HERBALİFE H24 SPORCU BESLENMESİ

HERBALİFE H24 SPORCU BESLENMESİ

HERBALİFE H24 SPORCU BESLENMESİ

HERBALİFE SPORCU BESLENMESİ HAKKINDA BİLİNMEYENLER

 

Sporcu Beslenmesi Uzmanı DANA RYAN.

Herbalife 24 eğitimleri ile bizlere ilham olmaya devam ediyor.Kendisine teşekkür ederiz.Çalışmakta olduğumuz Herbalife sponsorluğundaki takımlarla, futbolcularla, dünyanın dört bir tarafında performans gösteren ünlü yıldız sporcuların rehberliğini ziyadesiyle sürdürüyor.

 

Performansınızı sağlıklı ve kaliteli spor beslenmesi ile artırmaya çalıştığımızı anlatıyoruz.Dana Ryan uzun  süre okumuş.Kendisini alanında bir ayrıcalık haline getiriyor.

Herbalife ile günlük alışkanlıklar fark yaratmaya başlıyor.Dengeli, spor beslenmesi mesajını size aktarmaya çalışıyoruz.Herbalife da olduğumuz için çok mutluyuz.Tatil yapmıyoruz aynı zamanda işimize odaklanıyoruz.Kendimize gelişmek için fırsatlar yaratıyoruz.

 

Her zaman bir uzman ekiple çalışıyoruz.Ekibin parçası olmak çok önemli.Bu isimlerin çoğunu tanıyorsunuz inanılmaz Uzmanlar.Çok özel insanlar.Los angeles’ta yerleşik olarak çalışıyorlar.

 

Bunun da sebebi şu en son gelişmeleri takip etmek.Modern teknikleri daha hızlı hayata geçirmek. Çünkü bildiğimiz bir gerçek var ki sporcu beslenmesi alanı sürekli hızla değişmektedir.

 

Bizim işimiz de bu bilimsel gelişmeleri takip.Saha araştırmalarını takip etmek.Sizlere verdiğimiz bütün bilgilerin, bütün tavsiyelerin güncel olduğunu ve bilimle desteklendiğini kanıtlamak.

 

Sizlere bu satırlarda yaptığımız her şeyin bilim temelli ürünlerle desteklendiğini hatırlatmak isteriz.

 

Biraz kendi kendinize düşünün  tabii ki yapılanlar bilime dayalı olacak öyle değil mi?.

 

Bütün beslenme zaten bilime dayalı değil mi?

 

İncelediğinizde bir sürü kötü faktör var.Tabi bir o kadar da  bilgi kirliliği var.Bunlar çok önemlidir.Bu dolaşan bilgiler bilime dayalı olmayabilir.

 

Bizim bahsettiğimiz her şeyin her zaman literature ve her zaman bilimsel araştırmalara dayanması gerekiyor.

 

Beslenme ile ilgili bugün itibariyle bilinen bilgilerin Herbalife’de bilime dayalı olduğunu bilmenizi istiyorum.

 

Günümüzde en önemli şeylerden birisi.Çünkü dünya çapında obezite gibi  sorunlarla karşı karşıyayız.

 

Buna benzer haberleri izliyorsunuz değil mi?.

 

Bir dünya haritası üzerinde sunumlar yapan uzmanları bile görmeniz mümkün.Bu arada haritalarda koyu kırmıza doğru bir gidiş vardır.

 

Bu neyi temsil ediyor olabilir?.Tabiki her ülkenin nüfusunun ne kadarının kilolu veya obez olduğuna işaret ediyordur.

 

Yani renginiz ne kadar koyulursa ve kırmızıya yaklaştıysa nüfusun o derece çok kilolu veya obez anlamına geliyor.

 

Mesela Amerika Birleşik Devletleri genellikle en yüksek obezite oranlarına sahip ülkelerin başında geliyor. Türkiye ise Avrupa kıtasında birinci sırada yer alıyor.

 

Bu değerler kati yani bunlar kulaktan dolma bilgiler değildir.Dünyanın geri kalanında da ne yazık ki obez nüfus sıralanıyor.

 

Demek ki yanlış istikamette, yanlış yönde ilerliyoruz. Buna benzer bir kaç habere baktığınızda bunu daha iyi anlıyoruz.Moral bozucu evet.Öte yandan da bizim bunu daha fazla insana doğru şekilde aktarıyor olmamız gerekiyor.

 

Bizler insanlara yardım etmek değişiklik yapmalarını sağlamak fırsatına sahibiz.

 

İnsanlara; günlük alışkanlıklarını değiştirmek, daha kaliteli beslenme tavsiyelerinde bulunabiliriz.

 

Yani bu tablonun bir kısmını tersine çevirme fırsatımız var.

 

Bunun bilime dayalı bir şekilde ilerliyor olması ayrıca sizin içinde bir avantaj.Yani bunu günün modası olan diyetler ile yapamayız.

 

Tamamı ile bilime dayalı şekilde yapmalıyız, ama aynı zamanda eğer bir değişiklik yapacaksak, zaten bu şişman ve obez insanların yararına bir hareket olmalı.

 

Elbet sürdürülebilir  zaman alabilen bir yol haritamız var.Yani sabah uyanıp kilo vermek istiyorum demek yeterli olmuyor.

 

Herbalife ile fark yaratın

 

Bir sabah uyanın yine fark yaratın bunun için kıralım zincirlerimizi.İstemek başka bir şey yapmak başka. Hikayemiz Herbalife beslenme felsefesidir.Yani sadece vücudumuza giren besinler, nasıl hareket ettiğimiz ,nasıl egzersiz yaptığımız değil.

 

Aldığımız tedbirlere yenilerini eklersiniz nasıl dengeliyoruz?Herbalife ile fark yaratın.Bunun sonucu nasıl biter önceden planlıyoruz.Farkımız şu anda mesela online olarak istediğinizi sipariş verebiliyorsunuz kapınızda bitiveriyor.

 

Kimseyle konuşmama bile gerek kalmıyor.Bizde işler değişik bir şekilde ilerliyor.Mesela insanlar kilo almaya çalışıyor, kimi insanlar kilo vermeye çalışıyor, bazıları performansını artırmaya çalışıyor.

 

Tam olarak bu konudan bahsettiğimiz de aslında kişisel bir yolculuktan bahsediyoruz.

 

Kilo kontrolü;

İnsanların beslenmeleri ve egzersizlerini güzelleştirmeye çalışıyor olmayı öğretti bizlere.

 

Yaptığımız tam olarak bu aslında.Takdir edersiniz çok iyi bir şey soruyoruz insanlara.Bizim yol haritamız bu. Herbalife felsefesi.İnsanlara tavsiyelerde bulunarak insanların beslenmesine katkıda bulunuyoruz.

 

Neden protein

 

Kritik noktalardan bir tanesi, önce kendimize neden empati yapmayalım dedirtiyor.Mesela neden protein ihtiyacımız var.Proteinlerle ilgili çok şey duyuyoruz. İnsanlar sürekli diyorlar ki protein çok önemli.

 

Protein almam lazım.Ama sporcu beslenmesine girip de ayrıntılarına girmeden önce diyetinde neden protein ihtiyacı var?.

 

Bakalım.Ben proteini şu şekilde düşünüyorum,bakın proteini; büyük bir yapbozun küçük parçaları olarak düşünün.

Aslında yapboz parçalarını düşününce, yapbozun bir sürü parçadan oluştuğunu görüyoruz.Her yapboz farklı parçaların farklı şekilde bir araya gelmesiyle oluşur.

 

Proteinlerde aynı şekilde.Proteinler söz konusu olduğunda bu yapboz parçalarını aminoasitleri görüyoruz.

 

Her protein aslında farklı yapboz parçalarının,farklı amino asitlerin,farklı biçimlerde bir araya gelmesinden oluşur.

 

Farklı biçimlerde bir araya geldiklerinde proteinin şekli değişir.

 

Mesela bir kaç aminoasit bir araya geldiğinde süt proteini oluyor.Başka aminoasitler başka bir şekilde birleştiğinde soya proteini veya balık proteini olur.

Herbalife Formül 1 Sport H24 Vanilyalı

Bunlardan bağımsız olarak bütün proteinler bu yapboz parçalarının bir araya gelmesinden oluşur.

 

Yapbozu bir araya getirdiğimizde hani büyük bir resim ortaya çıkar ya; veya Okyanus resmi çıkar.

 

Proteinlerde o şekilde yani proteinleri de  bir araya getirdiğimizde süt proteini, soya proteini veya farklı bir protein ortaya çıkıyor.

 

Tam protein nedir

 

Bu yapboz parçaları yani toplam 21 tane olmasını istediğimiz aminoasit.Bütünü düşünülünce 21’in 9 tanesi yani 9 tane yapboz parçası bizim esansiyel aminoasitler dediğimiz parçalar varya bu ne anlama geliyor?

 

9 Farklı aminoasidi beden kendisi üretemiyor.Dolayısıyla bu esansiyel dediğimiz 9 aminoasiti beslenmemize almak zorundayız.

 

Besinlerimizden almak zorundayız,hayvansal proteinler; tavuk, yumurta, balık,sığır eti ve küçükbaş hayvan eti bunlara Tam protein deniyor.

 

İçlerinde bu 9 esansiyel amino asitin tamamı var.

9’u birden varsa ona tam protein diyoruz.

 

Biliyorsunuz bitkisel proteinler artık çok revaçta.Fakat bitkisel proteinler de şöyle bir sorun var; bitkisel proteinler genellikle tam protein değildir.

 

Bir veya iki tane esansiyel amino asit eksikliği taşıyorlar.Ancak iki tane bitki var ki bu bitkilerde 19 esansiyel amino asitin tamamı var.

 

Yani bunlar tam protein ve Herbalife formül 1 bunları tam olarak karşılayan bitkisel proteinleri içeriyor.

 

Soya proteini çok popüler içinde bu 19 aminoasit var.Çok iyi bir opsiyon.Özellikle de vejeteryanlar için böylelikle bütün esansiyel aminoasitleri alabiliyorlar.

 

Bitkisel proteinlere ihtiyacımız var çünkü;

 

Böyle bütün esansiyel aminoasitleri alabiliyor olmak bir avantaj.Bizim proteine ihtiyacımız var ama neden?

 

Çünkü kas yapmak açısından çok önemli.Fakat burada özellikle şunun altını çizmek istiyoruz!Düşünmenizi istiyorum ezber bozan bir düşünceye girmenizi istiyoruz.

 

Mesela kas yapmak veya spor beslenmesi dediğimizde; otomatikman düşündüğümüz şeyler var.

 

İnsanlar diyorlar ki kas yapmak için protein ihtiyacım var.O zaman gözümüzün önüne şöyle bir görüntü geliyor değil mi?.

 

Genç bir bayan yada gördüğünüz gibi genç bir erkek spora gidiyorlar.Kas yapmaya çalışıyorlar.

 

Nasıl kas yapılır

Nasıl kas yaparız?

Bundan bahsedeceğiz.Kas inşa etmesi gereken, kas yapması gereken tek grup gençler değil elbette.Burada ona değinelim.Aslında insanlar yaşlandıkça kas yapmak zorunda.Bedenin şarjı çok önemli.

 

Yaşlanınca biliyor musunuz çünkü bizler yaşlandıkça o bahsettiğimiz yapboz parçaları vardı ya aminoasitler.

 

Vücudumuz onları daha az randımanlı bir şekilde kullanmaya başlıyor.Yani her on yılda % 3-5 oranında bir kas  kaybı oluyor.Biz yaşlandıkça kas kütlemizi kaybediyoruz.

 

Ne yazık ki hayatın gerçeklerinden bir tanesi bu. Okuduğunuz satırlarda gizleniyor.30-40 derken aslında her 10 yılda bir kas kütlemizin yüzde üçü ile beşi  kaybediliyor.

 

Yeterli düzeyde protein almalıyız ki kas kütlemiz yaşlanırken azalmasın.

 

Yani kas kaybedersem kimin umrunda demeyin.Aslında farkına varmadan yaptığımız, fakat rutin kas kullanan bir sürü şey var mesela; yürümek bacaklarında kuvvetli olmasını gerektiriyor,eğilip kalkmak karın kasının kuvvetli olması lazım değil mi?

 

Dolayısıyla vücudumuz sürekli kaslarını kullanıyor.

Herbalife H24 Rebuild Strength ProMax

Kas yapmak neden önemlidir?

 

Kimin için önemli diye düşünürken bunu da aklınızda bulundurmanız lazım.Yine kas yapması gereken başka önemli bir grup daha var.

 

Onlarda kilo verme yolculuğunda olan insanlar.Çünkü genellikle ne oluyor kilo vermeye çalışan insanlar egzersiz yapıyorlar.Kilo veremiyorlar.

 

Egzersizi yaptım şimdi bir şey yemeyim diye düşünüyorlar.Çünkü bir hedefim var.O hedefe varmak istiyorum diye düşünüyorlar.

 

Ama eğer egzersiz yaparsanız ve kilo vermeye çalışıyorsanız.Egzersizden sonra eğer protein alırsanız o zaman yalın kas kütlenizi arttırırsınız.

 

Yani ister spor salonunda, ister güzel görünüm, baklavalarının oluşması için kas yapmak isteyin, isterseniz yaşlanıyor olun ,isterseniz kilo vermeye çalışıyor olun.

 

Kas inşa etmek hepiniz için önemli.

 

Bunun içinde proteine ihtiyacınız var.Ama protein almakla bitmiyor.Proteinin doğru zamanda alınıyor olması çok önemli.Bunun da önemli bir kısmını da gün içinde her aşamada protein almak ile tamamlayabiliriz.

 

Yapboz parçalarına geri dönelim.Vücudumuz aminoasit depolamıyor, protein depolamıyor, karbonhidrat depoluyor, yağları da depoluyor.

 

Protein depolamıyor ondan dolayı sürekli kaslarımızı gün boyunca beslemek çok önemli.

 

Böylelikle kas inşa etmek için vücudumuz proteini alabilir.Siz her sabah formül 1 sport yada,  formül 1 shake tüketirseniz.Yada balıktan,etten tam protein alabilirsiniz.

 

Soyadan alabilirsiniz, tavuktan alabilirsiniz, işte yani gün boyunca protein almak kas kütlesini korumak açısından çok önemli.

 

Herkes bayılıyor yaptıklarını bahsetmek heyecan veriyor. Çok güvendiğim bir marka Herbalife.Ne güzel değil mi?

 

Herkes proteine ihtiyacını olduğu konusunda hemfikir. Çünkü Karbonhidratlar söz konusu olduğunda orada insanlar kendini biraz kötü hissediyor.

 

Artık kimse karbonhidratları sevmiyor.Her şeyin suçlusu Karbonhidratlar gibi görünüyor.

 

Kilo veremiyorsanız Karbonhidratlar sorumlu.Yalnız Karbonhidratlar aslında hayati önem taşıyorlar.

 

Karbonhidrad da büyük besin gruplarından bir tanesidir. Karbonhidratlar  vücudun enerji elde  etmesinin en hızlı yoludur.

 

Dolayısıyla bu da çok önemli.Şu an aklınıza gelen tüm sebze,meyve,tahıllar bütün bunlar çok güzel karbonhidrat kaynaklarıdır.

 

Hepsi vücudumuza farklı vitaminler ve mineraller, lifler sunuyorlar.

 

Mesela düşünecek olursanız dengeli beslenmeyi düşündükçe bulursunuz burada.Sadece fiziki aktivi’te ile beslenmeyi dengelemek değil.

 

Aynı zamanda beslenmeyi kendi içinde dengeli hale getirmekte çok önemli.

 

O yüzden kaliteli protein, kaliteli karbonhidrat ve sağlıklı yağ tüketmemiz gerekiyor.Somon olabilir buna benzer şeylerden de sağlıklı yağlar almalısınız.

 

Bütün bunlar arasında dengeyi oturtan insanlar  bütün bunları yaptıktan sonra Neden Sağlıklı kalmasın değil mi?

 

Yani bütün bunu hızlı bir şekilde dengeye oturtmalıyız. Eğer damak tadını düşünürsek gördüğünüz gibi bir taraf sağlık vaat ediyor, diğer taraf yorgun ve halsiz bir şekilde şişmanlamayı garanti ediyor.

 

Ömrünü tüketecek yiyecekleri hayatınızdan çıkarmalısınız.En basit bir fast food  yada yağlı bir tabak yemek yediniz diyelim.O zaman onu yakabilmek için yaklaşık 2 saat koşmamız lazım.

 

Sizi bilmem ama ben koşmaya çok bayılmıyorum siz?

 

O zaman yani koşmak istemiyorsanız. Onun yerine vücudunuzu halihazırda yaptığınız beslenme ile desteklemeyi bilin.Bir bardak shake almayı tercih edebilirsiniz.

 

Yüksek kalorili ve yağlı yiyeceklerden  dolayı aldığımız besinlerin bu iddiasını destekleyecek biçimde çok örnek var.İşte spor beslenmesinin özü budur.

 

Doğru zamanda ve doğru beslenmek.

 

Bunun için zamana ihtiyacımız var, ne zaman proteine ihtiyacımız var, yemek yemek yani elimizde fırsatlar var.Bir şey yemek o egzersizden en fazla faydayı sağlayacak biçimde yemek lazım.

 

İnsanlar genelde diyorlar ki işte spor beslenmesi çok zor çok karmaşık bir şey.

 

Hayır aslında doğru besin ögelerini doğru zamanda vücudumuza almak ile alakalı bir şey bu.İlerlemeden önce bu aşamada bir adım da geri gitmek istemeyiz.

 

Sporcu kimdir

 

Bundan bahsetmek istiyorum çünkü şunu fark ettiniz mi insanlar; ben sporcu değilim, benim sporcu beslenmesine ihtiyacım yok diyor.

 

Ama aslında benim dediğim gibi sizden ricam esas ezber bozuyor bir şekilde düşünmek.Futbolcu kimdir?,yada olimpiyatlarda yarışmamız gerekmiyor.

 

Müsabakalara girmeniz de gerekmiyor.Ama eğer spor yaptığınız zaman ter atıyorsanız, egzersiz yapınca terliyor’san ve günlük işleri yaparken terlediy’sen ve bu sürekli bir rutin olduysa o zaman sporcu oldun demektir.

 

Eğer böyle düşünecek olursanız o zaman kararlarınızı da ona göre alırsınız.

 

Siz de kendinizi iyi hissetmeye başlarsınız.O zaman da her şeyi farklı görmeye başlarsınız.Çünkü o zaman aslında vücudunuzun gerçekten egzersiz yaptığınızda ihtiyaç duyduğu besinleri vücudumuza almaya başlarsınız.

 

En yavaş koşu da olabilir. Veya en hızlı koşucu da olabilir.Fark etmez.Vücudunuzun yine karbonhidratı ve sonrasında toparlanma için,egzersiz sonrası protein ihtiyacı vardır.Hangi sporu yapıyor olursanız olun kendinizi sporcu olarak düşünmenizde bir  fayda var.

 

Önemli olan yapmam lazım diyebilmek.30 dakika egzersiz yapmam lazım.Gün içinde yakın aldığınız kalorileri.Hayır bu böyle değil ne yapıyor olursak olalım ne kadar koştuk yada yürüdük o kadar fazla kalori yakarız gün içinde.

 

Dolayısıyla aslında sadece yapılandırılmış egzersiz değildir önemli olan.Bir iki tane örnek vereyim mesela; yürüyüşe çıktınız 30 dakika yaklaşık 250 kalori yakarsınız.Çok iyi bir egzersiz türüdür.

 

Mesela bahçede taş ayıklamayı düşünün veya poşet poşet toprak taşıdığımızı düşünün kalori yakarsınız.Yoga yapmayı seviyor olabilirsiniz.Mesala yürüyüş ve sukuat benim en sevdiğim egzersiz türlerinden birkaçı.

 

Ama belki yürüyüş yapmak için  gidecek vaktiniz yoktu.Yeni doğum yapmış bir anne olarak yoğunsunuz. Durmak bilmeyen ev işleri ve çocuklarla gün boyu koşturmak.Yani evin içinde koşuşturmaca yaparsanız ve yaklaşık 300 kalori yakarsınız.

Çocuklarınızla oyun oynadınız 45 dakikada 315 kalori yakarsınız.O yüzden görmezlikten gelmeyin.Özellikle yeni doğum yapan anneler üzülüyorlar.Spor salonuna gidemiyorum, egzersiz yapamıyorum, yürüyüş yapamıyorum diyorlar.

 

Anneler bir çocuğun peşinden koşuyorlar bütün gün boyunca.2-3 çocuğunuz varsa siz zaten gün içinde sürekli aşağı yukarı koşuyorsunuz.Ev hanımı olarak çalışıyorsunuz.Ağırlık kaldırıyorsunuz o yüzden kendinize haksızlık etmeyin.Zaten hareket yapıyorsunuz.

 

Bir şeyler belki harika olmayabilir.Başlarda kilo vermiyor gibi gözüküyor hissetmeniz gayet doğal.Bir başkası egzersiz seviyor demek eğlenceli olması anlamına gelmez.

 

Siz yolu kendinize göre planlayın.Giderseniz olacak yerinde saymaktan iyidir.Düşünsenize  çocukken nasıl yapıyorduk; oyun oynuyorduk değil mi?

 

Neden oyun oynuyorduk çünkü eğlenceliydi.Futbol oynamak hoşumuza gidiyordu, yakalamaca oynamak hoşumuza gidiyordu.

 

Çünkü eğlenceliydi sonra yapmak istiyorduk  yani eğlence boyutu dolayısıyla hepiniz eğlenceli egzersizler yapmaya davet ediyoruz.Ne kadar eğlenceli olursa o kadar çok yaparsınız.

Herbalife Bağımsız Üyesi Lider Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.
Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.