyor ve şimdi tam zamanı yemeklerinizi evde pişirmeniz aile bireyleri açısından rol model olan anne ve baba sayesinde çocuklara güzel bir örnek teşkil edecek çocukların ve gençlerin beslenmesinde anne babaların önemi büyük ve yadsınamaz.

 

 

Çocuklar ve gençlere beslenme için evde yapılan yemek hazırlıklarında annenin ya da babanın yanında bir asist görevi verilirse yarın kendisi de bir ebeveyn olduğu zaman kendisinden sonra gelen nesillere aynı sağlıklı alışkanlıkları aktaracak bilgiye sahip olmalıdır.

 

 

Bırakın çocuklar evde sizinle bir şeyler yapsın bir kaç yumurta kırılsın mutfak biraz dağılsın ama çocukların sağlıklı beslenmesini ve sizin ona vereceğiniz bilgiler ışığında gelişmesine yardımcı olun önce siz iyi bir örnek olun.

 

 

Çünkü dışarıda çocukların ve gençlerin içgüdüsel olarak hareket etmesini sağlayan o kadar çok obje var ki artık onların sağlıklı kararlar vermesi beslenme açısından sağlıklı düşünebilmesi pek mümkün gözükmüyor bırakın her zaman daha iyisini yapmak için odaklansın hep yeni tarifler için iyi bir takipçi olarak merakla sizinle yol alsın.

 

 

Hem zaten hangi anne baba kendi geçmişinde mutfakta bir şeyler hazırlarken ben oldum hevesi ile bir şeyler hazırlamada ki bırakın sizin çocuklarınız da mutfakta vakit geçirsin yeni tatlar yeni lezzetler ile kendi öz güvenini inşa etsin.

 

 

Üniversiteye giden gençlerin sürekli yemek için bir yere bağımlı kalması pek hoş bir durum olmuyor tek tip beslenme obezite ve beraberinde getirdiği olumsuz etkiler ile halkımızı temelden sarsmaya devam ediyor henüz belki tam anlamıyla insanımız konuyu benimsemiş ya da çözüm için bir hamle gerçekleştirmemiş olsa bile artık gençlerde kilo problemleri almış başını gidiyor.

 

 

Bundan sonrası için bireysel farkındalık yaratarak tarif etmek yerine kendi yemeklerinizi çocuklar ve gençlerle birlikte nasıl daha sağlıklı hale getirebilirsiniz bunu düşünmelisiniz.

 

 

Bence sağlıklı beslenme kalori kontrolü ile başlıyor artık moda tabir edilen kalori kontrolü inanın modanın değil sağlığın baş aktörü olacaktır.

 

 

Yediğiniz bütün yemeklerde kalori kontrolü sağlamak tamamen mutfakta hakimiyetinizi ve yapacağınız tercihlerinizi belirleyici konumuna geçmiştir.Örneğin liften ve sebzelerden yoksun bir tabak makarna pişirmek yerine sebzeli lif kaynağı bir tabak makarna iyi gelirdi.

 

 

Kısacası reyonda satılan tüm yiyecekleri satın almak ve tüketmek gibi bir zorunluluğunuz yok beslenme yaşam stiliniz olmalı her gün yeni bir güne türlü bahaneler üretmek yerine sağlıklı beslenme için neler yapabilirim sorusunun peşinden koşmanız gerekiyor.

 

 

Hangi gıdaları nasıl pişirmeniz ve pişirdiğiniz yemeği hangi malzemelerle pişireceğiniz konusunda biraz daha dikkatli olup video tarif listelerinin dışına çıkıp kendi sağlıklı yemek tercihlerinizi belirlemeniz çok da zor olmayacak çerçeveyi siz çizdikten sonra içini doldurmak kolay sadece pişireceğiniz yemeklerde neler kullanıp neler kullanmayacağınızı önceden tayin etmeniz gerekiyor.

 

 

Yüksek kalorili sağlıksız yemekler yerine bol sebzeli sağlıklı içerikler üretebilmeniz sağlıklı çorbalar, haşlanmış sebzeler, taze salatalar kendi gelişiminizi ve ailenizin beslenme profilini yükseltmeniz için akıllı bir taktik olabilir.

 

 

Market raflarında hazır sos ve çeşnileri yemeklerinizde kullanmak yerine doğal baharatlar ve kendi hazırladığınız soslar eşliğinde oluşan sağlıklı yemek için mükellef bir sofra kurulabilir.Mevsiminde bir miktar sebzeyi dondurucuda stok yapmanız kış günü kilo almanızı engelleyebilir malum soğukta insan çabuk hazırlanacak yemekler peşinden koşuyor.

 

 

Tabii bu da kolaycılığın önünü açıyor işten yorgun argın gelen insanlar ya hemen bir pizza ya da bir paket dürüm ile günü kapatıyor.Halbuki dondurucuda bekleyen sağlıklı bir öğün yemek kolayca mikrodalgada yada oda sıcaklığında çözüldükten sonra kısa bir zaman içinde servis edilebilir.

 

Lider Beslenme Herbalife Bağımsız Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.
Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.