COVİD 19 VE DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞU

COVİD 19 VE DUYGUSAL YEME BOZUKLUGU

COVİD 19 VE DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞU

 

Pandemi herkesi etkilemeye devam ediyor.Eski alışkanlıkları bırakıp sürece adapte olmak gerekiyor.

 

Henüz  belirsizlik süreci bitmiş değil.Bütün bu olup bitenler evde mapus hayatı yaşıyor izlenimi verebilir.

 

Ama öyle hemen vazgeçmemek gerekiyor.Covid 19 ve duygusal yeme bozukluğu tavan yapmış gözüküyor.

 

Belki de bu tespit benim tespitim değildir. Neden derseniz sosyal medya sağolsun herşeyi bize hatırlatıyor.Sadece 1 yıl önce görmüş olduğum  dost  arkadaşlar  bir yıl içerisinde  ne kadar değişmiş.

 

Değişimin farkında mısınız?..Sizde eminim herkesi olduğu kadar kendinizi de takip ediyorsunuz.

 

Haliyle hepimiz bu yeni süreci öğrenmeye çalışıyoruz. Evde kalma süreci  en çok çocukları etkilemiş.

 

Gerçekten küçük yaşlarda görülen anksiyete kaygı bozukluğu görülüyor.Elbette bu duruma karşı yetişkin insanların da yemek yeme alışkanlıkları değişti.

 

Hızlı gelişen olaylar süreci pres ile  ezilmiş hissi verebilir.

 

 

 

Konumuz duygusal yeme dürtüleri ile başa çıkmak.Buna göre daha önceki yıllarda duygusal yeme dürtüsü genelde kadınlara atf ediliyordu.

 

Şimdi durum değişti bir makine mühendisinin mutfakta hamur işiyle uğraştığını görmek sıradan bir durum haline geldi. 

 

DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞU NEDİR

 

Kaygı ve stres altındayken duygusal yeme bozukluğu hiç sevilmeyen bir filmin fragmanı gibi her gün yayınlanmaya devam ediyor.

 

İnsan bir bilinç dahilinde kendisine kefil bile olamıyor.Bu daha çok stres ya da duygusal boşluğun verdiği kötü bir denge olabilir.

 

Duygusal yeme bozukluğu insanın kötü alışkanlıklarını tekrar tekrar her  şeyi yeni normale bağlamak gibi yan etkileri olabilir.

 

İşte biz çok bilindik olan bu kuralı tekrar hatırlatmak istiyoruz.Karamsar bir durum sizi etkisi altına aldığı zaman.Beyin rahatlamayı seçer.

 

Doğal olarak sizden bir şeyler yemenizi bekler.Beyin ne kadar koşar serotoninin peşinden.Yani iyileşme hormonu da diyebiliriz biz buna, işte o kadar fazla yemek mümkün olabilir.

 

Tüm bu olumsuz resmi yeniden düzenleyecek olan 1kişi var o kişi sadece ve sadece siz.

 

Sürekli yemek yeme tedavi edilmesi gereken duygularda saklı bir gerçek.Belki de geçen yıl pişirdiğiniz yemekler yeni süreçte  yerini  yüksek kalorili yemeklere bıraktı.

 

Etrafınız ne kadar albenisi yüksek yiyeceklerle dolu hiç fark ettiniz mi?..

 

Belirsizlik süreci sizi duygu olarak kontrolsüz davranmaya itiyor olabilir.Yemek yeme gerçekten zevkli bir eylem sizi tam da en zayıf noktanızdan yakalıyor.

 

Evde hepimiz zor bir denklem ile başbaşa kaldık.Düşmüş olduğumuz bir boşluk var burada her stres tetiklemesi sürekli yemek yeme dürtüsü ile başbaşa bırakıyor bizleri.

 

Konuyu özetleyecek olursak duygusal yeme bozukluğu nedir sorusunun yanıtı yine bizler de saklı.

 

Bir nevi bilinçsiz yemek yeme alışkanlığı dersek yanılmış olmayız.Evet hepimiz evdeyiz herhangi bir çalışma durumumuz yok yorgun da değiliz.

 

Ancak stres yorgunluk ve depresyon belirtileri göstermenize neden olur metabolizmamız yavaşlar.

Bu nedenle bir herbalife  yaşam koçu ile motivasyon grubuna dahil olmanız faydalı olabilir.

 

Evet yanlış duymadınız evde kalma sürecinde yediğiniz yüksek kalorili genelde basit karbonhidrat sınıfından olan yiyecekler tekrar tekrar sizi yemek yemeye sürükleyebilir.

 

Motive olmayı beklerken yani ikinci bir kez yemek masasının ya da buzdolabının önünde kendinizi bulmanız gayet normal.

 

Beden kendi kendini iyileştirmek için aslında sizden tedavi değil,mutlu olabileceği protein, mineral, vitamin, sağlıklı yağlar gibi iyileştirmeler bekliyor. 

 

Psikolojik yemek yeme dürtüleri evde kilo alma sebebi olarak sayılabilir.Bununla başa çıkmak için bir yol gerekiyor aslında.

 

Temel felsefemizi tekrar gözden geçirelim.Evde zaman geçirirken stres kilo verme  başarı hızını düşürüyor. Hepimiz bu durumu kabul ettiğimize göre.Size yeni bir haberimiz var.

 

Kilo vererek bu süreci atlamak istiyorsunuz değil mi?.. Kilo verme hedeflerinizi yeniden belirleyebiliriz dengeli mi elbette.

KİLO VERMEK VE DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞU

 

  

Artık herkes duygusal yeme bozukluğu ve kilo vermek arasında sıkı bağlar olduğunu biliyor.Yemek yeme stres,  öfke, korku, boş kalma gibi tetikleyici sebepler ile ilerliyor.

 

O zaman bunu bastırmanın bir yolunu bulmalıyız. Genelde bu hastalık sürecinde insanlar evde kaldığı zaman zarfında büyük yanlışlar yapmış olabilir.

 

Ama günlük yaşamın vermiş olduğu stresi yenmek için halen vaktimiz var.Neden başlamıyoruz?..Sadece Herbalife formül bir shake bile bizim için bir yardımcı olabilir.

Herbalife çikolatalı shake

Kilo verme çabalarımızı sekteye uğratan bütün olumsuzlukları yenmek için yeniden bir adım atabiliriz.

 

Kilo aldıran sebepleri zaten hepimiz biliyoruz.Evde bu süreçte eşler arasında olmadık şeylerden kavgalar çıkabiliyor.

 

Mesela milyonlarca çalışan artık ertesi sabah bir işi olacak mı olmayacak mı stresi ile yaşamak zorunda kaldı.

 

Hiç olur olmadık şeylere sinirlenip kas ağrısı yaşayan yüzlerce insanla karşılaşmak mümkün.

 

Maddi kaygılar bazen de aman bana virüs bulaşmasın stresi bile yedirmeye devam ediyor diyebiliriz.

 

Burada hepimizin ortak kaygıları var.Pandemi dönemi boyunca daha az yiyen insanlar da oldu.Bu kişilerde de aşırı zayıflık söz konusu.Duygusal yeme içme alışkanlıkları zevk almadan stres yeme bozukluğu  olarak dönüştü. 

 

Kadınlar genelde diyeti bozmak ile ilgili sohbetler ediyor. Temelde ne yaptıklarını anlatmalarını istiyoruz.Kızgın olduğu zamanlar ya da stresli olduğu zamanlar otokontrol devreye giriyor kendi anlatımlarına göre.

 

Çoğu kadın bu süreçte anlamsız bulmasına rağmen;kilo almaya devam ederken kendilerini şöyle ifade ediyorlar.

 

Endişeleri unutup, evin dağınıklığını boş verip, yemek yeme olayını bir ritüelden ileriye götürmüş.Hatta sevimsiz şeylerle uğraşmak yerine kafa dağıtma operasyonu bile diyenler var.

 

Sizin bunun adına hangi yakıştırmayı yaptığınız çok da önemli değil.Ortak sorun Psikolojik yeme bozukluğu.

 

Aynı yanlışa düşmenizi kolaylaştırıyor.Sizi bu duruma hangi ruh hali getirdi.Bunu net olarak ifade etmeniz gerekiyor.

 

Yemek yemenin etkisi belki 5-10 dakikada sizin rahatlamanızı sağlayabilir.İlerisini düşünmek gerekiyor.Muhtemelen kalp,tansiyon,şeker hastalarının ne yaşadığını hiç bilmiyorsunuz.

 

Aynı zamanda sadece tek bir bilekte yani ayak bileğinde kaç kilo yük çekebileceğinizi hiç düşündünüz mü?..

 

Bu bir sağlık problemi değil mi?..

 

Sizi aşırı yemek yemeye ne sevk ediyor ise hepsini bir araya toplayıp değerlendirmek gerekiyor.Çoğu kadın sadece Herbalife ürünlerini soruyor.

 

Herbalife çay ya da shake.Ancak siz Herbalife yaşam koçu olmadan sorunun Odak noktasında kalırsınız ve kilo problemini tek başına çözmek mümkün değil. 

 

Çünkü birkaç kilo vermek sadece kısa bir hedef.Verdiği kiloyu korumak temel Hedef olmalı. 

DUYGUSAL YEME BOZUKLUĞU İLE BAŞA ÇIKMAK

 

Kiloları ile başı dertte olan bütün insanlara yapması gereken küçük ama yüksek etkiye sahip tavsiyeler sunacağız. 

 

Belki de kendine sahip çıkmak hiç bu kadar kolay olmamıştı diyebilirsiniz.Kendize yüzleşmek için bir fırsat verin.

 

Evet biz size inanıyoruz.Bu defa olacak sadece beslenme gözüyle bakmamak gerekiyor.Bu konuştuklarımız aynı zamanda sizin hayatınız.

 

Duygusal yemek ile başa çıkmak kilo vermenin altın kuralı şimdi neler yapabiliriz bir de ona bakalım.

 

 

 • Sevgili hanımlar ve beyler  artık hiçbirimiz çocuk değiliz.Bizi hangi duygusal sebepler tetikliyor olabilir?..Hepsi ile tek tek yüzleşmek zorundayız. 

 

 • Duygularımıza sahip çıkmak onlarla yüzleşmemiz gerekiyor.Yeme içme alışkanlıklarını gözden geçirmeden önce sevmediğimiz duyguları ya da bizi rencide eden durumları gözden geçirmek gerekiyor.

 

 • Evet pandemi süreci yeni gelişen bir durum.Ancak normalde de duygusal yeme dürtüsü içinde olan birçok insan var.O zaman biz ne yapalım?.. Yemek yemek yerine yada yüksek kalorili yiyecekler yerine sıkıldığımız zamanlar daha sağlıklı atıştırmalık yapabiliriz yürümek için kendinize zaman ayırın.

 

 • Sabah erken kalkan yol alırmış sözü gibi kesinlikle kahvaltıları pas geçmemek gerekiyor.Düzenli yemek yemek kilo vermek için size yardımcı olabilir. Öğün kontrolü sizin elinizde olmalı.Olmadı Herbalife yaşam koçunuz ile tekrar yemek planı yapabilirsiniz.

 

 • Sabahları güne kahve ile başlayan insanlardan olmanız önemli değil.Güne koskoca bir büyük bardak Herbalife çay ile başlamanız Yeşilçay ve siyah çay harmanının size Kafein ile yaşadığınız olumsuz duyguları azaltmak için fırsat sunar.

 

 • Sofrada yemek yiyorum doymuyorum demeden önce kendinize zaman ayırın.Neticede evde zaman geçirmek zorunda olan bir tek siz değilsiniz!Çiğnemenin keyfine varmanız istiyoruz.Sofranın 30 dakika süresi var yani her bir yudumu en az 20 defa çiğnemeniz gerekiyor.

 

 • Unutmayın kalori kontrollü bir diyet yapmak duygusal yeme alışkanlığının önüne geçebilecek güçlü bir silahtır.Nasıl yapılır birlikte yapalım.Herbalife shake kalorisi az besleyici bir yemektir.

 

 • Et yemek bizim kültürümüzde var.Diyet listenize renkli çeşitli sebzeleri eklemeyi  deneyebilirsiniz.Böylece mevsiminde yediğimiz sebzeler vitamin ve mineral dengesini korumasını sağlar.Unutmayın hormonlar tek bir yerden beslenmiyor.

 

 • Yemek bozukluğu davranışı duygulardan kaynaklanıyor.Duyguları kontrol edemiyoruz.Ancak yediklerimizi kontrol altına almak ve duygulara hükmetmek mümkün.

 

 • Herbalife yaşam koçunuz ile bir yemek günlüğü oluşturun.Her gün ne yediğinizi bir hafta boyunca birlikte gözden geçirin.Emin olun ikinci hafta çok daha başarılı olacaksınız.

 

 

 • Stres sadece yemek yeme dürtüsünü tetiklemiyor. Bunun yanında sigara içenler daha fazla sigara tüketiyor.Stres ile başa çıkmak için Herbalife motivasyon gruplarına katılabilirsiniz. 

 

 • Kilo vermek için kendinize şans tanıyın.Gerçekten aç mısınız?..Aynanın karşısına geçip bunu kendinize yüksek sesle sorabilirsiniz.Duygusal açlık yaşadığınız zamanlarda Herbalife Heartwell size yardımcı olabilir.

Herbalife Heartwell

 • Daha fazla su içmek için sebepler yaratmamız gerekiyor.Yani su şişeniz sürekli yanınızda olmalı.Gerekirse herbalife motivasyon grubundan kimler ne kadar su içiyor bir sorun derim.

 

 • Aç olmadığınız halde yiyorsanız dikkat dağıtmak için sevdiğiniz müzikleri dinleyin.Sıkıldığınızda Samantha Clayton ile spor yapabilirsiniz.

 

 • Unutmayın ne kadar pankek o kadar hüzün ve sürpriz duygusal yeme bozukluğu çöküntüler demek.Buna karşı çıkalım  proteinli gıdalar ile sizi bu çöküntüden kurtarabiliriz.

 

 • Amerika’nın en kötüsü seçilen ketojenik diyetler de olduğu gibi kendinizi karbonhidratla terbiye etmeye kalkmayın.Çünkü kompleks karbonhidrat yağ yakmanıza yardımcıdır. 

 

Sonuç;

 

Çocuklar bile önce sağa dönüyor sonra sola dönüyor. Ardından sürünüyor, emekliyor ardından yürümek için ayakta kalmaya çalışmayı deniyor.Kaç kere düşüyor bi düşünün.Peki vaz geçiyor mu?..Asla vazgeçmiyor.

 

Bu küçük örnek faydalı olabilir.Kilo vermek istiyor ama aceleci davranıyorsunuz.Kilo almak istiyorsunuz ama acele ediyorsunuz.

 

Hayat nasıl dengeleri değiştiriyor.Duygusal yeme de sizin bedensel görüntünüzü değiştiriyor.Aynı zamanda moralinizi de bozuyor.Tüm bunların önüne geçmek mümkün.

 

Evet yanlış duymadınız.Duygusal yeme bozukluğu tedavisi düşünüyorsanız örnekte olduğu gibi küçük bebekleri düşünün.Belki başlarda zorlanacaksınız ama asla imkansız değil.

 

Olumsuzluklardan beslenmeyi bırakın.Unutmayın aksilikler sadece sizin başınıza gelmiyor.Bu yolda tek başınıza değilsiniz.

 

Kendinizin yargıcı olmaktan vazgeçmeniz ne sağlar?..Her bir deneyim tıkınırcasına yeme bozukluğu haline dönüşmeyecek.Sadece siz kendinize bir şans daha vermeyi alışkanlık haline getirin.

 

Sizden önce kilo verenler bu yöntemler ile kopyalama yaptılar.Sürekli yemek yeme halinin önüne geçtiler.

 

Lider Beslenme Herbalife Nutrition Bağımsız Üyesi 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site Roneon güvenlik uygulamaları ve Google reCAPTCHA tarafından korunmaktadır.<br />Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları kabul edin.