KİLO VERMEYE ÇALIŞIRKEN YAPILAN YANLIŞLAR

KİLO VERMEYE ÇALIŞIRKEN YAPILAN YANLIŞLAR

KİLO VERMEYE ÇALIŞIRKEN YAPILAN YANLIŞLAR

 

Kilo vermeye çalışırken yapılan yanlışlar aslında örnekler üzerinden açıklamaya ihtiyaç duyulan bir konudur.

 

 

Şöyle ki onlarca tırmanma ve dağcılık kitabı okuyup yola hiç çıkmamış, arazide yaşanılan güçlükleri hiç görmemiş ve hatta arazi koşullarında anlık olarak karşılaşılan güçlükleri pratik çözümler ile hiç aşmamış bir insanın, her şeyi teorik bilgiler üzerinden sahaya aktarmaya çalışması gibi bir durum söz konusudur.

 

 

Kilo vermekle ilgili yapılan yanlışlar da tamamen olmasa da kısmen birtakım teorilerin fizibilitesi yani yapılabilirliği düşünülmeden diyete girişilmesi ile bütün iyi diyet alışkanlıklarının nelere sebep olabileceği gibi öngörüleri bir kenara bırakarak sadece düz mantık yöntemleri ile fazla kilolardan kurtulma mücadelesini girişilmesi, çoğu zaman bir arpa boyu bile yol alamadan diyetten vazgeçilmesine neden olmaktadır.

 

 

Bu konuda yapılan diyet hatalarını gözden geçirmek belki de sizin sağlıklı beden ölçülerinize kavuşmanıza katkıda bulunacaktır.Hep birlikte yapılan yanlışları gözden geçirelim.

 

 

HER GÜN DAHA AZ YİYEREK KİLO VERİLİR,BOĞAZINI KIS ZAYIFLA!

 

Bu çok parlak ve bir anda beyninizde bütün ışıkları yakan sembol cümle hepimizin duyduğu diyet yanlışlarının başında gelmektedir.

 

 

Her gün daha az yiyerek kilo verilir,sen onu bunu dinleme boğazını kıs zayıfla! Bu emir telakki edilen olumsuz cümle aslında insanı daha fazla tüketmeye doğru yönelten bir tümceden başka bir şey değildir.

 

 

Beyin her zaman ma-me olumsuz eklerini yapma etme olarak algılamaz ve olumsuz emirleri de yerine getirmekten imtina eder. Sonuçta yapma denileni yap, etme denileni de et olarak algılar.Bildiği yoldan şaşmadan daha fazla yemek için her gün türlü türlü mazeretler ile kafa karışıklığı yaşamanızı tetikler.

 

 

Aslında başta mantıklı gibi gözüken yanlış bir algı söz konusu genel olarak kalori kontrolü sistemli bir çalışma ile takip edilirse, ki Herbalife kilo kontrol programları tamamen kalori kontrolüne yönelik beslenme ve diyet alışkanlıklarını destekleyen yapıya sahiptir.Bu açıdan bakılırsa yardım almadan kilo vermek biraz zor gözüküyor.

 

 

Bu nedenle günde toplam alınması gereken kalori miktarını hesaplamak ve buna uygun olarak günde 3-5 kez ara ara öngörülen gıdaları tüketmek hatta vücudunuzun ne kadar protein ihtiyacı olduğunu net bir şekilde belirleyip sık sık açlık nöbetlerinin önüne geçilebilir. Ancak bu şekilde sağlıklı kilo vermek söz konusu olabilir.

 

 

SEN DE ÇOK ABARTIYORSUN SPORA BAŞLA KİLO VERİRSİN!

 

 

Anneniz,babanız,eşiniz ya da arkadaşınız bırak bu diyet saçmalığını sen de çok abartıyorsun spora başla kilo verirsin gibi mesajları pek çok kez sizler de duymuşsunuzdur.

 

 

Ancak ne var ki spor kilo vermek için tek başına yeterli gelecek bir faaliyet değildir.Belki kısa vadede mevcut kasları yitirerek kilo vermeniz söz konusu olabilir ancak ilerleyen birkaç aylık süre zarfında vermiş olduğunuz kiloları çok daha hızlı bir şekilde hem de yağ kütlesi olarak vücutta depolamaya hazırsanız bu diyet yanlışını baştan kabul etmeniz gerekiyor.

 

 

Spor her zaman kilo verme ve planlı diyet çalışmalarının bir parçasıdır.

 

 

Öncelik beslenme ile vücutta farkındalık yaratarak spor ile vücudu desteklemek olmalıdır. Her şeyin bir usül erkân içerisinde ahenk ile yürütülmesi belki biraz zaman alabilir ama asla bilinçsizce diyet yapmaktan daha kötü olamaz.Birkaç gün koşmak ya da tempolu yürüyüş yapmak tek başına bir orduya karşı savaşmak gibidir.

 

 

Metabolizmanın göndermiş olduğu sinyalleri ve uyarıları iyi tanımlamak buna uygun diyet çözümleri geliştirmek, kalori kontrolünü tamamen kendi inisiyatifinize almak gerekiyor.

 

 

Bulunduğunuz kiloda sayıyor olsanız bile asla kontrollü beslenme ve diyet alışkanlıklarından vazgeçmeyin spor hiçbir zaman bu yapılanmanın dışına itilen bir kavram değildir.

 

 

Sadece tek başına yeterli değildir, çoğu insan kilo vermek için 3 aylık spor salonunda çalışma için peşin para verir ama asla 90 günlük planı tamamen tamamlamaz.Bir kaç kilo verdiği zaman spordan vazgeçer konunun özünde beslenme yatmaktadır ve bu kısır döngü sürer gider.

 

 

EKMEĞİ KES KİLO VERİRSİN!

Birçok mizah dergisi tarafından hatta bazen sosyal medya fenomenleri tarafından tiye alınan bir kavram ekmeği kestim kilo veremiyorum.

Alışıldık olarak talimat vermeyi asli görev edinen insanlar çoğu zaman ekmeği kes kilo verirsin derler ancak bunu kendileri de başaramıyor olmaları karbonhidrat içeren gıdaların hayatımızda fazlasıyla yer edinmiş olmasına bağlı; asıl olarak kilo vermenin önündeki büyük engeli oluşturuyor.

Normal şartlar altında vücut karbonhidratları çok hızlı bir şekilde enerjiye çevirerek vücudu işlevsel olarak güçsüz bırakan faktörleri ortadan kaldırır.Maalesef günümüz karbonhidrat temelli gıdalarının kepek ve liften yoksun bir yapıya bürünmüş olması şişmanlayan insanların sayısında artışa neden olmuştur.

Kalitesiz basit karbonhidratlar olarak isimlendirilen ve neredeyse bütün beslenme şeklinize hakim olan bu tarz yiyecekler vücudun insülin direncini bertaraf ederek sürekli yeme hastalığı gibi olumsuz bir tablo çizmenize neden olmaktadır.

 

 

Kilo vermek istiyorsanız karbonhidratları tamamen terk etmenize gerek yoktur daha çok pratik diyet çözümleri ile sağlıklı karbonhidratları tespit ederek diyetinize eklemeniz gerekir.Bunlar tam tahıllı besleyici gıdalardır.

 

 

Bütünüyle gıda boyası ile renklendirilmiş koruyucu maddeler ile raf ömrü uzatılmış paketli ekmekler yerine ve paketli atıştırmalıklar yerine, sağlıklı karbonhidratları işlenmemiş taze gıdalar arasında bulabilirsiniz.

 

 

Her ne kadar bilinçli hareket ederseniz karbonhidrat oranı yüksek gıdaların sağlıklı mı sağlıksız mı olduğunu anlamak çok fazla zamanınızı almaz.Ayrıca egzersiz öncesi karbonhidratların tüketilmesi sağlıklı kilo vermeniz için ve yağ yakımını hızlandırmak adına fazla kiloları karşı etkili bir vuruş olacağını söyleyebiliriz.

Herbalife Bitkisel Konsantre Çay 100 gr

 

BEN ZATEN KENDİ BAŞIMA DİYET YAPIYORUM

 

 

Bizlerin en çok karşılaştığı ve kişilerin samimi itirafları ile hangi boyutta olup olmadığını yakından gözlemleme imkanı bulduğumuz diyet yanlışlarından olan ben zaten kendi başıma diyet yapıyorum söylemi ilk başlarda bütün insanlar için parlak bir fikir gibi özlenilesi bir durum olarak lanse ediliyor.

 

 

Ancak görüştüğümüz insanların % 99 oranın da bir dönem spor yaptım, kendi başına diyet yapıyorum ama bir türlü fazla kilolarımdan kurtulamıyorum gibi yakınmalarını burada detaylandırmak imkansız.

 

 

Görüştüğümüz binin üzerinde insanın ortak şikayetleri kilo verememek, burada kaçırılan ve diyet konusunda yapılan hata şudur; protein ve karbonhidratlardan oluşan dengeli bir diyet yapıyor olmanız vücudun üretemediği vitamin ve mineralleri dikkate almıyor olmanıza bağlı olarak kilo vermenin önündeki engellerden sadece bir tanesidir.

 

 

Vücut büyük bir organizasyon şeması gibidir her gıdanın hitap ettiği bir bölge vardır.Bu nedenle taşları tam anlamıyla yerine oturtmak vitamin,mineral dengesini korumak gerekmektedir.

 

 

Kendi başınıza tekil hamleler ile yüksek protein, lifli gıdalar, doğal işlenmemiş karbonhidratlar tüketiyor olmanız güzel bir adım olabilir.Ama halen kilo veremiyorsanız demek ki eksik kalan noktalar var ve gereken adımları atmıyor olabilirsiniz.

 

 

Sağlıklı beslenmenin bir bütün olduğunu unutmamak gerekiyor.Vücudunuzun beslenmeyi tam 12’den tutturması çok fazla çaba harcamadan kilo vermenizi kolaylaştırır.

 

 

Öğün dengesini tutturamayan insanların sayısı her geçen gün artmaktadır.Bu nedenle Herbalife gibi dengeli diyet çözümleri sunan, sağlıklı beslenme alternatifleri insanların kilo verme ve kilo alma konusunda en büyük yardımcısı olmaya adaydır.

 

 

Gerçek şu ki dünya çapında 40 Yıldır sağlıklı beslenme ve kilo verme alanında büyük yol kat etmiş olan Herbalife ürünleri her geçen gün etkili kilo verme ve kilo alma taktiklerini başarıyla uygulamak isteyen insanlara ilham olmaktadır.

 

 

Herbalife Official Member Lider Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.