HERBALİFE HAYAT FELSEFESİ VE GIDA TAKVİYELERİ

HERBALİFE HAYAT FELSEFESİ VE GIDA TAKVİYELERİ

HERBALİFE HAYAT FELSEFESİ VE GIDA TAKVİYELERİ

 

Geldiğiniz gibi ayrılmadığınız bir site olmaya devam edeceğiz, uzun makaleleri okumak isteyenler yada kısa paylaşımlardan hoşlanan insanlara bilgi aktarmaya devam ediyoruz.

 

 

Bugünkü konumuz Prof.Dr.İsmet TAMER beyin titiz araştırmaları ve konu başlığımız “gıda takviyesi ne demektir?”, Ne işe yarar? çünkü yani beslenme ile gıda ile ilgili konularda kendilerini yetkin gören ya da ilişkili gören pek çok meslek erbabı ya da çok farklı gruplar ne yapıyorlar biliyor musunuz? Kelimelerimize çok dikkat etmeye çalışıyoruz.

 

 

Bugün çünkü çok tartışmaya açık bir konuyu ciddi bir cesaretle, sorumlulukla sizlerle paylaşalım arkadaşlar.Herkesin hayatta bir amacı var değil mi? Bunlardan bir tanesi de belki de en önde geleni de yaşadığınız hayatın kalitesinin üst düzey olması.Zaten sahip olmaya çalıştığımız şey sağlıklı olmayı gerektiriyor.Hem bedenen hem Ruhen sağlıklı olmalı.

 

 

Vücudunuzun sağlıklı olabilmesi için de 2 ihtiyaç var; birinci öncelik bedeninizi ve ruhunuzu yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmeyle desteklenmeli, ikincisi bu bedenin bu hayat boyunca bu uzun hayat koşusunda nefes nefese kalmadan aktif şekilde, yeterli şekilde çalışabilmesi için fiziksel aktivite düzeyini artırmak için yeterli ve dengeli beslenme ile başlıyor olmalıyız.

 

 

 

Yeterli ve dengeli beslenmeden bahsedecek olduğumuz zaman ben neredeyse 30 yıla yaklaşan meslek hayatım boyunca binlerce kişiyle bu konuşmayı yaptım ve bu konuşmayı yaptığım zaman insanlar hep öyle söylüyor hani belli bir yaşın üzerindekiler; ya doktor da bana bunu soruyor niye soruyor yeterli ve dengeli beslenmeyi.

 

 

Ben yetişkin kendi başına neler yapmış bir insanım beslenmeyi mi bilemeyeceğim diyorlar, ya da gençler tecrübesi daha az olan gençler hayatı daha da böyle bir enerjik daha da hızlı yaşayanlar gençlerle konuşuyorsunuz ya onlar da diyorlar ki ya benim beslenmem iyi.Aslında tercih ettiği şeyler genelde istenmeyen yiyecekler ben onları istemiyorum bunlarla beslenmek istemiyorum.

 

 

Vallahi beslenmeyi bilmiyoruz, beslenmeyi bilmediğimiz gibi yeterli ve dengeli beslenmenin de sadece karın doyurmak, kendimizi hem vücut olarak, midenizi tatmin etmek, hem bir tek damağımızı tatmin etmek gibi görüyoruz.

 

 

Bunun doğru olmadığını yıllardır sizlere verdiğim eğitimlerde defaten söyledim anlattım ve yeterli ve dengeli beslenmek,hatta üçüncü bir kelime daha ekleyebiliriz çeşitli kaliteli beslenmenin önemini vurgulamaya çalıştık.

 

 

Çünkü sizin genel sağlık durumunuzun çok daha olumlu bir yönde ilerlemesini sağlayacak büyüme, gelişme çağındaki bebek  çocuk ve ergen bu insanların büyümesini ve gelişmesini destekleyecek büyüme ve gelişmenin daha iyi bir yönde ilerlemesini sağlayacaktır.

 

 

İster çocuk ister yetişkin ister yaşlı olsun fark etmez her yaş grubunda gerek bedensel yani fiziki ,gerek  zihinsel iyilik halinizi daha iyi bir aşamaya götürecek. İnsanın daha olumlu daha güçlü daha enerjik bir seviyeye ulaştıracak tabii ki hayatımız boyunca her zaman karşılaşabileceğimiz envai tür hastalıklara karşı da direncimizin artmasını sağlayacak.

 

Bunlar kolay şeyler değil arkadaşlar ve bunları bir bir bahsediyoruz yeterli ve dengeli beslenme ile başarabiliriz.

 

 

Bu hastalıklarla mücadele ettiğimiz günlerde  defalarca sizlerle konuştuk yani ilacı yok, aşısı yok vücudumuzu nasıl koruyacağız? İyi uyuyacağız ,yeterli dengeli beslenmeye gayret edeceğiz, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeyi kendimize bir görev edinmiş olmalıyız,gerekli hijyen koşullarına, sosyal mesafe maske kullanımlarına da olabildiğince özen göstereceğiz.

 

 

Hayatın önemli bir ayağını oluşturan yeterli ve dengeli beslenme dünyada her yıl yaklaşık 3 buçuk milyon insan obeziteden yani vücudunda aşırı yağ birikmesi nedeniyle hayatını kaybediyor, bu rakamın neredeyse 3 katına yakın bir kısım 9 milyon insan da ona bağlı sebeplerden vücudunu besleyemediği için hayatını kaybediyor.

 

 

Arkadaşlar biz yeterli ve dengeli beslenmekten bahsediyoruz bu insanlar tamamen ya beslenemedikleri ya da aşırı beslendikleri için hayatlarını kaybediyorlar. Dikkatinizi çekerim toplamda 13 milyon civarında insan sadece yediği yada yemediği için hayatını kaybetti.

 

 

İstanbul nüfusunun üçte ikisi neredeyse dünyanın en kalabalık şehirleri Ankara’nın neredeyse iki buçuk katı nüfusa sahip bir insan  sayısı düşünün popülasyonu, bu insanlar yanlış beslendikleri ya da yeterli beslenemedikleri için hayatlarını kaybediyorlar.

 

 

Bütün bu anlatılanları duyan birisi; ya hocam gıda takviyeleri tartışmalı bir konu dedi, değişik insanların görüşleri var dedi.Ondan sonra konuyu dünyanın açlığı ile obezitesine döndürdü diyenler olabilir.

 

 

Yanlış beslenenler, beslenemeyenler geçerli temel gıdalarını alamayan insanlar var.Bir çalışma bilimsel bir çalışma Türkiye’de yapılmış bir çalışma, son 5 yıl içerisinde güncel yapılmış bir çalışma ve çalışmaya baktığınız zaman neler çıkıyor karşımıza.

 

 

Türk milletinin yetişkin nüfusunun gıdalarımız dan her biri için ulaşmamız gereken hedefin ne kadarını her gün tüketebiliyor muşuz?Tam tahıl ürünlerinde sadece günlük beslenme hedefimizin yüzde 15’ini karşılayabiliyor muşuz.

 

 

Arkadaşlar dikkatinizi çekerim; süt ürünleri ,deniz ürünleri ,sağlıklı yağlar, bunlarda da durum farklı değil.Daha farklı besinlere bakalım örneğin lif tüketimi hem kabızlıktan koruyor hem de şekeri dengelemeye yararlı.

 

 

Beslenme alışkanlıklarımızın bozukluğundan şeker ve kolesterolü fazla tükettiğimiz için sağlıksız olabiliyoruz.Sağlık problemleri ile mücadele ettiğimiz sağlıksız yaşadığımızdan şikayet ediyoruz ama bağırsak sağlığı için çok önemli bir şey liflerin tüketimi konusunda hedefimizin sadece % 40 yarısını bile tüketmiyoruz.

 

 

Vitaminler ve minerallere gelelim çok önemli çünkü gıda takviyeleri deyince birazdan tanımını yapacağım en önemlisi bunlar. İhtiyacımızın yarısını vitamin ihtiyacımızın neredeyse dörtte birini karşılayabiliyoruz.

 

 

Hayatta kalmamız için çok önemli bir yere sahip olan minerallerin ancak 3/4 ünü karşılayabildiğimiz söyleniyor. Buna karşılık başka neleri tüketiyoruz aman Allah’ım şuraya bakın yemeklerde rafine şekerlerden almamız gereken sınırın neredeyse 3 katı daha fazla enerji alıyoruz. Sağlıksız enerjiye  bakın görebiliyor musunuz %’ 280 , tam tahıllar işlenmemiş sağlıklı olanları yiyeceğimize rafine tahıl ürünlerini 2 kat daha fazla tüketiyoruz almanız gerekenin en üst sınırı.

 

 

Bunun üzerinde neler tüketiyoruz; doymuş yağlar, sodyum yani tuz, işlenmiş Tahıllar ve gereksiz katı yağ ve rafine şekerlerden aldığımız kaloriler almış başını gidiyor. O zaman biz hani günlük beslenmemizde sağlıklı besleniyoruz falan derken iyi dikkat ediyoruz filan derken; aslında vücudumuzun ihtiyacı olan pek çok şeyi günlük diyetimiz de sabah, öğlen, akşamları yediğimiz gıda ürünlerimizden karşılayamıyoruz.

 

 

Evet duyuyoruz hatta görünen o ki abartılı şekilde fazla fazla doyuyoruz ihtiyacımızın çok üzerinde yiyoruz ama bir şeyler de hem de ciddi bir şeyler de eksik kalıyor.Burada besin desteği ya da aynı anlama geliyor gıda takviyesi ile gıda takviyesi aynısı ne demektir arkadaşlar?

 

 

Makro besinler, yağlar, olabildiğince kompleks karbonhidratlar ve yediğimiz gıdaların kullanılabilmesi için her gün almak zorunda olduğumuz mikro besinler var. Nedir bu mikro besinler; vitaminler, mineraller insanlar vücutlarının ihtiyaçlarını karşılayamadıkları zaman durum kötüye gidebilir.

 

 

Besin destekleri yada gıda takviyeleri  denildiği zaman Vitamin ,mineral, Toz ya da şurup şeklinde kolay tüketilebilir kolay kullanılabilir kullanıldığında vücut tarafından verimli şekilde işlenebilir halde sonuçlar almaya imkan tanıyan beslenmemizde yer alan ileri destek anlamına gelen gıda bütünlemesi denilebilir.

 

 

Yani  öyle düşünmeyin ben sabah, öğlen, akşam sadece işte şu hapı içerim bu şurubu içerim bu tozu yerim böylece yaşarım. Hayır gıda takviyesi bu demek değildir. Normal sağlıklı ,dengeli, çeşitli, yeterli kaynaklardan besleneceksiniz.Ama buna rağmen Özellikle de içinde yaşadığımız modern dünyada biz elimizdeki verileri kullanarak, farkına vararak bu eksikleri daha sağlıklı bir şekilde tamamlayabiliriz.

 

 

Şöyle düşünüyorum insanlar besin destekleri deyince özellikle şunu söylüyor; ya böyle ürünleri eczanede satmak lazım. Ben de diyorum ki eczanede satmak kelimesi çok ciddi bir kelime.  Neden eczane dediğiniz şey Tedavi amaçlı kullanılan ilaç ve Tıbbi malzemelerin satıldığı yerler. Bugün biliyoruz bir çok eczanede terlik de var makyaj malzemesi de var ama bu da günümüz ekonomisinin gerektiği yönünde kuruluşların almaları gereken birtakım tabii kararlar bunlar.

 

 

Bunu eleştirecek halimiz yok bizim görevimiz de değil.Doğrusu besin desteği bir çok ülkede kendi sistemleri içinde belli şartlar yerine getirilerek üretilen ve satılan gıdalardır bu bilgiyi de insanlara aktarmalıyız.

 

 

Üretilen ürünler doğal kaynaklardan hatta bazen organik kaynaklardan elde edilen ürünler olabilir. Teknolojinin gerektirdiği önümüze sunduğu birtakım gelişmiş teknikler sayesinde bu ürünler sentetik olarak da bir araya getirilerek size sunabilir kelimesi veya kimyasal kelimesi sizi korkutmasın.

 

 

Mesela bir vitaminin üretilmesi o vitamininin içinde bulunduğu Formüle bakarsanız o formül de karbon molekülü vardır, hidrojen molekülü, oksijen de  üç boyutlu insanoğlunun ya da hayvanların içinde var biliyorsunuz.Besin destekleri var canlıların diyetinde canlıların daha iyi yaşayabilmeleri daha kaliteli beslenebilmesi daha yeterli ve dengeli beslenebilmek için gereken ürünler haline getirilebiliyor.

 

 

Burada önemli olan bu gıda takviyesi ürünler güvenilir kaynaklardan,  güvenilir kişilerin ellerinde mi üretiliyor ve kullanılırken;  Hani bazen bir hap alıyorsunuz içinde bilmem kaç miligram bilmem ne var deniyor ama içtikten sonra içinde diyelim ki 1000 miligram yazıyor ama sizin vücudunuz onun içerisinden 50 ya da 60 mili gramını ancak kullanabiliyor.

 

 

Sadece o kadarını %95’i vücudunuzdan idrar ya da dışkıyla çöp olarak atılıyor. Haklıyız işe yaramıyor buna da biyoyararlılık diyoruz vücudunuz bu aldığınız ürünü ne kadar kullanabilecek? Nispetince  kullanabileceği anlamına geliyor.

 

 

Gıda takviyeleri uluslararası bir piyasaya hitap ediyor dünyada çok büyük bir arz ve talep dengesine sahip. Çok büyük bir bütçe, çok yüksek rakamlarda satışların yapıldığı bir piyasa ve bu piyasada hakkını vererek bu işi yapanlar olduğu kadar,  maalesef her zaman öyle yüksek rakamların konuşulması rağbet oluşturur ve bu ürünlere benzer gibi hoş gözükmeyecek üretimlerde yapılabiliyor.

 

 

Bunları da işte Dünya Sağlık Örgütü gerekse gıda alanında çalışan özgün kuruluşlar var. Bunlar uluslararası kaynaklar, uluslararası kuruluşlar,birtakım standartları gıda ile ilgili ve besin desteklerini de hani gereken şekilde sunuyorlar ve bu besin destekleri üreten firmaların kurumların da mutlaka bu sağlık değerlerini bu güvenilirlik altyapısını ve bu biyoyararlılık teknolojisini sağlamaları bekleniyor.

 

 

Uluslararası standartlar karşılanmıyor ise o zaman ulusal bazı yönetmelikler mevzuatlarda hazırlanması gerekiyor. Bütün teknikler de eleştirilerden bir tanesi  şudur. Tedavi amaçlı olarak kullanılan ve insan sağlığını doğrudan etkileyen bir ilaç tıbbi malzeme ya da destek ürünleri ile ilgili bir ilacı insan üzerinde kullanımı ya da etkinliği ile ilgili olarak piyasaya çıkması ile ilgili olarak böyle bir onay alınıyor.

 

 

Ülkemizde de bununla ilgili daire var Sağlık Bakanlığı’na bağlı çalışan yiyeceklerle ya da gıda takviyeleri ile doğrudan ilgilenmiyorlar. Bunların alt grupları alt kurumları var ve o kurumlar bunları takip ediyorlar.Ülkemizde ise adı üzerinde besin içeriği olduğu için Tarım ve Orman Bakanlığınca full kontrolü altında.Piyasada göreceksiniz mutlaka.

 

 

Şöyle bir araştırırsanız bakanlık onayı olmayan yahut da olmadığı halde olmuş gibi gösteren markalar olduğunu ama maalesef görüyoruz. Bakanlık bunu araştırıyor inceliyor sık sık denetliyorlar ve yakaladıkları zaman bütün gereken hukuki uygulamaları cezalar da dahil olmak üzere uyguluyorlar. Yaptırımlar uyguluyorlar ama bazen bizim de fark ettiğimiz şeyi belki de bildirmemiz gerekiyor.

 

 

Bunun için bir gıda takviyesi kullanacaksanız o ürünün bir kere kim tarafından üretildiği,  yani neresi olduğu, nereden geldiği,  içinde ne bulunduğunu açacaksınız kutuyu bakacaksınız. Kaç miligram ne var işte vitaminler var yazıyor.

 

 

O kadar. Öyle şey olmaz onun içine konduğu şey bir kere kaç miligram, hangisinden ne kadar konulmuş hangi formüle göre yerleştirilmiş onlar, hazırlanırken onun içerisine acaba ek yapısal bir takım şeyler yerleştirilmiş mi?  ve bunların hiçbiri bilinmeden piyasaya sürmüşler siz satın alın biz paramızı cebimize koyalım ne olursa olsun. Hatta kutunun üzerinde yazıyor mu o kutudaki maddeden günde kaç tane kullanması gerekiyor.

 

 

Düşünün çoluk çocuk kullanabilir çünkü bir yerden eğer bir onay alıyorsanız Türkiye için konuşalım Tarım ve Orman Bakanlığından bakanlık bunları şart koşar.

 

 

Dünyada en maliyetli çalışmalar bilimsel araştırmalar, işte bakınız bu 2008 yılında araştırması yapılmış.Uluslararası çok bilinen bir dergide vitaminlerin bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri ,vitaminlerin hangi vitaminler özellikle A ve B vitamini bakıyorsunuz uzun zamandır biliyoruz ki bağışıklık sistemimizi diyetinizde aldığımız vitaminler etkiler.

 

 

Hem de nerede çalışmış bakın kaynaklar Japonya’daki çok önemli merkezler yine Tıp Fakültesi, şimdi niye vitaminle başladı arkadaşlar dünyada gıda takviyesi denince akla ilk gelen ürün vitaminler ve minerallerdir.

 

 

50 binin üzerinde çeşit çeşit multivitamin ve mineral desteği var. İnsanlar bunları kullanıyorlar neden bunun ne olduğunu ve benim meslektaşlarım da var. Şunu duyuyorum arkadaşlar günlük olarak sebze meyve yiyorsanız vitamin almanıza gerek yok.

 

 

Günde bir bardak su içiyorsanız mineral almamıza gerek yok.Çalışmalar öyle demiyor çalışmalar diyor ki insanoğlu yediği günlük gıdalar içerisinden eskisi gibi taze sebze meyveden çok yeterli ve dengeli beslenemiyor.

 

 

Vücudunun günlük ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamalı ,tam anlamıyla karşılama deyince karşınızda bir referans olması lazım değil mi? Tam anlamıyla ne demek? Dünyada pek çok ülkede, ülkemizde de var olmak üzere genellikle ilham kaynaklarından ilk başta orijinal almıştır.Önerilen izin verilen tavsiye edilen miktar nedir?

 

 

Yetişkin bir insan için günlük alınması gereken ya da tavsiye edilen miktar için çalışmalar yapılmış ve insanın vücudunun düzgün çalışabilmesi, metabolizmasının sorunsuz yürümesi için gereken miktar ne kadar?

 

 

Bilimsel araştırmalar sonucunu da saklamışlar. İnsan en azından günlük şu kadar alması gerekiyor dediğimiz rakamları bile çoğu zaman maalesef günlük beslenmesinden karşılayamıyor. Diyetisyen arkadaşlarımız her yerde bunu buluyorlar diyorlar ki ; günlük beslenmenizde en az Günde 5 porsiyon taze sebze meyve yiyin bunu yanlış anlayanlar da var.

 

Mesela yıllar evvel ben bunu yanlış anlayanlardan biriydim Günde 5 porsiyon deyince benim Hastalarımda da o kadar çok görüyordum ki sonra sonra düzelttik. 4-5 porsiyon sebze meyve deyince bu ne anlama gelir? Bir porsiyon karpuz bir dilim karpuz, Bir porsiyon Şeftali bir adet şeftali, Bir porsiyon kayısı orta boy 3-4 kayısıy mış, Bir porsiyon erik 4 veya 5 tane yeşil erikmiş.

 

 

Şimdi biz bunların hepsini bir tabakta 5 gün boyunca yersek tabii bu sağlıklı değil. Artık çok abartılı bir noktaya götürecektir bizi. Eğer sağlıklı besleniyorsak  ne mutlu bize en azından ne yediğimizi biliyoruz.

 

 

Bu son yıllarda alışkanlıklarımız değişti eskiden hep et obur idik şimdi biraz daha bitkisel kaynaklı besleniyoruz. Ne yapacağız kahvaltıda da bir domates salatalık gibi bir sebze yememiz daha en basitinden gün içerisinde ara öğünde kaçımız Meyve yiyoruz sebzeli bir şeyler tüketmeye çalışıyoruz.

 

 

Ben mesela benim danışanlarıma avuç içinde ya da hiç değilse küçük bir Çengel köy salatalığı ile bir şöyle güzel havuç ,en azından onları cebinizde taşıyabilirsiniz.Yoğun iş temposunda çalışıp buna imkan bulamayan sabah kahvaltı bile yapamayan kişiler için işte biraz bilimsel olarak da ispatı yapılmış olan vitaminler de çeşit çeşit insanoğlunun ihtiyacını karşılayacak şekilde sunulmuş kompleksler var.

 

 

Herbalife ürünlerini dünyadaki en hassas teknolojilerden biri olan ilaç Sanayi Teknolojisi kadar temiz hijyenik ve hassasiyetle üretildiğine, tamamen şeffaf şekilde ürünün kaynaklarının nerede olduğu, için de miligramına kadar ne bulunduğu, nasıl kullanılması gerektiğini tercih ederim arkadaş bu kadar basit.

 

 

Bu ürünün arkasında da dev gibi bir uluslararası firma Ben buradayım diyor. Hani vardır bizim kültürümüzde değil mi? denir ki ablacığım bozuk çıkarsa ben buradayım getir. Bizlere aynısını veren şu anda uluslararası bir firmanın güveni var, yaygın şekilde kullanılıyor, arkadaşlar bunları günlük ihtiyacı karşılayacak şekilde tüketmeliyiz diyorum.

 

 

Sağlıklı beslenmek istiyorsan Kalsiyum,magnezyum ve D vitamin kompleksinden sabah bir tane akşam bir tane içmeyi öneriyorum.Biliyorsunuz aldığınız kalsiyum özellikle diyetten aldığınız kalsiyum çoğu zaman vücutta biyoyararlılığı düşük olduğu için maalesef öyle bir şey var ya da bağırsakta bir şekilde bağlanarak diğer kimyasallarla gıdalarımızın içinde bulunan doğal kimyasallarla atılıyor.

 

 

İşte o zaman ihtiyacımız oluyor ama bu kalsiyumun hem bağırsaktan emiliminin artırılması için hem de kana geçtikten sonra doğru şekilde yeterince gelişebilmesi için yeteri kadar kemiklerde oturabilmesi için de vitamin D eklemiş biyolojik olarak insan vücudunda ne kadar alınması gerekiyorsa onun için optimize edilmiş.

 

 

Vücudunuzun diyetinde olan mineraller ve vitaminler Tedavi amaçlı kullanılmaz bu kesin bir kuraldır. Ama bunun altını çizelim bazen beslenmemizde ki yetersizlikler hastalıkların oluşmasına neden olabiliyor. Mesela hep söylüyoruz lif diye bir şey var aslında lif günlük beslenmenizde diyetinizden çıkardığınız zaman birçok İnsanı mutsuz eden bir durum.

 

 

Benzer şekilde eksik olan bir şeyler maalesef sıkıntı yaratıyor mesela lif almanız çok önemli sindirimi rahatlattığı söyleniyor. Besin desteklerin üzerinde şöyle denir hastalık durumunda herhangi bir kronik hastalık durumunda hamilelikte sadece bu konuda Uzman Doktor ya da uzman diyetisyenler tarafından önerilmelidir.

 

 

Bir de benim önemsediğim Deniz balıklarından yağlı balıklardan elde edilen Omega 3 var.Böyle hani ağır metaller içermeyen denizlerden tutulmuş, sağlıklı denizlerden tutulmuş, büyük yağlı balıklar.

 

 

Bizim denizlerimiz de mesela hamsi olabilir istavrit olabilir onlarda da bir miktar var ama işte denizlerin temizliği de önemli burada endişe etmemiz gereken bir konu olabiliyor.İşte bu balıklarda göz sağlığı, merkezi sinir sistemi ve sağlığında faydalı gıdalar bulunuyor.Yine bakıyoruz her hafta en az 3 porsiyon sağlıklı denizlerden, ağır metal içermeyen sağlıklı yağlı balıklarla, doğru şekilde pişirme yöntemleriyle yani ona zarar vermeden pişirip yenilmelidir.

 

 

Şimdi araştırmalar diyor ki ihtiyacınızı haftada en az 3 kere doğru şekilde tüketerek karşılayabilirsiniz. Yapılan çalışmada 2019 çalışması daha geçen yıldan bir çalışma çoklu doymamış yağ asitleri bunlar diyor vücudumuzdaki sabit ve uyumlu bağışıklık sistemi hücrelerinin çalıştırılabilmesi için çok önemli katkılar sağlıyor diyor.

 

 

Mekanizmaları değişik olmakla beraber hücre membranlarının duvarlarında çok olumlu etkileri var deniliyor.Şimdi sağlığımız için bu kadar önemli bir gıdayı yemeklerle karşılamıyorsak nasıl karşılamamız gerekiyor tabiî ki ek  olarak almak çok mantıklı bir seçim olacak.Türkiye’de piyasada çok ürün var içinde ne var içinde!Karşınıza bir sürü sorular çıkacak ,bir çok ürünler duyacaksınız,bir çok yerde satılıyor diyelim ve hepsinde şöyle olacak işte içinde en az şu kadar veya bu kadar olmalı kabul ediyoruz o kadar olmalı ama bazı markalara bakacaksınız içinde 1500 miligram balık yağı var diyor.

 

 

Balık yağı var demek içinde dha ve epa var demek anlamına gelmiyor yanıltmasın! 1500 Miligram balık yağı var dediğiniz ürünü içine neler eklenmiş acaba?Toplam 300- 350 miligram Dengeli beslenmeye yardımcı olsun tam olarak en az 1 tane Sabah 1 akşam düzenli olarak ayrıca destek ihtiyacı varsa bir uzman hekimine ya da uzman diyetisyene danışarak daha yüksek miktarlarda kullanabilirsiniz 2 grama kadar güvenlidir, 2 Gramın üzerinde biraz sıkıntı yaratabilir.

 

 

4 gram ve üzerindeki rakamlar da özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalarda sorun yaşanabilir o yüzden dikkatli olmak gerekiyor.

 

 

Hastalıklarda çok dikkat etmek lazım ve faydalı olabilir.Günlük beslenmenizde yeterli lif alamadığınız zamanlarda sindirimin desteklenmesi içinde Heartwell kullanılabilirsiniz.Nedir Heartwell içinde Beta glukan olan üründür yani Eyvah kalorisi yüksek ve  şekerli mi demeyin. Hayır öyle bir şey yok bu çok düşük kalorili içinde ne kadar sağlıklı lifler var biliyor musunuz?

 

 

İnsanlar su içmiyorlar bu insanlara birdenbire su yüklediğinizde o kişiler illaki sorun yaşarlar. O yüzden azar azar başlamayı tavsiye ediyoruz alıştıra alıştıra artırın ki sorun iyice artmasın su tüketimi çok önemli.

 

 

Günlük kısa da olsa arkadaşlar spor yapmalısınız ben şimdi hastalarıma bana gelen danışanlara tamamen sağlıklı olup da sadece danışma amaçlı gelen kişilere soruyorum egzersiz yapıyor musunuz? ya da yapmayı düşünüyor musunuz? Cevapları şu para var, Hocam ben 1 yıllığına spor salonuna üye oldum niye diyorum yapacağım diyor.

 

 

Yapacağım diyor yapıyorum bile demiyor ne zaman üye oldun 2 ay oldu Kaç defa gittin 2 kere yada hiç gitmemiş, arkadaşlar spor salonları çok güzel ama kolay değil ben yaşadım 20 sene kaç para yıllık bile kredi kartından çektim ki kendim bile gidemiyordum. Hele doğru şekilde beslenmiyor sanız hiç gidemiyorsunuz, gidiyorsunuz yürüyüş bandına çıkıyorsunuz gidiyorsunuz öldüm bittim açlıktan diyorsunuz. Kebapçıya giriyorsunuz çıkışta daha beter oluyorsunuz doğru besin destekleri ile spor yaparsanız ne güzel.

 

 

Bize uygun olan sporu tavsiye için bana geliyor mesela 76 yaşında teyze egzersiz diyorum herkes tuhaf bakıyor. Her yaşın sağlık durumuna göre yapabileceği egzersizler var dizler de kilitlenmiş yürüyemiyor mu oturduğu yerde alsın bir tane şişe kaldırsın indirsin kaldırsın şu hareketle Omuzdaki en az 15-16 tane kas çalışıyor. 40 dakika oturduğu yerde bacağını indirip kaldırılması bile egzersiz yaratıcı olup ergenlik den itibaren özellikle de erkek futbolcuları sonra biraz daha büyüyünce genç kadınlar aralığında özellikle son orta yaşa gelince bizim gibi belli bir yaş üzerindeki kişilerde öyle bir şeye başlıyor.

 

 

Fit olayım, kas yapayım daha iyi görüneyim endişesi başlıyor.Ama bunların hepsinin altındaki korku şu Sağlıklı ve uzun yaşıyor olmak bu işte bunun için de günlük beslenmenizi karşılamamız gerekiyor çok önemli hasar görmesini istemiyoruz öyle değil mi?

 

 

Derlemek gerekirse en güzel, en pahalı acaba  kas yıkımını önler mi? Doğru şekilde besin verirsek öyle bir şey yaparsak body yapacağım, diğer egzersizleri yapacağım diyen kişiler için ; her siyah kutu aynı değil arkadaşlar.

 

 

Aman gözünü seveyim o kutuların içerisinde öyle maddeler var ki her gün gazetelerde televizyonlarda medyada görüyoruz kullandı böbreği çöktü yada farklı bir zarar gördü gibi. Kullandıklarında gerçekten öyle oluyor bu gördüğümüz kişilere de bakıyoruz bir ürünün içinde ne idüğü belirsiz ne olduğu nereden sağlandığı belirsiz maddeler var hatta etiketinde içinde ne olduğu kaç miligram olduğu bile yazmıyor yada nasıl kullanılacağı da yazmıyor.

 

 

Acemi bir kullanıcı bunu alıyor en yanlış şekilde kullanarak vücuda zarar veriyor. Spora başlamadan vücudumuzdaki enerji depolarını doldurmaz ve bu hatayı tekrarlamaya devam edersek ; vücudunuzun ihtiyacı olan protein ,vitamin, antioksidanları egzersizden önce temin etmezseniz zamanında ve yeterli şekilde egzersizde faydası olmaz. Hatta sakatlanma ihtimalimiz var.

 

 

Egzersiz sizin amacınız doğrultusunda olmalı egzersiz performansınız tam anlamıyla spor öncesi ve spor sonrası planı ile yapılmalı. Onun için de daha uzun süre ve dayanıklılık egzersizleri yapacaksanız spor sonrası bir miktar Rebuild ile toparlanma ve restorasyona önem vermeniz iyi olur.

 

Lider Beslenme Herbalife Official Member

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.