KİLO VERMEK İÇİN KALORİ YAKMAK GEREKiYOR

KİLO VERMEK İÇİN KALORİ YAKMAK GEREKiYOR!!!

 

Şimdi her şeyden önce kilo problemi yaşayan insanlar, kalori kontrolü denildiği zaman konuya pek hakim gözükmüyor.Kalorileri kontrol etmek kilo vermenin altın kuralıdır.

 

 

Düşünün ki bir araç bir depo yakıt ile 1000 kilometre yol gidebilmektedir ama yolda giderken ha bire depoyu fullemek depoda yakıt birikimini arttırır işte burada dikkat edilmesi gereken konu; bizler bir makine değiliz.

 

 

Bu nedenle vücudumuzda ihtiyacımızdan fazla kalori birikmesi demek kilo problemleri ,ilerleyen süreçte obezite gibi sıkıcı bir duruma dönüşmektedir.Bunun önüne geçmek için isterseniz kalori nedir,kalori yakma önce ona bakalım.

KALORİ YAKMA

KALORİ NEDİR?

 

 

Kalori tüketmiş olduğumuz bütün gıdaların enerji değeri üzerinden karşılık gelen belli ölçüler ve belli standartlar neticesinde her bir yiyeceğin ve içeceğin kalori değeri üç aşağı beş yukarı bellidir.

 

 

İnsanlara kalori dediğimiz zaman fazla yemekten, ya da az yemekten bahsediyorlar.Oysa ki biz neleri tükettiğimiz konusunda;örneğin günde 2 litre kola tüketen insanlar var ,ya da günde 4-5 öğün yemek yiyen insanlar var ama hiç kimse kalori nedir? ne işe yarar ?sorularına yanıt aramıyor.

 

 

Neyi ne kadar tükettiğini bilmediği için ihtiyacı olan kaloriyi aldığı ya da almadığı konusunda tam bir fikre sahip değildir burada anlatmaya çalıştığımız her bir yiyeceğin ve içeceğin tüketim miktarı kadar karşılık gelen kalori miktarının da bilinmesi önemlidir.

 

 

Kilo problemi yaşayan insanların kalori kontrollü bir diyet ile yola başlaması diyetten mükemmel sonuçlar almasını sağlayabilir.

 

KALORİ HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

 

Beslenmeyi bir bütün halinde kabul etmediğimiz için neyi ne kadar tüketeceğimizi bilmiyoruz.Kalori demek başlı başına insanın bir gün boyunca ihtiyacı olan enerji miktarı da denilebilir.

 

 

En başta verdiğimiz örnekte olduğu gibi yanlış yaptığımız ve gözümüzün önünde olan en bariz hata yediğimiz yiyeceklerin ne kadar kalori ürettiğini vücudumuzun ne kadar kaloriye ihtiyacı olduğunu bilmeden beslenme yapmaya çalışıyoruz.

 

 

Ne zaman ki göbek ve basen kısımları olduğundan çok fazla bizi rahatsız etmeye başlıyor işte o zaman acilen bir çözüm bulmaya çalışıyoruz.Kalori yakma biraz şuna benziyor; hani derler ya parayı kazanması zor harcaması çok kolay, işte kalori hesabı yapılmadığı için söz konusu kalori olunca kaloriyi kazanması çok kolay ama harcaması çok kolay olmuyor.

 

 

Bu nedenle vücudumuzun ihtiyacı kadar kalori almamız gerekiyor fazla kalorileri depolamamız demek; vücutta biçimsiz bir şekilde genişlemelere, sarkmalara neden oluyor.

 

 

Çünkü zamanla insülin direnci geliştiğinde ve yanlış beslenmeye devam edildiği müddetçe yeterli ve sağlıklı beslenemiyor olacağız yolunda gitmeyen işleri aceleye getirip fazla kilolardan hemen kurtulmak istiyoruz.

 

 

Herbalife gibi güçlü bir beslenme planı oluşturmamış insanlar sırtında fazla yükler ile gezen bir taşıyıcıya dönüyor.Peki siz fazlalıklarınız ile yaşamaya kararlı mısınız?

 

 

Eğer üzerinizdeki fazla kilolar sizi rahatsız ediyor ise önce sabırlı bir şekilde kalori hesabını ve bir gün içinde ne kadar kaloriye ihtiyacınız bulunduğunu öğrenmeniz gerekiyor ve buna yönelik kişisel beslenme yapmanız zayıflamanızı kolaylaştıracaktır.

 

 

Küçücük bardakta servis edilen alkollü bir içkinin 400-500 kalori civarında bir enerji verdiğini bilmeyen bir insan ben ne içtim ki diyor veya bir küçük çikolatanın neredeyse 1000 kaloriye yakın bir enerji verdiğini bilmeyen bir insan ben zaten her zaman yemiyorum ki diyor.

 

 

Peki böyle bir bakış açısıyla sonuç almanız mümkün müdür?Kesinlikle mümkün değildir işe kalori kontrolünü, kalorinin ne olduğunu ve nelerden ne kadar kalori aldığınızı bilerek başlamanız gerekiyor.

 

KALORİ YAKMA İLE NASIL KİLO VERİLİR?

 

Çok basit anlaşılır bir kural’dan bahsediyorum insanlar tükettiğinden fazlasını yakıyorsa kilo vermesi kolaylaşıyor.Ama bunun da belli püf noktaları var zayıflamanın püf noktaları da diyebiliriz.

 

 

Peki kalori yakmanın formülü nedir biraz da bu konuyu irdeleyelim.Zayıflamak istiyorsanız % 100 başarıyı sağlamak tamamen sizin elinizde.Örneğin yaa ben su içinde kaldım çok terliyorum hava sıcak olmasa bile terliyorum ama yine de kilo veremiyorum diye düşünen insanlar var.

 

 

İşte bu insanların vücut yağ oranları normalden yüksek olması nedeni ile mevsim gözetmeksizin normal bir insana göre daha fazla terliyorlar yani su kaybı daha yüksek oluyor ama suyun vücuttan atılmış olması zayıflayacakları anlamına gelmiyor.

 

 

İlk önce yağlardan kurtulmak gerekiyor yağlardan kurtulmanın bir kaç yöntemi var beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz yağlardan kurtulmak için basit bir formül oluşturuyor.Ne kadar dengeli bir tarzınız olursa o kadar fazla yağ yakmaya eğilimli olursunuz.

 

 

Tabi bir de egzersiz yapıyor iseniz kısa vadede olmasa bile uzun vadede kilo vermeye başlamanız kaçınılmazdır.

 

 

İnsanlar sıcakta ya da soğukta egzersiz çalışması yapmanın kalori yakma işini kolaylaştırıp kolaylaştırmayacağını merak ediyor.Genelde termal eşofmanlar tercih ediliyor ki vücut ısısı yükselsin.Evet vücut ısısını yükseltiğimiz zaman belli oranda kalori yakımı ve yağların erimesi başlıyor.

 

 

Her zaman aynı sonucu almak için çok ciddi istikrar gerekiyor.Sadece bu yöntem ile kilo vermek, sabırsızlıkla kilo vermeyi düşünen insanlar için çok fazla işe yaramıyor.Bir kaç hafta Termal eşofmanla yürüyor ondan sonra eski düzen devam ediyor.Siz yine de sporu ihmal etmeyin.

 

 

Farklı bir grup var ki onlar da yoğun antrenman yapıyor ve bu şekilde kalori yakmaya çalışıyor konu dönüp dolaşıp beslenme ekseninde gerçekleşmesi gereken bir takım düzenlemeler ile kolay kilo kontrolü sağlanabilir.

 

 

Tamam yoğun egzersiz yapıyor olabilirsiniz ama bunu beslenme çatısı altında birleştirmeden sonuç almanız pek mümkün gözükmüyor vücuttaki dengeyi gözetmeden bilinçsiz yapılan ağır antrenmanlar vücudun harap düşmesini açlık hissinin yükselmesini ciddi oranda tetikliyor yerinden söktüğünüz taşları tekrar yerine koymak çok kolay olmayacak.

 

 

Bu durumda beslenme ekseninde yani ihtiyacınıza yönelik gıdalar tüketmeniz, protein tüketmeniz vücudun kas yapısını bozmadan egzersize devam etmeniz gerekiyor.

 

YAĞSIZ KAS KÜTLESİNİ ARTTIRIN KALORİLER GİTSİN

 

 

Geçenlerde tanıştığımız Sevgi Hanım günlük kalori ihtiyacının 1300 kalori civarında olduğunu söyledi.Peki bu ölçümü nerede yaptınız dediğimizde kendisinin yeni bir spor salonunda üye olduğunu ve spor salonunda beslenme için vücut analizi yaptırdığını söyledi.

 

 

Buraya kadar her şey normal gibi gözüküyor ancak benim gözlemlediğim kadarıyla kaslarının zayıf olduğunu,vücudunda yüksek oranda yağ miktarı olduğunu tahmin ettim çünkü görseller herhangi bir cihaza gerek kalmadan bunu ifade ediyor.

 

 

Fazlasıyla göbek yağlanması bulunuyordu,biraz sohbet ettikten sonra günlük ihtiyacı olan 1300 kalori yerine ortalama 4000 kalori ile sürekli depoya takviye yaptığını gördüm.Halbuki kalori yakma ihtiyacı vardı.Peki ben bu bilgileri nereden net bir şekilde ifade ediyorum.

 

 

Herbalife One uygulaması hangi yiyecek kaç kalori hepsini gösteriyor spor salonunda açık yüreklilikle belirtmemiş olduğu beslenme düzenini; yüz yüze sohbetimizde tüm detayları ile paylaştı gün içinde en az üç dört kere atıştırmalık hamur işi ya da çikolata tükettiğini söyledi.

 

 

Kendisine şekerli yiyeceklerden ve unlu mamüllerden uzak durmasını,günlük 1300 kalori sağlamak için basit bir beslenme planı gerektiğini söyledim.

 

 

Ortalama bir hesap yaptığımızda kilosu ile orantılı 75 gram civarında protein ihtiyacı var bunu karşılamanın yolu çok basit yağsız et ,süt ,yumurta gibi gıdalardan tüketebileceğini ama her zaman kahvaltıya da, yemek hazırlamaya da vakti olmadığını belirtti.

 

Herbalife Protein Bar

Böyle bir durumda günde 2 defa Herbalife Shake tüketmesi ve kalan serbest öğünde ise kesinlikle hazır yiyecek yememesi gerektiğini belirttim. Yağsız kas kütlesini arttırmanın en kolay yolu protein ağırlıklı kalori kontrolü yaparak beslenmek siz ne kadar kas kütlesini arttırırsınız o kadar yüksek kalori yakmaya başlayabilirsiniz.

 

SPOR YAPARAK KAÇ KALORİ YAKABİLİRİM

 

 

Merak edilen konuların bir tanesi de spor yaparak kaç kalori yakabilirim.Evet spor yaparak kalori yakabilirsiniz sıkı bir egzersiz planı yapmadan kendinizi spor yapmaya yavaş yavaş adapte etmeniz gerekiyor.

 

 

Adaptasyon çok önemli yoksa bilinçsiz spor yapmaya kalkarsanız ciddi sakatlıklar söz konusu olabilir.Koşmayı denemeden önce yürümeniz gerekiyor.Örneğin 5-6 kilometre tempolu bir saat yürüyüş ortalama 200 ile 400 kalori arasında enerji harcamanıza neden olur.

 

 

Bunu koşu olarak gördüğümüzde tempolu 1 saat koşu 600 kaloriye kadar kalori yakmanızı sağlayabilir, bu insanın boyu kilosu ve yaşı ile alakalı bir durum şimdi siz kalkıp da 60 yaşında bir insanın bir saat kesintisiz koşmasını beklemeyin.

 

 

Tabi istisnalar kaideleri bozmaz.Burada en kolay olanı yürüyüş yapmasıdır.Mühim olan bir yerlerden başlamak siz nereden başlamak istiyorsanız biz oradan size destek vermeye beslenme şeklinize göre Herbalife yaşam koçluğu desteğini esirgemiyoruz.

 

 

 Gönül DEMİR Herbalife Resmi Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.