SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN NELER YEMELİYİZ

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN NELER YEMELİYİZ ?

 

 

Son yıllarda alanında yetkin bilim insanları her biri ayrı köşeden ortak bir soruya yanıt aramaya çalışıyor.Sağlıklı beslenmek için neler yemeliyiz?

 

 

Hangi davranışları kazanmalıyız?

 

 

Onca bilim adamı her gün bütün iletişim kanallarını kullanarak bizlerin neleri yememiz gerektiğini yada neleri yememeliyiz konusunu irdeliyorlar.Oysa ki alışveriş alışkanlıklarımız bizi ele veriyor her gün aynı yiyecekleri tüketerek farklı sonuçları elde etmeyi beklemek biraz mantıksız olurdu.

 

 

Kadınların evde sağlıklı yiyecekler ile sağlıklı öğünler hazırlaması; beslenme amacımızın karın doyurmaktan çok sadece beslenme adına yapılması amaçlanarak gereken bazı çalışmaları günümüzde bilim adamları kapsamlı araştırma ve yeni gelişen teknikler sayesinde gözler önüne serebiliyorlar.

 

 

Bugün her ne kadar okuma alışkanlığı zayıf olan bir millet olsak da otoriteden gelen talimatları uygulamak da nispeten pek gecikmiyoruz.Bu sebeple bilim adamı ,doktor unvanı hepimiz için çok kıymetli neleri yemeliyiz, neleri yememeliyiz konusunda verilen tavsiyeler sırf otoriteden geliyor diye kabul görebiliyor.

 

 

Enteresan şekilde kişinin haz duygusu tamamen kuralsızca yaşamasını beslenme ve diyet programlarının dışında kalmasını kolaylaştırılabilir.

 

 

Kendiniz için bir beslenme rehberi oluşturmanız ana besin gruplarını tanımanız;

 

  • Kolesterol nedir?

 

  • Doymuş yağ nedir ?

 

  • Şeker neler de var neler de yok?

 

Araştırmanız güncel bilgilerinizi taze tutarak tarzınızı yeniden geliştirmek için bütün dünyada olduğu gibi beslenme otoriteleri yoğun ar-ge çalışmaları sayesinde her geçen gün yeni bir rapor ile insanlara sağlıklı yaşamanın ve mutlu olmanın formülünü beslenmeden kaynaklı  gelişmelerin etkili olduğunu bildiriyor.

 

 

Peki gelişmelere kulak kabartacak olursak İçinde bulunduğumuz yüzyılda neler oldu?

 

 

Ne kaldı diye hiç düşündünüz mü sanayi devrimi neticesinde Avrupa medeniyeti çok farklı bir noktaya ulaşmış durumda.Bu yüzyılda yaşanan savaşlar milyonlarca insanın beslenmeden ve temiz sudan uzak kalmasına bir çok insanın yıkıma uğramasına sebep olmuştur.

 

 

Anlaşılan o ki insanoğlu tarihten ders almıyor ve her bulduğu fırsatta dünyanın kendisine verdiğini güzellikleri gözden çıkarabiliyor beslenme konusunda son 100 yılda önemli oranda hızlanan tarım uygulamaları belki ürünlerin daha çok üretilmesine fayda sağladı gibi gözüküyor.

 

 

İnsanların genel sağlık durumları beslenme kaynaklı rahatsızlıklar nedeniyle çeşitli ilaçlara bağımlı sürekli ilaç kullanılması gibi vahim hataları da yanında getirmiş oluyor.

 

 

Beslenme planlarınızı çeşitlendirmek kilo kontrolü diyet uygulamalarınızı seçici olarak şekillendirmeniz ileri ki yaşlarda sağlık problemlerinizi minimum seviyelere düşürmeniz anlamına geliyor beslenme politikaları düşünülürse bugün mevcut durumda dünya üzerinde bütün ülkelerde büyük bir karmaşa yaşanıyor.

 

 

Bunun sebebi çok farklı kanallardan ve çok farklı hedefi olan bir sürü beslenme ve diyet önerileri alıyoruz ama bunlardan hangilerini yapabiliyoruz?

 

 

Mühim olan çalışan kilo kontrolü planlarına kendisine güvenen insanları dahil ederek bilinçlenen insanların bir araya geldiği sosyal programlar ile insanımızı beslenme konusunda daha iyi yerlere getirebilmek.

 

 

Örneğin alışveriş bilinci yüksek olan insanlar kesinlikle aç karnına alışveriş yapmıyorlar ya da ihtiyaç listelerini oluşturmadan alışverişe çıkmıyorlar.

 

 

Çünkü insan aç karna ve ne alacağını bilmeden markete ya da pazara çıktığı anda beslenmesi adına yapabileceği hiç bir şey yoktur. Çünkü vücut aç karnına acilen şekerli yiyecekler peşine düşecektir. Bu tamamen fizyolojik-psikolojik bir ikilem yaşama durumudur.

 

 

Peki siz nasıl bir alışveriş planlayıcısı olduğunuzu biliyor musunuz ?

 

 

Doğrusunu söylemek gerekirse bizim insanımız alışveriş yapmayı çok seviyor.Alışveriş tercihleriniz beslenme tercihlerinizin önüne geçmemeli.Önceliğimiz sağlıklı daha mutlu bir dünya için sürdürülebilir bir yaşam döngüsüdür.

 

 

İnsanların olumsuz tecrübelerini paylaşması genelde olağan görülen bir alışkanlıktır negatif paylaşımlara itibar etmek yerine kendi alışveriş listenizi kendiniz oluşturun.

 

 

Bir yiyeceğin yada içeceğin sağlıklı olup olmadığı konusunda karar vermeden önce ürün içeriğini bilmek öğrenmek bizim tüketici olarak en büyük sorumluluğumuz haline geliyor.

 

 

Pazardan ya da manavdan aldığınız sebzenin ya da meyvenin hangi üretim koşullarında üretildiğini bilmemiz hepimiz için çok önemli bir konu önem arz ediyor.Mevsiminde tüketilmeyen meyveler ve sebzeler sağlıklı beslenme açısından çok fayda getirebilecek ürünler değildir.

 

 

Çünkü güneşin doğal ortamında olgunlaşan meyveler ve sebzeler hem besin değerleri açısından hem de tat ve olgunluk bakımından her zaman bir adım önde sayılırlar.Sağlıklı beslenme ile ilgili iyi bir alışveriş uzmanı olmanız kendiniz için sağlıklı sonuçları görmenize yardımcı olabilir.

 

 

Bunlar küçük şeyler ben nasıl olsa her şeyi yapıyorum diye düşünmeyin.İnanın gözden kaçan ayrıntılar bugün yaşanan sağlık problemlerini oluşturuyor.Sağlıklı beslenme için hangi yiyecekler denildiği anda herkes belli başlı yiyeceklerden bahsediyor ancak bunları alışverişinde ne kadar uygulayabiliyor ve hayata geçirebilir.

SAĞLIKLI BESLENMEK MÜMKÜN 

 

Aslında günlük beslenme alışkanlıkları planlı çalışmalar sayesinde şekillenebiliyor.Alışveriş alışkanlıklarınız sizlerin beslenme için yapacağınız küçük değişiklikler sayesinde dengeli öğünler oluşturarak daha sağlıklı kalabilmeyi sağlıyor.

 

 

Eğer daha iyi beslenmek istiyorsanız beslenme alışverişleriniz elinizde; geliştireceğiniz küçük değişiklikler eskiye oranla başarı şansınızı artıracaktır.Başarıyı sağlayabilmenin yolu ihtiyaçlarınızı karşılamak için yapılan alışverişlerinizde daha dikkatli pratik çözümler üretebilmeniz beslenme ve diyet bilinci yaratacaktır.

 

 

Düzensiz alışveriş yapan insanlar kilo kontrolü hedeflerinde geride kalıyor davranış değişikliği yoluna giderek bilinçli ve planlı alışveriş tercihleri ise kilo kaybı mücadelelerinde daha gayretli adımlar sayesinde başarıyı yakalıyorlar.

 

 

Örneğin sağlıksız ya da sağlıklı kavramlarını kanıksamak ve ona göre alışveriş tercihlerinizi şekillendirebilmek için biraz meraklı olmanızı tavsiye ediyoruz.

 

 

Bütün raflarda satılan ürünlerin kalori besin değerleri gıda mevzuatı gereği bir bir yazılıyor biraz dikkatli okursanız hangi ürünün hangi kaloride ve hangi besleyici özellikte olduğunu ayrıntılarıyla öğrenebiliyorsunuz.

 

 

Marka ayrımcılığı yapmak yerine ürünlerin gıda içeriğini açıklayan ürün etiketlerini  yakından incelemeniz bir gün içerisinde kaç kalori aldığınızı size yanıt verecektir.Belki ilk başlarda belli terimleri anlamanız güç olabilir ancak gıda etiketleri üzerinde bulunan kısaltmaları küçük bir araştırma ile ne manaya geldiğini ve size ne kadar faydalı ya da faydasız olacağını tayin edebilecek dereceye gelebilirsiniz.

 

 

Bunları öğrendikten sonra her gün tükettiğimiz gıdaların ne kadar kalori ve besleyici değeri olduğunu çözmüş oluyorsunuz.

 

 

Eğer yüksek kalori yada yüksek oranda karbonhidrat içeriyorlarsa bunlar üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.Her gün tükettiğimiz gıdaların bilinçli beslenme yolunda gıda etiketleri üzerinden değerlendirilmesi sağlıklı beslenmenin önündeki engelleri aşabilmeniz mümkün olabilir.

 

Herbalife Formül 1 Besleyici Shake Karışımı

Düşük kalorili yiyecekler ya da düşük karbonhidrat içeren gıdalar ile değiştirebilir hatta beslenme planlarınıza protein, karbonhidrat,dengeli yağ içeren farklı gıdalarda ekleyebilirsiniz.

 

 

Normalde market raflarında satılan bütün hazır gıdalarda şeker bulunuyor şeker ilavesiz gıdaları tercih ederek vücut dengesini korumak için sağlıklı bir adım atabilirsiniz.Yüksek oranda yağ içeren gıdalar yerine daha az yağ içeren ürünler ile revizyona gidebilirsiniz.

 

 

İçinde bulunduğumuz mevsim şartlarını göz önünde bulundurarak market, pazar alışverişlerinizi sağlıklı beslenme tercihleriniz ile daha da renklendirebilirsiniz.

 

 

Her bir sebze ve meyve için sezonda tüketmek en sağlıklı olan tercih olarak her zaman önceliğiniz olsun ama kış sezonunda sırf çilek satılıyor diye satın alıyorsanız bilin ki ne damak tadınıza zevk verecek nede beslenme hedeflerinize yardım edecektir.

 

 

Bütün gıdaların taze ve mevsiminde tüketilmesi bizim kültürümüzde sıradan bir durum ancak üretim ve tüketim alışkanlıkları değişime uğradığından farkında olmadan insanlar mevsiminde olmasa bile çeşitli gıdalar tüketebiliyor.

 

 

Ondan sonra farklı yaklaşımlar içerisinde sağlıklı beslenme için ne yapsam tutmuyor gibi şikayetler ile karşı karşıya kalabiliyoruz.

 

 

Örneğin biz insanlara meyve, sebze tüketmeleri konusunda bilinç yaratmak için çalışırken,bir porsiyon meyveden kasıt 1 adet meyve tüketilmeli dediğimizde bir kaç hafta sonra görüşmemiz gerçekleşiyor ve bu süreçte bu insanların bir porsiyon meyve dediğimizde bir tabakta üç dört çeşit meyveyi tek bir porsiyonda tükettiklerini anlıyoruz.

 

 

Benzersiz bir beslenme planı yapmak istiyorsanız sofralarınızı renklendirin sebzelerden ve meyvelerden sezonunda faydalanmayı kendinize hedef olarak tanımlayın.

 

 

Günümüzün en belirgin özelliği kırmızı et ve tavuk içeren gıdalarda yapılan sansasyonel gıda üretim hileleri bir dönem haber kanallarında yeni bir habermiş gibi yayınlanıyor.Ancak insanlar beslenme denildiği zaman ilk akla gelen kırmızı et ve beyaz et bunlara alternatif mevsiminde tüketilebilen balık gözden kaçırıyor.

 

Herbalife Herbalifeline Max

Haftada bir veya iki gün balık tüketen insanlarda zengin Omega yağ asitleri sayesinde farklı gelişmeler gözlemleniyor. Haliyle kırmızı et ve beyaz et düşünüldüğünde çok fazla baharat ve soslarla yapılan hileler bastırılmaya çalışılıyor.

 

 

Alışveriş tercihleriniz beslenme hedefleriniz ile aynı istikamette olmalı sağlıklı günler sağlıklı tercihler sayesinde oluyor.

 

 

Lider Beslenme Herbalife Official Member

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.