SAÇ DÖKÜLMELERİNİN NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNİN NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

SAÇ DÖKÜLMELERİNİN NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ

 

Sağlıklı ve düzenli bakım gören saçlarınızın olması bütün insanların olduğu kadar sizin de ilgilendiğiniz bir konu olduğunu biliyoruz, ne var ki tel tel dökülmelerinin nedenleri ve çözümleri her bir uzmana göre farklı telaffuzlar kullanılıyor olsa bile hemen hemen aynı sonuca doğru taşımak amacını güdüyor olacağız.

 

Hayaller ile gerçekler birbirinden farklı oluyor.İnsan kimi zaman sabah erken kalkıp duş alayım saçlarıma gereken özeni göstereyim istiyor fakat kendisine vermiş olduğu sözü tutamıyor ve sonrasında her ne kadar pişmanlık hissediyor olsa bile alelade bir kaç maşa ile tutturup apar topar işe gidiyor olması bile dökülmelerinin altında yatan nedenleri açıklıyor olamaz.

 

 

Bu nedenle insanlarda meydana gelen saç dökülmelerinin olası nedenlerini inceleyelim istiyoruz.

Kalıtsal özellikler

 

Kalıtsal özellikler anne yada babadan çocuğa geçen özelliklerden ibaret değildir. Ömrün bütününde insanları belli dönemeçlerde karşılayan ve birtakım sorunların yaşanmasını tetikleyen özelliklerdir.

 

 

Saç dökülmesi de bu gibi kalıtsal özelliklerin bir parçası olarak görülmelidir. Hoş gerçi günümüz teknolojisi artık bu süreç içinde çözüm bulmuş gözüküyor ve insanlar kalıtsal özellikleri gereği dökülenlerin yerine bir dizi operasyon geçirerek yeni ve kalıcı estetik çalışmaları yaparak bu durumu telafi etme yolunu seçiyorlar.

 

Saç derisinde meydana gelen hasarlar

Baş kök dip derisinde farklı sebeplerle meydana gelen hasarlar saç dökülmesini kolaylaştıran etkenlerden sadece bir tanesidir.

 

 

Zaman zaman çok fazla Güneş ile haşır neşir olmuş olan kimselerde güneşe bağlı olarak ciltte negatif yönde gelişmeler olabilir ya da çevresel faktörler dediğimiz duş alınan suyun sıcaklığı, soğukluğu ve hatta kimi zaman iklim şartları bile cildin yapısını bozması sonucunda saç dökülmeleri ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Yetersiz diyet alışkanlıkları

 

Yetersiz diyet alışkanlıkları çoğu zaman kadınların bir inat uğruna tek tip diyet uygulamaları, vücudu destekleyecek gıdaları sırf zayıflamak uğruna terk etmelerine neden olmaktadır.

 

 

Normal olarak vitamin ve minerallerden kimi zamanda proteinden yoksun kalan kökleri zayıf bırakabilir, zamanla tutunmuş olduğu deri yüzeyinden kolayca dökülebilmektedir.

 

 

Kimi zaman günde 100 adet saç dökülmesi normal olarak görülüyor ancak süregelen dökülmelerinin yetersiz beslenme ile yakından alakası olabilmektedir.

 

Kadınlarda hormon bozuklukları

 

Kadınların hamilelik sırasında ve doğum sonrasında yoğun olarak saç dökülmesi ile karşılaştıklarını sık sık duyarız.

 

 

Bununla birlikte menopoz ve menopoz süresince yoğun dökülme problemi ile karşılaşan birçok bayan ile yüz yüze görüşmelerimiz olmuştur.Bu dönemlerde özellikle vücudu destekleyecek ek gıda takviyeleri ile dengeyi sarsmadan saç dökülmelerinin önüne geçmek mümkündür.

 

Kronik hastalıklar ve kullanılan tedavi

Her şey insan için diyebiliriz zaman zaman kronik hastalıkların neden olduğu uzun tedavi süreçleri ister istemez hiç bir problemi olmayan saç dökülmesi ile uzaktan yakından bir şikayeti söz konusu olmayacak insanların bile şikayet ettiği bir durum olabilir.

 

 

Bu nedenle bu gibi durumlarda daha realist düşünce tarzını kavramak gerekiyor.Neticede kronik hastalıklar uzman doktorlar ve kullanılan tedavi yöntemleri sayesinde kontrol altına alınabilmektedir bu gibi süreçlerde pozitif olmak ve karşılaşılan rahatsızlıklar ile mücadele etmek gerekiyor.

 

 

Kimyasal bileşenler

Kişisel bakım başlı başına bir sektör ve bu sektörün içerisinde insanlara hizmet veren bayan kuaförü arkadaşlarımızın zaman zaman karşılaşmış oldukları saç dökülmesi şikayetlerinin genel anlamda; kullanılan şampuan ve şampuanın kimyasal bileşenlerden oluşup oluşmadığı konusunda kimi zaman tereddütler yaşayan insanlara net bir dille iletmek istediğimiz mesaj paraben içeren ya da cildi tahriş eden farklı kimyasal içerikleri barındıran şampuanların kullanılması zayıf kırılgan yapıyı destekleyebilir,dökülmelerine neden olabilmektedir.

 

Herbal Aloe Güçlendirici Şampuan

Tedbir olarak ürün etiketlerini incelemeden sırf reklamları takip ederek alışveriş yapma alışkanlıklarından vazgeçmelisiniz.

 

Duygusal çöküntüler

 

İnsan hayatının inişli çıkışlı safhaları zaman zaman duygusal çöküntüler yarattığı anlarda yaşanan sinir stres hali ani bir şekilde dökülmelere neden olabilir, bir saçkıran gibi hızlı bir şekilde etkilenmek mümkün.

 

 

Bu gibi durumlarda Psikolojik destek almak gerçekten elzem bir durum olabilir bu nedenle içinden çıkılmaz gibi görürken hiçbir durum çözümsüz değildir yeri geldiği zaman Psikolojik destek almak için çekinmeyiniz.

 

SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR

 

 

Saç dökülmesinin nedenleri istatistik olarak belli noktalara işaret ediyor olsa bile normal şartlarda mevsimin döngüsü kayıpların ve dökülmelerin azlığını yada çokluğunu belirleyebilir.

 

 

Özellikle havaların ısınmasıyla sık sık duş alan insanların bu mevsimde daha yoğun kırılmalar ve dökülmeler ile karşılaştıkları bilinmektedir.Kimi zaman ilaç kullanımı kimi zaman farklı nedenler saçlarınızın dökülmesine neden olmaması için döngüyü yavaşlatmak için bir kaç pratik önerimiz olabilir.

 

 

  • Şayet genelde olmazsa olmazımız her gün duş almak diyorsanız lütfen duş sırasında sadece bedeninizi Hedef almanız gerekiyor, yoğun şekilde duş alan insanların duştan sonra yaptıkları kurulama, fön makinesi ile uzun uzadıya saçları yıpratmak cansız ve kırılgan yapıyı desteklemek anlamına geliyor. Bu gibi kötü deneyimleri yaşamamak için sadece haftanın belirli günleri rutin yıkama yapmanız gerekebilir.

 

  • Sırf şekil vermek için yoğun şekillendirici krem kullanıyor iseniz muhakkak durulama yapmanız gerekmektedir, bunun yanında kurumuş ve kırılgan yapıya sahip saçlarda zeytinyağı, badem yağı gibi doğal aparatlar ile yumuşatma işlemi yaparak tel tel dökülmesini engelleyebilirsiniz.

 

  • İnsanın yedikleri ilacı olmalıdır bütün beslenme uzmanları sadece iç organların beslenme ekseninde hareket etmediğini cildin ve saçların da beslenme ekseninde hareket ettiğini ifade etmektedir. Her bir telin daha sağlıklı ve güçlü,bakımlı gözükmesi için planlı olarak diyet uygulamanız, kümes hayvanları, deniz balığı, yeşil yapraklı sebze ve meyveleri tüketmeniz gerekmektedir.Bu açıdan bakıldığında bu yiyecekler bolca; Demir, Çinko, Biotin, Folik asit ve B vitaminleri gibi derinlemesine besleyen vitamin ve mineralleri vücuda sağlayan gıdalardır.

 

 Lider Beslenme Herbalife Bağımsız Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.
Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.