Herbalife Çocuk ve Genç Beslenmesi

Herbalife Çocuk ve Genç Beslenmesi

Herbalife Çocuk ve Genç Beslenmesi

 

 

Başlığımızdan anlaşılacağı gibi bugün beslenme diyoruz.Ergenler için beslenme listesi oluşturmak zordur.Anne için gençlere yemek hazırlamak zor.Tam anlamıyla karmaşık duygular söz konusu.

 

 

Duygular kadar yeme içme tercihleri de karmaşık.

 

 

Herbalife doğal yaşam olarak algılanmalı.Çoçuk ve Gençlerin beslenmesi önemli bir konu.Tüm aileler çocukları önemsiyor.Lütfen en değer verdiğiniz varlığınız olan çocukların beslenmesi konusunda biraz daha dikkatli olalım.

 

 

Tek tip beslenme günümüzün çıkmaz sokağı gibi.Onu yemiyor bunu sevmiyor.Bir bakıyorsun tüm yollar tek tercih üzerinde toplanıyor.

 

 

Herbalife ile nasıl yapılır adım adım paylaşalım.

 

 

Sabah kahvaltıları çok değişti.Üniversite öğrencisi kolaycılığı gibi yiyecekler sofrada.

 

 

 

Gelişimlerine ciddi oranda etki sağlayacak yiyecekler olmalı.Maksimum faydayla en iyi performansı kazanabilecekleri yiyecekler olmalı.Beslenmelerine katkıda bulunalım istiyoruz.

 

 

 

Okul çağında milyonlarca çocuk var.Ziller çalmıyor olabilir.Okul eve taşınmış olabilir.Anasınıfı öğrencileri ve 1. Sınıf öğrencileri daha yolun başındalar.

 

Okulu tanımak güzel olurdu.Amacına yönelik beslenme minikler için farklı olabilir.Yetişkin bireylerde çalışan kurallar küçükler için de geçerlidir.Renkli ve çeşitli beslenme çantası almak yetmiyor.

 

 

Herbalife Nutrıtıon Uyarıyor Renkli ve çeşitli olması gereken!

 

 

Yediği içtiği gıdalar olmalı.Tam zamanı kış mevsimi çoktan geldi bile.Geçen yıllarda öğrencisi okula başlamış aileler bilir.Okullarda toplu beslenme uygulaması vardır.

 

 

Toplu beslenme genel bir uygulama.Rutin bir ritüel olarak görülür.Başlarda her ebeveyn beslenme listesine uyumludur.Ancak zaman geçtikçe toplu beslenme minikler için tek tip beslenmeye dönüşüyor.

 

 

Her gün pamuk simit,çikolata,hazır börek….liste uzar gider.

 

Hani burada protein?

 

Hani burada lif?

 

Hani burada vitamin ve mineral?

 

Maalesef sadece karbonhidrat yüklü besinler var.

Zamanla çocuklarda bu durumdan şikayet ediyor. Uygulama belki cazip gelebilir.Her ailenin erişebileceği basit yöntemler vardır.

 

Protein temel yapı taşı olarak bilinir.Çocuk ve genç beslenmesi yetişkin bireylerden farklılık gösterir.Kalori çocuklar ve ergenlerde çabuk tüketilir.Bu sadece başlangıç.Protein tokluk verir.hangi gıdalarda protein var?

 

Beyaz et,kırmızı et,baklagiller,balık.Kabul gören beslenme yapması gelişime katkı verir.

 

Tüm aileleri bekleyen sürpriz beslenme listeleri olacak. Her ailenin çocuğu farklı.Beslenme alışkanlıkları da öyle. Adaptasyon için biraz sabır gerekiyor.

 

Beslenme konusunda ise dikkatli olmalıyız.3-4 Yaş çocuğun beslenmesi renkli olmalı.Meyveler sebzeler için beslenme listenizde yer açın.

 

Mevsimin şartlarına uyan sebze tercihleri doğru olur.Bir o kadar da bilinçli davranmalıyız.

 

Obezite tüm yaş gruplarını tehdit ediyor.Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmek yanlış olur.Biraz meraklı bir veli olmanızı tavsiye ediyoruz. Her şey çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu bir birey olarak yetişmeleri için.

 

Okul çağı beslenmesi diyetisyen olmanızı beklemiyoruz.bilince yatırım yapı istiyoruz.Diyet bir bedel değildir.Beslenmenin özü olarak bilinmelidir.

 

Çocuklar ve gençlerin beslenmesi için dikkat etmeniz gereken hususlarda yazımızın devamında sizleri bekliyor.

 

 

Okul Çağındaki Çocuklarda ve Gençlerde Beslenmede Dikkat Edilecek Konular

 

 

Günümüz beslenme literatüründe değişim var.Dünyanın takdir gören tıp akademisyenleri çalışmalar yapmışlar. Çocuklarda beslenme alışkanlıklarının değiştiği belirtiliyor.Kapalı ortamlarda eskiye nazaran fazla zaman geçirildiği tespit edilmiş.Telefon ,tablet, televizyon gibi cihazlar açık havadan uzak bırakıyor.

 

Sürekli kalitesiz yiyeceklerle bu cihazlar başında vakit harcandığı,dışarıda daha az bulundukları, hareketsiz bir şekilde monoton bir hayata mahkum olduğu gözlemlenmiştir.

 

Okul çağındaki çocukların ve gençler ne yapıyor.Sürekli aynı tarz yiyecekleri tüketiyor.Herbalife araştırmalarından örnekler verecek olursak

 

  • yüksek yağlı

 

  • aşırı şekerli

 

  • aşırı tuzlu

 

yiyecekleri tüketiyor olmaları tat alma duyularını zayıflatıyor.Sonuç olarak çocuklar ve gençler tatmin olamadıklarının farkına bile varmıyorlar.

 

 

Sürekli aynı tarz yiyecekleri  yemek için gayret gösteriyorlar.

 

 

Çocukların ve gençlerin beslenmesinde aksayan noktalar var.

 

 

Kantinlerde satılan yiyecekler suçlu görülüyor.Aslına bakarsanız ailelerin yanında da farklı yiyecekleri tüketmedikleri gözlemlenmiştir.

 

 

Ailelerin bilinçli bir şekilde alışveriş yapmaları gerek.Düzenli sabah kahvaltısı, öğle yemeği,akşam yemeği olmalı.

 

 

Üç öğün boyunca çocukların gelişimlerini etkileyecek protein içeren yiyecekler, lifli yiyecekler,vitamin  ve mineral ihtiyacı için meyveler olmalı.

 

 

Gerekirse besin takviyeleri ile durumun kontrol altına alınması tavsiye edilmektedir.

 

 

Bilim insanları beslenme konusunda çocukların ve gençlerin ihmal edilmesini istiyor.Tek tip beslenmeye karşı aileler tarafından önlem alınmalı.Özellikle yüksek yağ  içeren cips,yüksek şeker içeren şekerlemeler ve şekerli içeceklerin kısıtlanması,tuzlu atıştırmalıklar ise dikkatli olarak tüketilmesini öneriyorlar.

 

 

Sağlıklı bir nesil sahibi olmak istiyorsak kendimizden biraz ödün vermemiz gerekiyor.Çocukların ve gençlerin gelişiminde ailelerin rolü çok büyüktür.

 

 

Herbalife Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar var.Ortaya atılan hipotezler,çalışmalar ışığında veriler mevcut.Tüm insanlarda olduğu gibi çocuk,genç nüfusta bu tarz düzensiz beslenmenin kontrolsüz enerji alımına yol açması günümüzde obezite salgını olarak tanımlanan yere getiriyor bizleri.

 

 

Önlem alınmazsa toplumların genel sağlık problemlerinin birinci sırasına obezite rahatsızlıkları gelebilir.

 

 

Beslenme tarzında değişikliğe gidilmezse çocukların ve gençlerin olumsuz etkilerden daha fazla etkileneceği savunulmuştur.

 

 

Çocukların ve gençlerin ev dışında geçirdikleri zamanlar kontrolsüz oluyor.Sağlıksız yiyecekleri yemelerinin en büyük sebebi arkadaş çevresi ve akran baskısı olduğu gözlemleniyor.

 

 

Aileler tarafından eleştirilmek yerine çocukların ve gençlerin; Herbalife çocuk ve genç beslenmesi esas alınarak gereksinimleri konusunda eğitilmeleri önerilmiş.

 

 

Aile tarafından faydalı yiyeceklerin değerini öğretilmesi, dışarıda vakit geçirdikleri zamanlarda herhangi bir şekerli gıdaya hayır diyebilmeyi ya da yüksek kalorili hiçbir besin değeri olmayan yiyeceklere hayır diye bilmelerini anlatmaktan geçiyor.

 

 

Okul Çağındaki Çocuklarda ve Gençlerde Beslenme Tavsiyeleri

 

 

1-Ebeveyn Olarak İyi Bir Örnek Oluşturun

 

 

Anne ve babaların evde çocuklarıyla birlikte daha fazla ailece yemek yemeleri,çocukların ve gençlerin sağlıklı bir bünyeye kavuşması açısından aileleriyle birlikte yemek yiyen gençlerin ve çocukların daha sağlıklı olduğu sağlıklı bir kiloda kaldığı gözlemlenmiştir.

 

 

Bu nedenle haftanın 5 günü okula giden çocuklarınız ile sabah kahvaltısı yapmanız şiddetle tavsiyemiz.

 

 

Elbette çalışan anne ve babalarının hayatları normal ailelere göre daha telaşlı.

 

 

Hareketli olmak,ebeveynler ancak bu durumu organize edecek olan kişiler.Öncelikli olarak çocukların sağlıklı gelişimi göz önünde bulundurulmalı.Planların okullar açılmadan şekillendirilmesi gerek.Ailece vakit geçirmenin öneminin çocuklara benimsetilmesi gerekmektedir.

 

 

Sağlıklı yiyecekler ile yapılan sabah kahvaltıları sayesinde okulda geçirdikleri zamanlarını kaliteli bir rutine dönüştürülecektir.

 

 

Aksi takdirde çocuklar okulda huzursuz yorgun oldukları ve kötü beslendikleri zamanlarda hem gelişimleri yavaşlayacak hem de derslerde göstermiş oldukları performans yüz güldürmeyecek.

 

 

2-Aile Olarak Dışarıdan Yemek Tercihlerini Sağlıklı Tercihlere Çevirin

 

 

Sizler aile olarak dışarıdan yemek yemeniz gerekiyor. Öncelikle siz iyi bir örnek olmalısınız.Fast-Food  zincirlerinden yüksek kalorili  yiyecek ve içecekleri sipariş etmek yerine alışılmış klasik yemek tarzınıza uygun ızgara köfte, fırında tavuk gibi yiyecekleri tercih ederek yön verin.

 

 

Çocukların ve gençlerin dışarıda arkadaş çevresi ile birlikteyken yemek tercihleri sizin öğrettiğiniz gibi besin değeri yüksek yiyecekler ile değiştirmelerini sağlayabilir, gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 

 

3-Okulda Beslenme Yapan Çocuklar ve Genç Liselilere Beslenme İçin  Rehberlik Edin

 

 

Okulda hem minik öğrenciler hem de liseli gençler için beslenmenin önemini kavramaları önemlidir.

 

 

Okul kantinlerinde yemek yemeleri gerektiğinde kaynağı belli olmayan yiyecekleri tüketmek yerine ekmek arası peynirli ve yumurtalı bir sandviçin salata ile birlikte daha güzel olacağı açık.

 

 

Yoğun yağlı kızartma sosis yerine sağlıklı bir tercih olacağını hem çocuklara hem de yetişkin gençlere özümsemeleri için tavsiyelerde bulunun.

 

 

Ancak evde aile olarak zaman geçirirken,yemek yerken siz de tutarlı bir şekilde bu tarz yiyeceklerden uzak durarak güzel bir rol model sergileyin.

 

 

4-Öğle Yemekleri İçin Alternatifler Oluşturun

 

 

Mesafeler düşünüldüğünde gün boyu çocuklarımızın okulda olduğu zamanlar göz önüne alınarak sürekli hazır yiyecekleri tercih etmeyin alternatif oluşturun.

 

 

Herbalife çocuk ve genç beslenmesinin önemini vurguluyoruz.

 

 

Öğle yemeklerinde içerisine konulan yiyecekleri muhafaza edecek yalıtımlı beslenme çantaları ile evde hazırlanan alternatif sağlıklı yiyecekler ile çocukların tekdüze aynı yiyecekleri tercih etmelerinin önüne geçebilirsiniz.

 

 

Her gün değişik bir menü ile okula giden çocuğunuz her ne kadar arkadaş baskısına maruz kalsa bile sizin gibi bilinçli bir anne babası olduğu için inanın ileride size minnettar kalacak.

 

 

Örneğin her gün aynı tarz yiyecekler ile hızla kilo alan arkadaşlarını gördüğünde sizin hazırlamış olduğunuz kepekli ekmek ,meyve olarak mevsim meyvesi elma ,portakal, havuç, birkaç dilim peynir yeri geldiğinde evde taze sıkılmış meyve suyu gibi yiyecek ve içecekleri yiyerek sağlıklı kaldığını göreceksiniz.

 

 

5-Çocuklarınızı Sizin Yemek Hazırlıklarınıza Dahil Edin

 

 

Eskilerin de söylediği gibi Ağaç yaşken eğilir.

 

 

Çocuklar evde aileleri ile birlikte yemek hazırlama faaliyetlerine  ne kadar dahil olurlarsa o kadar uyumlu ve sağlıklı yiyeceklere yönelirler.

 

 

Kendileri için yiyecek hazırlamak için küçük adımlar atmalarına müsaade edin.Bırakın biraz mutfağınız dağılsın.

 

 

Dışarıdaki kötü alternatifleri tercih etmelerinden daha sağlıklı bir tercih olacaktır.Unutmayın sağlıklı alışkanlıklar küçük adımlarla başlar.

 

 

6-Sporcu Beslenmesine Önem Verin

 

 

Çocuklarımız küçük yaşlarda spora ve aktif yaşama uyum sağlamak adına maalesef enerji içecekleri ile yol alabilecekleri gibi yanlış fikirlere katılabiliyorlar.

 

 

Aktif olarak okul takımında spor yapan yada dışarıda sportif faaliyetlere devam eden  çocuklarınızın beslenme ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun.

 

 

Yüksek kalorili yiyecekler ile sporda başarılı olabilmelerinin yanında, sağlıklı bir bünyeye sahip olabilmeleri için dengeli beslenmenin önemini kavramalarına yardımcı olun.

 

 

Protein içeren yiyeceklerin yüksek kalorili yiyeceklere göre spor yapan insanlara daha fazla katkıda bulunacağını,sağlıklı tercihler sayesinde yapmış olduğu spor müsabakalarında daha başarılı olacağını onlara öğretin.

 

 

7-Tüm yaş Gruplarında Şeker Hassasiyetine Sahip Olun

 

 

Günümüzde ister 5 Yaşında ana sınıfı, ilkokul, ortaokul, lise tüm yaş gruplarında en büyük tehdit olarak gözlemlenen bir gerçek var.

 

 

Beslenmede şekerli yiyeceklerin aşırı tüketilmesi sonucu küçük yaşlarda diş kayıpları, ilerleyen yıllarda ise dikkat problemleri ,huzursuzluk sendromları yaşayan çocuklarla karşılaşmamak mümkün.

 

 

 

Bu tarz olumsuzlukları yaşamamak için çocuklarınızın şekerle arasındaki bağı azaltın.Kabul edilebilir oranlara çekebilirsiniz.

 

 

 

Su tüketmenin önemini kavramaları,herbalife felsefemizin yansıması,hareketli yaşamın bir parçası olarak sportif faaliyetlere katılmaları konusunda destekleyin.

 

 

 

Su içmeyen çocuklara ve gençlere yanlarında taşımaları için sevdikleri figürlere sahip,yaşına uygun su şişeleri hediye ederek yanlarında su bulundurmalarını teşvik edebilirsiniz.

 

 

Suyun tadı hoşuna gitmiyor ise suyun içerisine taze sıkılmış meyve suyundan biraz karıştırabilirsiniz.

 

 

Birkaç damla limon sıkarak suyu sevdirmenin alternatif yollarını deneyebilirsiniz.Bu şekilde fazla şekerin vücuttan atılması için güzel bir yöntemi de öğrenmiş oldunuz.

 

 

Sağlıklı günlerde sağlıklı nesiller ile buluşmak üzere.

 

 

Herbalife ile ilgili sorularınız ve aktif yaşam ile ilgili merak ettiğiniz konularda 0535 497 19 52 numaralı hat üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

 

Lider Beslenme Herbalife Bağımsız Üyesi

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.